English For You

علمي آموزشي

رخی از والدین از پائین بودن نمرات درسی فرزندان خود شکایت دارند، با توجه به این‌که فرزندانشان از نظر هوشی، بینایی و شنیداری هیچ مشکلی ندارند و حتی ممکن است جزو کودکان باهوش باشند. شاید یکی از دلایل ناتوانی این کودکان در دریافت نمره‌ای قابل قبول، مطابق با ضریب هوشی‌شان ناتوانی در حافظه آنان باشد. اما می‌توان با انجام برخی تمرینات ساده حافظه این کودکان را تقویت کرد. اما قبل از انجام هر تمرین باید ظرفیت حافظه در هر کودک مشخص شود.

 


● فراخنای حافظه دیداری


۳ کارت از اشکال هندسی یا تصاویر یا کلمات یا اعداد آشنا را به صورت جداگانه به کودک می‌دهیم و به ازای هر شکل یا کلمه یک ثانیه وقت به کودک می‌دهیم.
پس از مشاهده از کودک می‌خواهیم هر چیزی را که دیده است، بیان کند. اگر بعد از حذف کارت‌ها، سه کارت را به خاطر آورد، مراحل بالا را با اضافه کردن یک کارت دیگر تکرار می‌کنیم. در غیر این صورت حافظه کودک به سه واحد نرسیده است و باید تمرینات را با دو واحد (اشکال، تصاویر، کلمات و یا اعداد) شروع کنیم.

 


● فراخنای حافظه شنیداری


سه عدد یا کلمه آشنا را به صورت واضح و با فاصله یک ثانیه از یکدیگر برای کودک می‌خوانیم و از کودک می‌خواهیم خوب گوش دهد و پس از شنیدن همه اعداد یا کلمات، آنها را تکرار کند.

 


● تقویت ظرفیت حافظه دیداری کودکان

 
تمرینات ارائه شده نه تنها برای کودکان با ناتوانی‌های یادگیری، بلکه برای تمام کودکان با مشکلات حافظه و حتی برای بزرگسالان قابل استفاده است.


۱) با استفاده از چند شیء مانند (ماشین‌های بازی کودکان) از کودک می‌خواهیم پس از مشاهده دقیق، اشیای دیده شده را نام ببرد. با توجه به ظرفیت حافظه تعداد وسایل را تعیین می‌کنیم. به‌تدریج با پیشرفت و تثبیت در هر مرحله بر تعداد وسایل یا اشیا می‌افزاییم.
۲) تمرینات بالا را با استفاده از تصاویر می‌توان انجام داد.
۳) با مکعب‌های رنگی شکل‌های ساده‌ای به عنوان الگو می‌سازیم و از کودک می‌خواهیم پس از مشاهده مانند ما بسازد و در مراحل بعدی پس از ساختن شکل مورد نظر، روی آن را می‌پوشانیم و از کودک می‌خواهیم مانند ما بسازد. در مراحل بعدی از الگوهای پیچیده‌تر استفاده می‌کنیم.
۴) با نشان دادن تصاویر ساده‌ای از مزرعه و باغ وحش به مدت چند ثانیه، از کودک می‌خواهیم تا به سؤالات ما درباره آن تصاویر پاسخ دهد. در مراحل بعدی از تصاویر پیچیده‌تر استفاده می‌کنیم.
۵) استفاده از اشکال کامل و ناقص: از کودک می‌خواهیم به مدت چند ثانیه شکل کامل را مشاهده کند، سپس شکل ناقصی را در اختیارش قرار می‌دهیم و از او می‌خواهیم مانند شکل کامل آن را تکمیل نماید، در مراحل اولیه با حضور شکل کامل و سپس با حذف آن در مراحل بعدی از اشکال پیچیده‌تر استفاده می‌کنیم و قسمت‌های ناقص را هم بیشتر می‌کنیم.
۶) چند تصویر ساده را در مقابل کودک می‌چینیم. پس از مشاهده به مدت چند ثانیه، ترتیب تصاویر را بر هم می‌زنیم و از کودک می‌خواهیم تصاویر را به همان ترتیبی که دیده است، بچیند. این تمرین را با اشیا هم می‌توان انجام داد.
۷) به خاطر آوردن وسایل داخل یک فروشگاه، ویترین مغازه، کمد شخصی کودک و... پس از چند ثانیه مشاهده می‌تواند باعث تقویت دقت و حافظه کودک شود.
۸) پس از بازگشت از یک میهمانی، سؤالاتی درباره افراد شرکت‌کننده در آن میهمانی، نوع لباس، رنگ لباس و... از کودک بپرسیم و یا حتی در مورد غذایی که در آن میهمانی صرف شده است.
۹) تصاویری ناقص را (به صورت قرینه) در اختیار کودک قرار دهید تا کودک پس از مشاهده دقیق نیمه ناقص را بدون دیدن نیمه کامل، تکمیل کند. (تصاویر باید بسیار ساده باشد)
۱۰) پس از انجام تمرین شش می‌توانیم تصاویر یا اشیای چیده شده را یکی یکی حذف نماییم، در حالی که کودک تصویر و یا وسیله حذف شده را نمی‌بیند پس از حذف وسیله یا تصویر از کودک می‌خواهیم نام آن را بیان کند و این تمرین را تا حذف کامل تصاویر و یا وسایل ادامه می‌دهیم.
۱۱) با در اختیار گذاردن تصاویر و یا وسایل استفاده شده در تمرین قبل، از کودک می‌خواهیم آنها را مانند وقتی که اولین‌بار دیده است، بچیند و در مراحل بعدی به ترتیب حذف شدن آنها را بچیند و در مراحل پیشرفته‌تر بدون حضور تصاویر و یا اشکال فقط نام آنها و جای آنها و ترتیب حذف شدن آنها را بگوید.
۱۲) پس از پیشرفت و تثبیت حافظه اشیا و تصاویر وارد کار با اعداد و حروف و سپس کلمات می‌شویم. تمام تمرینات قبل را با اعداد و یا حروف و در نهایت به‌کارگیری کلمات ادامه می‌دهیم.
۱۳) استفاده از کلمات هم‌خانواده و صحبت در مورد شباهت‌های املایی آنها بسیار مؤثر و مفید خواهد بود. دانش‌آموز خواهد آموخت که کلمات از یک خانواده، به یک شکل نوشته می‌شوند.
۱۴) نوشتن کلمات به خاطر سپرده شده با روش‌های گفته شده و نوشتن آنها روی سینی شن و یا نوشتن با انگشت روی میز و یا با آبرنگ، نوشتن با انگشت در هوا با چشم باز و بسته همگی باعث تقویت حافظه در مراحل پیشرفته‌تر خواهد شد.
لازم به ذکر است انجام تمام این تمرینات مستلزم مداومت، تکرار و تمرین و انجام تمرینات از ساده به مشکل و با روش صحیح است و تا زمانی که ظرفیت حافظه در هر مرحله تثبیت نشده، وارد مرحله بعدی نشویم.
تمامی این تمرینات را تا رسیدن به حد مطلوب حافظه یعنی (۲+۷) واحد می‌توان ادامه داد.
همه این تمرینات به نوعی در تداعی ذهنی، تقویت توجه، تمرکز و دقت کودکان شما مفید و مؤثر خواهد بود.

 


● تقویت ظرفیت حافظه شنیداری کودکان


پس از مشخص شدن میزان ظرفیت حافظه شنیداری، تمرینات را شروع می‌کنیم.
۱) سه کلمه یا عدد را در حالی که با تصاویر همراه است به کودک می‌گوییم و از او می‌خواهیم با دقت گوش دهد و همان تصاویر یا اعداد بازگو شده را از میان تصاویر و اعدادی که پیش‌رو دارد، بیابد.
۲) متناسب با تصاویر ارائه شده به کودک، جملاتی کوتاه و قابل فهم بیان می‌کنیم و از کودک می‌خواهیم تصویر متناسب با هر جمله شنیده شده را بیابد.
۳) سه کلمه و یا سه عدد را که دو تا از آنها مثل هم هستند به کودک می‌گوییم و از او می‌خواهیم به ما بگوید کدام دو کلمه مثل هم بیان شد. (انار - مادر - انار) و در مراحل بعدی از کودک می‌خواهیم کلمه یا عدد متفاوت را بیان کند. با پیشرفت کودک بر تعداد کلمات و یا اعداد می‌افزاییم.
۴) استفاده از کلمات هم‌آغاز و هم‌پایان (آهو - درخت - آب)، (توت - سوت - توپ)، از کودک می‌خواهیم سه کلمه شنیده شده را بیان کند، سپس دو کلمه را که هم‌آغاز هستند و یا هم‌پایان هستند، بیان کند.
برای کلمات هم‌آغاز بهتر است از کلماتی که با مصوت‌های (آ - اَ - اِ - اُ - او - ایـ) شروع شده‌اند، استفاده شود. با پیشرفت کودک بر تعداد کلمات افزوده می‌شود.
۵) یادگیری اشعار ساده، مثل‌ها - چیستان‌ها - بازی‌های انگشتی (کلاغ‌پر) همگی در تقویت حافظه و دقت شنیداری مفید و مؤثرند.
پس از انجام این مرحله می‌توان سایر موارد قسمت قبلی را از شماره هفت به بعد به این مراحل اضافه کرد.

 

 

منبع : www.aftab.ir - آفتاب

 

+ نوشته شده در  دوشنبه نهم خرداد ۱۳۹۰ساعت ۱۸:۲۷ بعد از ظهر  توسط Ali Agha Heshmati  | 

رموز موفقیت در کنکور

رموز موفقیت در کنکور

1- بهینه سازی سیستمهای یادگیری با شعار هر روز بهتر از دیروز پیشرفت تصاعدی ایجاد می کند. هر روز یک رکورد جدید بشکنید و یک گام اساسی بردارید. کارهای جدی را آسان بگیرید و کارهای آسان را جدی بگیرید.

2- وقتی از کلاسهای مدرسه به خانه بر می گردید مطالب همان روز را حتما مرور کنید. بر اساس منحنی نسیان ابینگ هاس (Ebbing haus forgetting Curve) بعد از 24 ساعت ساعت حدود 70 در صد از مطالب خوانده شده را از یاد می بریم!

3- به خاطر بسپارید که وظیفه یادگیری مطالب , بر عهده شماست و شما مسؤل آموخته هایتان هستید. هر گونه تکیه زدن به شرایط بیرونی ( از قبیل : مدرسه - معلم - جزوه - آزمون - پدر و مادر - دوستان - امکانات و ...) باعث تضعیف قوای درونی و ذهنی شما می شود .البته باید از تمامی امکانات و شرایط مذکور به نحو احسن استفاده کنید.

4- معلم ها را با هم مقایسه نکنید آنها را آنطور که هستند بپذیرید نه آنطور که شما می خواهید. سعی کنید شیوه هر یک را کشف کنید و از هر استادی متناسب که اجرا می کند استفاده کنید. الزاما همه شیوه های یکسان ندارند.اگر مقایسه را کنار بگذارید تمرکزتان بیشتر و کارایی تان بالاتر می رود.


5- برای اینکه حافظه شما فعال تر شود و مطالبی را که فرا می گیرید تا چند ماه آینده به راحتی در ذهنتان باقی بماند, لازم است ازروش بسیار مهم و فوق العاده > استفاده کنید. یعنی قبل از فراگیری مطالب جدید کلیه مطالبی را که قبلا یاد گرفته اید از ابتدا تا جایی که خوانده اید , مرور کنید, همیشه در ابتدای هر جلسه این کار را خیلی سریع و ذهنی انجام دهید. بدهیی است اگر مطالعه شما با یادداشت برداری های فشرده و منسجم همراه باشد مرور مطالب خوانده شده با سرعت بیشتری صورت می گیرد. باری موفقیت در آزمونها , عمقی خواندن کتابها و مطالب بسیار مهمتر از تمام کردن کتابهاست. خطایی که بسیاری از داوطلبان مرتکب می شوند این است که بیشتز از اینکه مطالب را یاد بگیرند و سازماندهی کنند به فکر تمام کردن کتابها هستند. تا به اصطلاح فرصتی برای مرور کردن آنها داشته باشند (چون فراموش می کنند) اطمینان داشته باشید اگر مطالب را عمیق یاد بگیرید زمانی که برای مرور های بعدی صرف می کنید بسیار کوتاهتر خواهد شد. (البته حتی الامکان کتابها باید تمام شود و فرصتی هم برای مرور و رفع اشکال آنها در نظر گرفته شود.)


6- اولویت بندی کارها و دروس در هر روز یکی از مهمترین نکات مدیریت زمان و برنامه ریزی است. به جای اینکه فقط به کمبود وقت فکر کنید و غصه بخورید و فضای ذهنی خود را با استرس مسموم کنید , بلافاصله دست به عمل بزنید و مهمترین کاری را که درآن لحظه باید انجام شود , پیدا کنید و انجام دهید . برای رهایی از حلقه نگرانی , حتما باید همین الان یک قدم به طرف هدف بردارید. نگرانی را به نشانه ای مثبت برای عمل تبدیل کنید. اگر نگرانی های شما بدون دلیل ادامه پیدا کند , انگاه به جای اینکه فعالیت کنید , در جالت رکود باقی می مانید , و این حالت رکود , نگرانی را افزایش می دهد و به همین ترتیب یک چرخه معیوب به وجود می آید که مانع پیشرفت شما خواهد شد. انشان های موفق , زمانی که نگران می شوند یک دقیقه فکر می کنند و بلافاصله مهمترین کار را پیدا می کنند و در همان لحظه آن را انجام میدهند.


7- احساس حضور نویسنده در هنگام مطالعه, باعث افزایش بازدهی یادگیری می شود.


- قبل از شروع مطالعه دقیق , به تیترها و شکلها نگاه کنید (
Preview) منطبق با سیستم (PQ6R) سپس تعدادی سؤال طرح کنید. (Question) بعضی از سؤالاتی که نقش مهمی در یادگیری بحث دارند و در بسیاری از موضوعات قابل طرح می باشند عبارتند از.

1)     درباره این موضوع چه چیز هایی را قبلا یاد گرفته ام ؟

2)     فایده های کلی فراگیری این موضوع چیست و کاربردهای آن کدام است؟

3)     کدام بخش های آن مهمتر است؟

4) چه انتظاری از خودم دارم؟ بعد از اتمام این بخش چه تغییراتی در روند یادگیری من باید مشاهده شود؟

5) این موضوع پایه و ریشه چه موضوعاتی می تواند باشد؟

6) این موضوع به کدام موضوعات وابسته می باشد؟ و با چه مباحثی ارتباط درد؟

7) اگر بخواهیم به جای این تیتر ها , عناوین دیگری را انتخاب کنم چه عباراتی مناسب است؟

8) اگر بخواهم مثالی درباره این موضوعات بیان کنم چه مثالهایی مناسب است؟


9- کلید هایی که مرا به فهم بهتر این موضوع نزدیگتر می کند کدام اند؟(
Reticular Activating System (RAS) به خاطر داشته اشید طرح این سؤالات در مدت زمانی کمتر از 3 دقیقه صورت می گیردو در این مرحله اصلا نیازی به پیدا کردن پاسخ ها نیست !این عمل تنها برای ایجاد تحریک سیستم فعال کننده شبکه ذهنی شما مناسب است.)

طرح سؤال , یکی از مهمترین عوامل ایجاد تمرکز حواس و درک عالی است.


10- هر گاه دچار وسواس و حالت بلاتکلیفی شدید لازم است لیستی از کارهایی که در آن لحظه ذهنتان را مشغول می کند بنویسید و بعد طبق دستور العمل زیر آنها را اولویت بندی کنید:(
Time Manegment)

1) امور فوری و مهم

2) امور فوری و بی اهمیت

3) امور غیر فوری و مهم

4) امور غیر فوری و بی اهیت

مورد اول یعنی امور مهم و فوری (دروس مهم و فوری ) را در همان لحظه انجام دهید و اطمینان داشته باشید که بهترین انتخاب را داشته اید. انجام دادن امور مهم و فوری باعث آرامش و سکوت ذهنی می شود و کارایی شما را افزایش می دهد. مورد دوم اگر می توانید انجامدهید. مورد سوم راشرو کنید و قبل از اینکه به مرحله حاد و شفوریت برسد برای آن زمان بندی مناسبی را در نظر بگیرید. مورد چهارم را کنار بگذارید و انجام ندهید . همیشه و در هر لجظهکارهایی که در ذهنمان مرور می شود در یکی از تصمیم بگیرید در مدت باقیمانده از روز , به سراغ دروس مهم و فوری رفته و آنها را ابتدا مطالع کنید و کم کم به سازماندهی ذهن خود نیز بپردازید.


11- در هنگام مطالعه و یادگیری یک موضوع , سعی کنید از چند زاویه زیربه موضوع نگاه کنید:

1)     از دیدگاه طراحان تست های کنکور

2)     از دیدگاه نویسنده و مؤلف

3)     دگاه کسانی که هیچ اطلاعی از موضوع ندارند

4)     دگاه یک داوطلب کنکور که خیلی ریزبین و دقیق است

5)  یدگاه یک دانشمند و محقق .توانایی سیال سازی ذهن در یادگیری راه موثری برای درک بهتر می باشد . تاکید می کمن موارد فوق با سرعت در تفکر به انجام می رسد نه با سرعت در تکلم , همانطور که خودتان می دانید سرعت تفکر دهها باربیستر از سرعت تکلم است , به همین دلیل شما درمدت کمتر از چند دقیقه می توانید عملیات ذهنی پیچیده ای را انجام دهیدو فکرتان را به راحتی به در گردش در آورید. ( تخیل هدایت یافته)


12- طبق اصل
Parkinson , محدودیت زمان سرعت را افزایش میدهد بدون اینکه حالت استرس خاصی ایجاد کنید در شرایط کاملاٌ منطقی و واقع بینانه , زمان خود را محدود کنید و خود را مقید کنید تا نیازها و خواسته هی معینی را درراستای اهداف تأمین کنید و به اهداف کوتاه مدت خود برسید.


13- طبق اصل
Pigmalion (اثر ایجاد انتظار) اگر شما انتظار معقولی از خودتان داشته باشید و در راه رسیدن به آن تلاش کنید , حتماٌ موفق می شوید.( ان شاءا...)


14- همت عالی از خصوصیات انسانهای موفق است. شناخت رسالت ها و مسؤولیتهای انسانی باعث می شود بسیاری از کارهایی که در ابتدا سخت به نظر می رسد خیلی ساده و راحت شود , فقط باید پای مناسب و مرکب مورد نیاز را فراهم کرد .روزی 5 دقیقه خودتان را در پیشگاه خالق هستی محسم کنید و به خلیفه ا... بودن فکر کنید و به این موضوع دقت کنید که : این همه استعداد خدادادی بازدهی می خواهد.


15- یک مولد درونی ایجاد کنید تا بوسیله آن هر روز شارژ شوید. و به خاطر داشته باشید: آنها که از درون نجوشیده اند ازبیرون پر شوند, آسیب پذیر خواهند شد. و آسیب پذیری زیاد باعث کاهش اعتماد به نفس و تضعیف روحیه می شود. موتور تصمیم سازی درونی را فعال کنید.


16- از جرزوات کمک درسی , فقط به عنوان مرجع موردی استفاد نکنید به هیج عنوان کتابهی درسی را کنار نگذارید.


17- وقت خودتان را با یادگیری و مطالعه مطالب خارج از کتاب , تلف نکنید . به هیچ عنوان استفاده از کتابهای دانشگاهی وسطوح بالاتر از کمک های درسی ( مخصوصاٌ در زمان آمادگی برای کنکور ) برای کنکور مناسب نیست.


18- به رفتارها و عملکردهای اطرافیان خیره نشوید , و برنامه زندگی خد را فقط بر اساس اهداف شخصی خود تنظیم کنید. حقوق هر فرد را رعایت کنید اما رفتارهای آنها باعث تغییر و نوسان در تصمیم گیری های شما نشود. برای تامین اهداف خود تلاش کنید.


19- موفقیت یعنی تلاش دائمی آگاهانه در راستانه اهداف و بر مبنای ارزشها .موفقیت , موفقیت می آورد. به جای اینکه فقط در انتظار موفق شدن بنشینید موفق بودن را تجربه کنید و آن را با تمام وجود لمس کنید. برطبق تعریف فوق همین امروز متیوانید موفق زندگی کنید. در فضای آرام تلاش کنید.


20- از هر موقعیتی برای شکل دادن به انگیزه ها و تقویت روحیه خود و اطراافیان استفاده کنید . و در جمع هایی حاضر شوید که مثبت و سازنده باشد. این پیام را به یاد داشته باشید و در معرض دید خود نصب نمایید.


21- یکی از راه های آرامش روحی و روانی و همچنین تسلط بر ذهن و روحیه, ورزش کردن است. سعی کنید روزانه حداقل 15 دقیقه ورزش کنید. ورزش و تنفس صحیح همراه با خواب مؤثر و تغذیه مناسب , یکی از رموز اصلی موفقیت به شمار می آید.

22- روزانه حداقل 15 مرتبه و در هر مرتبه یک دقیقه وقت خاصی را به خود اختصاص دهید و در آن یک دقیقه به عنوان مثال یکی از اقدامات زیر را انجام دهید:

1) تشویق و پاداش به خود به دلیل کسب موفقیت های نسبی

2) بازنگری در شیوه های اجرای برنامه درسی

3) هدفگذاری برای استفاده بهینه از وقت باقیمانده روز

4) توبیخ یک دقیقه ای و برخورد جدی با خود

5) سکوت و رسدن به آرامش لحظه ای ذهنی

6) تسم دقیق اهداف و برنامه های آینده و به حاطرآوردن لذت های ناشی از رسیدن به اهداف

7) طرح تعدادی سؤال در ذهن بمنظور تغییر روحیه و عوض شدن مسیر تفکر لحظه ای

8) تنفس صحیح و استراحت مناسب ذهنی

9) شکر گذاری به درگاه خداوند متعال برای تمام نعمت ها

10) دعا و خواست قبلی از خدا برای رسیدن به صلاح و خیر


23- تهیه کارت های حافظه به صورت پرسش و پاسخ (پشت و رو) به صورت رنگی و ترجیحا پکوتاه و تلگرافی و تداعی کننده و پربار, تکرارمناسب این کارت های حافظه. تکرار مناسب کارت ها و بطور کلی الگو های سازماندهی شده به این صورت می باشد. تکرار اول بعد از 10 دقیقه- تکرار دوم 24 سات بعد از آن - تکرار بعدی یک هفته بعد از آن ( در صورت نیاز 3 روز بعد هم اضافه شود ) تکرار بعدی دو هفته بعد از آن - تکرار بعدی یک ماه بعد از آ و به همین ترتیب سه ماه بعد.


24- بزرگترین خیانت به خود و دیگران, تعویق انداختن کارهاست. کار و اندیشه امروز را به فردا موکول نکنید.
So it now کار را باید در همان وقت و همان روز مقرر انجام داد.


25- ارزشیابی هفتگی و خود آزمایی های تستی در پایان هر فهته بسیار مهم است. اشکالات خود و همچنین دلیل بروز اشکالات را بررسی کنید و بلافاصله نسبت به رفع آن اقدام نمایید. یک اشکال ممکن است به چندین تست لطمه بزند. آنچه مهم است مشخص کردن وضعیت خودتان نسبت به درس است.


26- از ارتباط با دوستان استفاده مثبت بنمایید . وجود دوستان را به عنوان نعمتی برای به حرکت درآوردن خودتان تلقی کنید و با تفکر مثبت( استفاده مؤثر از شرایط تعیین شده)بر خورد کنید. خودتان را با لحظات قبلی مقایسه کنید عمل خودتان را با امکانتت و نعمت های خود مقایسه کنید. نسبت سود و سرمایه مهم است. اگر به بهره وری خودتان فکر کنید. همیشه به دنبال رشد و پیشرفت هستید.


27- تمرینات زیر برای استراحت مؤثر پیشنهاد می شود(حتی در جلسات آزمون بطور خیلی سریع)


1) استراحت چشم ها:صورت خود را به طرف دیوار برگردانید یا به بیرون از پنجره نگاه کنید. ( هرکدام کمترجلب توجه می کند) چشم هایتان را ببندید و مردمک شم هایتان را به طرف بالا برگردانید دو نفس عمیق بکشید.

2) حرکت دستها: بازوهایتان را در کنار خود قرار دهید . دستها به طرف جلو , حالا دست هایتان را هر ه ممکن است به عقب کشیده آن ها را محکم نگه دارید تا 20 بشمارید سپس آزاد کنید دست هایتان را برای چند ثانیه روی پای خود قرار دهید و از احساس آزاد شدن لذت ببرید.

3)  چرخش گردن به اطراف: سرتان را چندین بار دایره وار بگردانید سپس بر عکس عمل کنید تا زمانی که می توانید راحت باشید این کار را تکرار کنید. هر فدعه آهسته تر و کامل تر.

4)  خم شدن: در روی صندلی به این طرف و آن طرف خم شوید. تا زمانی که با هر خم شدن دسستان به زمین برسد. اگر نگاهتان کنند. همیشه می توانید وانمود کنید که از زمین چیزی بر می دارید.

5) استراحت کوتاه ذهنی : چشم هایتان را ببندید و خود را در یک مکان دلخواه در نظر آورید. کوهستان - جنگل - کنار دریاو . تا زمانی که بدنتان هم احساس کند در آنجا است در آنجا بمانید. اگر دست ها و پاهای سردی دارید یک محل گرم و دوستانه را در نظر آورید و آن ها را گرم کنید.


6) ایستادن در اتاق: اگر باید برای مدت طولانی بایستید این پا و آن پا کنید و با خم کردن زانو ها و قوزک پا خود را از حالت یکنواختی خارج کنید. به نقل از:
Whole- Brain thinking


28- در بعضی موارد , بمنظور استفاده بهتر از حافظه می توان , حرف اول چند کلمه یا ند ایده را کنار هم قرار داد و کلمه ای جدید ساخت مثل:(
radar radio detecting and ranging) قابل استفاده در تاریخ ادبیات - زیست شناسی شیمی - معارف اسلامی و ...) و یا میت وان شعر کوتاهی با نظم دلخواه در نظر گرفت و آن را تجسم و تکرار کرد.Acronyms and Acrostics for information involving key words.


29- بمنظور به خاطر سپردن چند نکته که در رابطه با موضوعی مطرح می شود اقدامات زیر توصیه می شود.


1) ابتدا هر مرحله را خوب یا بگیرید و برای آن یک کلمه یا چند کلمه کلید تجسم و طراحی کنید.

2) کلمات کلید حاصل را به صورت لیست کوتاهی یادداشت نمایید.

3) با به تصویر کشیدن این چند کلمه, طرحی از کل موضوع را نیز در نظر آورید.

4) یکبار دیگر ارتباط کلمات کلیدی را با مراحل در نظر گرفته شده مشخص کنید.(The keywords Met hod)


30- در لحظه بخاطر سپاری یک موضوع , تا جایی که ممکن است قدرت مشاهده خود را افزایش دهید با دقت کامل ( در حد توان ) ابعاد مختلف موضوع را در نظر بگیرید. از زوایای مختلف آن را بررسی کنید. اشکالات احتمالی ذهنی راجع به آن موضوع را در نظر بگیرید. ارتباط موضوع را با مطالب و دانسته های قبلی خود مشخص کنید. آن را در محلی از حافظه جاسازی کنید و در لحظه ثبت مطالب, آرامش داشته باشید تا جایی که ممکن است از قوه تجسم خود نیز کمک بگیرید . زمانی را که قرار است از این مطالب استفاده کنید به عنوان یک کد اصلی همراه مطلب به ذهن خود تلقین کنید. اطمینان داشته باشید که اگر قواعد تکرار را به طرز صحیحی رعایت کنید ان شاء ا... با سرعت و دقت فراوان , موضع را فراخوانی خواهید کرد. حتی الامکان خودتان را هم به موضوع وارد کنید و دخالتی در روند شکل گیری مطلب داشته باشید. در بعضی موارد بهتر است داستانی بسازید و موضوعات مورد نظر را به عنوان وقایع مختلف داستان و شخصیت های آن را در نظر بگیرید (
Chaining) به نقل از:The study Guides and strategies . دروسی را که به نظرتان مشکل تر می رسند , بیشتر مرور کنید و حتی الامکان در معرض دید خود قرار دهید. ( خلاصه ها - سازماندهی ها)


31- توجه داشته باشید که لحظه ها و ساعات و روزهای شما گوهر های گرانبهای زندگیتان هستند در واقع کیفیت زندگی آینده شماست . برای رسیدن به موفقیت و بهروزی , لازم است ابتدا خود را شایسته آن بدانید و سپس بهای آن را در هر لحظه پرداخت نمایید. یک بار دیگربه یاد آورید که: موفقیت یعنی تلاش مستمر وآ گاهانه در راستای اهداف و بر مبنای ارزش ها


32- به خاطر داشته باشید ما همانی را دریافت می کنیم که راه ورود آنرا بر رویخود می گشایی م. هنگامی که ادراک ما بر مبنای و فور و برکت است و خود را شایسته آن می دانیم شاهد یک تحول می شویم. بر هر چیزی که ذهن خود را متمرکز می کنیم آن چیز در نزد ما بزرگ می شود.


33- برای آغاز یک روز خوب و فعال با دیدگاه های عالی وشیاسته و کسب انرژی خالص زندگی پیشناد می شود هر چند آیه از قران کریم را با توجه و تدبیر از خالق هستی و مبدأ اصلی آفرینش و آمادگی شنیدن نداهای آسمانی یعنی قبول هماهنگی با جریان خالص هستی که انسان را به رشد و کمال می رساند. ما با توجه به استعداد ها و زمینه هایی که داریم باید از وحی کمک بگیریم. ارتباط صحیح با خدا از طریق دعا و نماز پویا ترین و پیشرفته ترین عملی است که امروزه تمام محققان و اندیشمندان , آن را به صورت یک اصل. بدیهی و مسلم پذیرفته اند. نه برای تجارت و محاسبه روزانه معمولی بلکه باری نیاز اصلی و تکامل یافته , ارتباط خودتان را با خدا بیشتر کنید.


34- یک ضر المثل چینی می گوید: اگر کاری را که همیشه انجام داده اید , انجام دهید همان نتیجه ای را می گیرید که همیشه گرفته اید اگر نتیجه ای دیگر می خواهید کاری دیگری انجام دهید. اگر واقعا در یک کار , اشتباهی دارید حتماٌ آن را تغییر دهید ( فوراٌ و بلافاصله ) تغییر در روش ها نشانه رشد فکری آدمی است و اصرار بر ادامه یک روش غلط نشانه عدم رشد فکریاست که بسیاری از انشان ها متأسفانه به دلیل تعصب و یا لجاجت بر آن اصرار می ورزند.


35- فرصت سازی و فرست یابی و فرصت شناسی از عوامل اصلی موفقیت به شمار میآید. موضع گیری ها در زندگی مهمتر ازموفعیت هاست. چه بسا موقعیت های مناسبی که به خاطر موضع گیریهاینامناسب از بین رفته اند و بخوبی مورد استفاده واقع نشده اند. تفکر مثب یعنی موضع گیری بهینه در هر موقعیت


36- برای ایجاد آرامش در زندگی , باید تا جایی که ممکن است به زمان حال رسید و با شناخت درست و ظایف وعمل به آن ها , بهره وری را افزایش داد.


37- تخلیه ذهنی اطلاعات ( یاد آوری مفاهیم خوانده شده بدون مراجعه به کتاب ) در لحظات مختلف تمرین بسیار خوبی برای استفاده از قوای ذهنی در حافظه است.


38- از تمرینات آرام سازی ذهنی و روانی استفاده کنید.


39- آری شم یک اقیانوس بیگرانید. و وقتی کشتی های سنگین در ساحل هستی شما به گل می نشینید و بناچار در انتظار مد آب می مانند باز شما همچون اقیانوس نمی توانید شتاب کنید و مد آب را پیش از آمدن فرا خوانید شما همچنین مانند فصل ها هستید. و هر چند در زمستان , بهارتان را انکار می کنید اما بهار خفته تان خواب آلود لبخند می زند و نمی رنجد. > جبران خلیل جبران


40- واقع بینی و تفکر مبتنی بر منطبق و همراه با ذهنیت مثبت ، رمز اصلی موفقیت شما در ادامه راه است. آنچه مهم به نظر می رسد استفاده از معلومات و فراخوانی مطالب خوانده شده است. بنابر این در ایم باقیمانده ، بر اساس اولویت مطالعه کنید و مطالب قبلی را سازماندهی نمایید. قبل از تسلط کامل بر موضوعات خوانده شده قبلی به سراغ مطالب دیگر نروید. از میان انبوه داوطلبان کنکور ، آن دسته از داوطلبانی که علاوه بر معلومات کافی ، توان استفاده از معلومات را داشته باشند گوی سبقت را از دیگران خواهند ربود.


41- با توجه به فصل بهار ، سعی کنید از تنفس عمیق 1-2-4 استفاده نمایید و با استراحتهای مؤثر در راستای آماده سازی خود برای استفاده بهینه از توانمندیهایتان محسوب شود.


42- از هیجانات روحی خود به بهترین نحو استفاده کنید ، کلیه عواملی که ممکن است شما را مضطرب و نگران سازد نشانه های مثبتی هستند که میزان هوشیاری شما را افزایش می دهند و در صورتی که بتواند آنها را کنترل کنید نتایج مثبتی نصیبتان خواهد شد بنابر این بدون توجه به عامل به وجود آمدن آن ، سعی کنید به عنوان پیام مثبت از آن استفاده کنید تا تصاویر ذهنی شما مثبت شود شما فرصت زیادی ندارید که بخواهید ساعاتی از روز خود را به تجزیه و تحلیل مسائل روانی خود اختصاص دهید بلکه باید بلافاصله نشانه های مثبت حالات روحی خود را شناسایی و پتانسیل حاصل از آن را در راستای اهدافتان مصرف کنید.


43- هر یک از ما دارای سطحی از هوشیاری هستیم که ذهن و بدن ما در آن سطح بیشترین بازده خویش را داراست و به آن سطح اوج عملکرد استرس می گویند (
Peak performance)PPSL stress باری کنترل استرس درک شش عامل کلیدی زیرضروری است:

1)  آگاهی : باید خودتان با نظارت دقیق متوجه شوید که در چه ساعاتی از روز در نقطه اوج هوشیاری قرار دارید. دروس مشکلتر و مباحث مهمتر را در آن ساعات سازماندهی و مرور کنید.

الف) تاریخ و زمان:بعضی اوقات با تغییری کوچک در برنامه های درسی استرس کاهش می یابد.

ب) موقعیت :از برخورد با آدمها و محیطهای استرس زا حتی الامکان دوری کنید. و در صورتی که ممکن نبود، موضع گیری مثبت داشته باشید.

ج) احساسات : احساسات و افکار خود رابه مثابه یک خدمتکار بی قید و شرط برای تحقق اهدافتان مورد استفاده قرار دهید.

2) پیش بینی: با تجسم مثبت می توانید مکانیسمهای مناسبی برای پیشگیری ایجاد کنید.

3) اجتناب: حتی الامکان سعی کنید حالات خود را به گونه ای تنظیم کنید که تحت تأثیر فشار و استرس نباشید.

4) ارزیابی : کنترل و نظارت سیستم مستمر.

5) قاطعیت : با احساسات واقعی خود در یک حالت آرامش و صداقت با خود قرار گیرید و از حقوق خود نیز دفاع کنید . جلوگیری از اتلاف وقت و بهره گیری مؤثر از زمان نوعی دفاع از حقوق خود به شمار می آید.

6) اقدام: اغلب برای حل مسائل زندگی خود، فقط فکر می کنیم و کاری مؤثر انجام نمی دهیم . توصیه می شود همین الان در فرصتهای باقیمانده دست به عمل بزنید و با شعار ((هر روز بهتر از دیروز)) روزهای آتی را به پلهای اصلی موفقیت خود تبدیل سازید.


44- در مورد آنچه بیان می کنید کاملاٌ دقت داشته باشید از به کار بردن کلمات و واژه های تحقیر آمیز و منفی جداٌٌ بپرهیزید . تنها زمانی که بیان مسائل تبدیل به کار مثبت شود احساس مثبت تری خواهید داشت . در غیر این صورت تکرار مشکلات تصاویرمنفی ذهن شما را تثبیت می کند و گسترش می دهد و باعث می گردد تا قدرت تخیل در مقابل اراده تقویت گردد که به ضعف اراده می انجامد. حتی در تصور خودتان هم خودتان ضعیف نشمرید. شما شایستگی موفقیت را دارید به شرطی که در بهترین حالت و شکل ظاهری و روانی خود ظاهر شوید.


45- برای سازمادهی و جمع بندی مطالب باقیمانده توجه شما را به شش عامل یادگیری موفقیت آمیز جلب می کنیم.

1)  کنجکاوی : (Curiosity) تلاش برای یافتن پاسخ سؤالات و اشکالات جزئی که ممکن است در پاسخ سؤالات و اشکالات جزئی که ممکن است درپاسخ به تستهای کنکور نیز اختلال ایجاد کند.

2) اعتماد: (Confidence) خودباوری مثبت شرایط اساسی برای قبول مسئولیت های بزرگ می باشد اعتماد به نفس کاذب و خود باوری مثبت با هم فرق دارند. منظور از خودباوری مثبت حالتی است که در آن با توکل به خدا و استعانت از نیروها و استعدادها و نعمتهای الهی انسان بتواند به خودش نیز اعتماد کند و در راستای این اعتماد، اقدامات مؤثر و مثبت و سازنده ای در جهت تحقق اهداف خود انجام دهد.

3) تعهد: (Commitment): تعهد باید واقعی باشد و یکی از مشخصه های انسانهای است که به اهداف خود نائل می شوند تعهد با دقت و انرژی و علاقه حمایت می شود. انرژیهای خود را با شیوه های مؤثر و مثبت ، به گونه ای توزیع کنید که در ادامه راه توفیق حصول نتیجه ، نصیبتان گردد.

4) تمرکز: (Concentration) تمرکز یعنی یادگیری چگونگی کنار آمدن با سرمایه این لحظه در راستای اهداف خود تمرکز داشته باشید. مطالعه با تمرکز یعنی یعنی مطالعه ای که هدایتگر درونی شما، با حالات مثبت و جستجو گرانه در این لحظه به دنبال حصول نتیجه همان لحظه باشد یعنی عالیترین شکل اجرای وظایف.

5) یقین (Conviction) یقین ، باوری است که شما می توانید کاری را انجام دهید. تصویری از خود می سازید و انتظاری که از خود دارید و آن را در ذهن خود تکراری می کنید زمینه ساز موفقیت شمست. انتظار داشته باشید که در ذهن خود تکرار می کنید زمینه ساز موفقیتهای شماست. انتظار داشته باشید که در حد و اندازه خودتان در کنکور ظاهر شوید این انتظار ، کاملاٌ معقول و منطقی است. خیلی هوشیارانه و خلاق ذهن خود را برای موفقیت آماده سازید.

6) تجلیل: Celebration گاهی اوقات لازم است به گذشته خود بر گردید و از خود به خاطر موفقیت ها و کارهای کوچکی که انجام دادهاید تمجید کنید . این عمل احساس مثبتی را ایجاد می کند که برای پیشبرد و تدوام امر یادگیری به شما آرامش و پشتکار و دلگرمی می بخشد. روی حداقل 3 مرتبه و هر مربته حدوداٌ 5 الی 10 دقیقه، خودتان را در وضعیتی تسم کنید که در جلسه آزمون ، با آرامش و خونسردی همراه با تسلط نشسته اید و کاملاٍ ماهرانه و با مدیریت زمان فوق العاده قوی و مؤثر مشغول بهره گیری بهینه از آموخته های خود هستید.


46- طبق اصل پارتو (
Pareto Principle) یا قاعده 20/80 . 80% از نتایجی که می گیریم مربوط به 20% فعالیتهایمان است. 80% از نتایج مورد انتظار شما در 20% باقیمانده زمان قابل حصول است البته اگر سازماندهی خوبی داشته باشید.


47- در رابطه با هر درسی به طور دقیق ، اشتباهات رایج در آن موضوعات را شناسایی کنید و در فرصتهایی که به عنوان کنکورهای آزمایشی به دست می آورید نسبت به حذف آن اشتباه اقدام کنید تا سرعت شما در پیدا کردن تستهای صحیح ، افزایش یابد.


48- از تمرینهای تجسم کنکور در فرصتهای باقیمانده استفاده کنید. روزی حداقل 3 مرتبه هر مرتبه حدوداٌ 5 الی 10 دقیقه ، خودتان را در وضعیتی تجسم کنید که در جلسه آزمون ، با آرامش و خونسردی همراه با تسلط نشسته اید و کاملاٌ ماهرانه و با مدیریت زمان فوق العاده قوی و مؤثر مشغول بهره گیری بهینه از آموخته های خود هستید و در عالیترین وضعیت روحی و روانی قرار دارید. با سرعت انتقال فوق العاده زیاد و حضور ذهن کامل، در حالیک ه خود را به خدا سپرده اید و هر لحظه حالتان بهتر می شود و با رعایت کلیه قواعد و تکنیک های تست زنی آزمون را برگزار می کنید. در آن لحظه ، شما کاملاٌ واقع بین هستید و در همان لحظه حضور دارید و این احساس ، موجب دلگرمی و بارش انرژی ذهنی مثبت می شود. سازماندهی مطالب ، کلید طلایی حافظه شما در کنکور به شمار می آید.


49- یکی از بهترین تکنیکها وهنر های که باید یاد بگیرید و تمرین کافی داشته باشید ، هنر تست نزنی است. به همان اندازه که تست زدن مؤثر است، تست نزدن هم مؤثر است . تجربه نشان می دهد که بسیاری از داوطلبان به دلیل فراوانی پاسخهای غلط نتوانسته اند به دانشگاه راه یابند. به عنوان مثال اگر یک داوطلب کنکور در یک درس که 45 تست دارد. 25 تست را با قاطعیت و اطمنان ، پاسخ بدهد و 6 تست را پاسخ اشتباه بدهد و 4 تست را سفید بگذارد طبق فرمول محاسبه درصد خام او در آن درس 73/3% خواهد بود در صورتی که اگر همان 6 تست غلط را پاسخ نمی داد در صد او 77/7 % محاسبه می شد. اختلاف 5/5% در یک درسی که ضریب 4 دارد ، ممکن است صدها نفر رتبه او را جابجا کند.توصیه اکثریت قریب به اتفاق کارشناسان و دست اندرکاران مسائل کنکور ، اینست که فقط به تست هایی که به صحت پاسخ آن اطمینان دارید پاسخ دهید.


50- حداقل هفته ای یکبار ، در مدت زمان محدود و معقول (حتی الامکان کمتر از استاندارد کنکور ) از دروسی که مطالعه کردهاید آزمون آزمایشی برگزار کنید.(با لباس رسمی و کاملا منظم)


51- دروس عمومی را با تکرارهای سبک و منظم ، به حافظه خود بسپارید . یادگیری تدریجی قدرت حافظه را افزایش می دهد.


52- به خاطر داشته باشید در جامعه آماری شرکت کنندگان کنکور ، اقشار مختلفی با بهره های هوشی و استعدادهای متفاوت شرکت می کنند. چون آزمون سازمان سنجش براساس استانداردهای علمی طراحی میشود، قطعاً توزیع تستهای کنکور متناسب با شرکت کنندگان خواهد بود. با درک و فهم و قبول این نکته با یک استراتژی مناسب و معقول به پاسخ تست ها خواهیم پرداخت یعنی اگر قرار است به 50 تست در 50 دقیقه پاسخ دهیم لزوماً به معنای این نیست که به هر تست در 1 دقیقه ممکن است پاسخ گوییم بلکه معنایش اینست که میانگین زمان لازم برای هر تست یک دقیقه است. بنابراین نتیجه می گیریم که ممکن است زمان واقعی برای بعضی از تست ها بیش از 1 دقیقه باشد. و برای بعضی از تست ها کمتر از 1 دقیقه یا کمتر از 30 ثانیه خواهد بود. از طرفی لازم نیست که به همه تست ها پاسخ بگویید. ضرورت اولویت بندی تست ها از نکاتی است که تضمین کننده موفقیت شما در آزمون است.

53- طبق نتایج تحقیقات و بررسیهای دانشمندان، باید از ابتدا به سؤالات ساده تر پاسخ دهید.


54- از درسهایی که علاقه دارید شروع کنید.


55 -قبل از شروع آزمون، نفس عمیق و تجسم ذهنی مثبت سریع داشته باشید.


56- با دید کاملاً واقع بینانه و مثبت آزمون را شروع کنید. به هیچ عنوان به اطراف و دوستان خود خیره نشوید. به پاسخ نامه های اطرافیان نگاه نکنید.


57- آنچه مهم است، توان استفاده از معلومات کسب شده است.


58- به هیچ عنوان به سراغ تستهایی که موضوع آن تست را قبلاً به حد کافی و لازم مطالعه نکرده اید، نروید مگر این که اطمینان حاصل کنید بقیه تست ها را پاسخ داده اید و واقعاً وقت اضافی دارید.


59- به خاطر داشته باشید که گزینه های کنکور (به ویژه دروس محاسباتی و اختصاصی مثل ریاضی، فیزیک و شیمی) نتیجه و حاصل ادامه راههای غلط است. یعنی اگر در قسمتی از مسیر حل خود یک استباه جزئی داشته باشید و با ادامه حل تست با همان استباه به پاسخی برسید، همان پاسخ را در گزینه ها مشاهده خواهید کرد لذا باید دقت کنید که قبل اشتباهات رایج را شناسایی کرده باشید تا قالبهای ذهنی مثبتی در تصاویر ذهنی شما ایجاد شده باشد.


60- تفکر مثبت و منطقی و دید واقع بینانه نسبت به آ« چه هستید از عوامل مهم موفقیت بشمار می رود نقطه ای را که الان در آن قرار دارید(از نظر کمیت و کیفیت تحصیلی خود) کاملاً شناسایی کنید.

بدون پذیرش وضعیت کنونی، نمی توانید برنامه ی قابل قبولی برای ادامه ی راه تنظیم کنید. سعی نمایید حتی الامکان با خودتان صادقانه رو در رو شوید.


61- در کنکور سراسری که توسط سازمان سنجش برگزار میگردد، سطح عمومی شرکت کنندگان از نظر وضعیت استعداد و هوش تحصیلی و همچنین عوامل مشابه، در توزیع و انتخاب تست ها تأثیر گذار است. یعنی در جامعه آماری که در کنکور شرکت می کنند سطوح مختلفی حظور دارند و طبیعی است که درجه ی دشواری تست ها متغیر است.


62- قرار گرفتن در وضعیت و آرام و تجسم دقیقی از وضعیت مثبت در جلسه ی آزمون عامل مهمی در تنظیم ناخودآگاه شما بشمار می آید. سعی کنید ناخودآگاه خود را برای ظهور و حظور موفق در جلسه آزمون آماده کنید.


63- از کلیه پیام های منفی و مخرب و زهرآلود (که به طور اشتباه از آنها تعبیر به واقع بینی می شود) به ذهن جداً خودداری کنید.


64- به جای فکر و خیال و نگرانی همین الان اقدامی مناسب، مثبت و مؤثر در راستای هدف انجام دهید.


65- به خاطر داشته باشید همین امروز بخشی از سرنوشت شما رقم می خورد. همین الان و در همین لحظه هر کاری انجام دهید، تأمین کننده بخشی از هدفتان است.


66- واقعاً خودتان را به خدا بسپارید و در آغوش امن و مطمئن او سریع و دقیق به حرکت خودتان ادامه دهید. مطمئن باشید او به کمک شما بشرط اینکه شما بخواهید و کمک های خدا را جذب کنید.


67- شب قبل از کنکور بقدر کافی بخوابید و روز قبل نیز فشار خاصی به ذهن خود وارد نکنید. آرام و خونسرد بطور کاملاً سبک و نرم درسهای خود را مرور کنید(البته ترجیحاً توصیه می شود که به تمرین های آرام سازی ذهنی بپردازید حتی الامکان درس نخوانید)


68- به خاطر داشته باشید که ممکن است در یک لحظه احساس کنید کاملاً چیزی بلد نیستند. این احساس کاملاً طبیعی است و باید با عبوری صحیح از این وضعیت فرصتی برای ناخود آگاه خود فراهم کنید که در مسیر آرام و امن و بستری مطمئن پاسخ لازم را برایتان پیدا کند.


69- مجبور نیستید همه ی تست ها را پاسخ دهید واقعاً اگر شک دارید جواب ندهید.


70- تست های ساده و مشکل از امتیاز یکسان برخوردار هستند. کاملاً اشتباه است اگر قبل از اطمینان از پاسخ همه ی تست های ساده حتی 1 ثانیه وقت خود را برای پاسخ تست های مشکل مصرف کنید. اول ساده تر ها بعد معمولی ها و سپس سخت ها، تست هایی که نخوانده اید و یا خیلی اشکال دارید واقعاً بگذارید و مطمئن باشید که کار صحیحی انجام می دهید.


71- هر چند دقیقه یک بار با تغییر وضعیت فیزیکی بدن خود تنفس عمیق سوخت گیری مجدد انجام دهید.


72- به اطرافیان خود در جلسه آزمون کاری نداشته باشید.


73- دقت کنید که گزینه های تست ها، بگونه ای انتخاب می شوند. که اگر اشتباه کنید پاسخ حاصل از همان اشتباه هم در گزینه ها موجود است. در مسیر راه حل ها و همچنین نتایج نهایی پاسخ ها دقت بیشتری داشته باشید.


74- در حد تکلیف و وسعت خودتان کار کنید بگونه ای که از وجدان راضی و مطمئن برخوردار باشید نتیجه را به او بسپارید

+ نوشته شده در  دوشنبه نهم خرداد ۱۳۹۰ساعت ۱۸:۲۶ بعد از ظهر  توسط Ali Agha Heshmati  | تدریس یکی از ارکان اصلی هر سیستم آموزشی به شمار می‌رود که کارآیی هر نظام آموزش بستگی به آن دارد. یکی از مشکلات نظام تعلیم و تربیت، مربوط به عدم آشنایی و عدم استفاده از الگوها و روش‌های پیشرفته تدریس است.
مشاهدات مکرر نشان داد که متأسفانه بسیاری از اساتید، هنوز از روش‌های سنتی و غیرکاربردی استفاده می‌کنند. استادان دروس معارف اسلامی نیز از این امر مستثنی نبوده و برخی استادان هنوز هم از روش‌های منسوخ بهره می‌گیرند و در نتیجه در زمینه تأثیرگذاری از موفقیت‌ کمتری برخوردارند.
از این رو در این نوشتار سعی شده به برخی از شاخصه‌های تدریس موفق در حوزه‌های مختلف علمی، مهارتی، عاطفی و تأثیرگذاری اشاره گردد.
امید است اساتید محترم با مطالعه این نوشتار با معیارها و انتظارات از استاد معارف بیشتر آشنا شوند، ضمن اینکه توصیه می‏شود اساتید بزرگوار برای اطلاع بیشتر به کتبی که در این زمینه نوشته شده مراجعه فرمایند.


الف) عامل علمی
مراد از عامل علمی، مجموعه عناصری است که توانمندی و تسلط علمی استاد را در مقام ارائه درس نشان می‏دهد. به عبارت دیگر، محور اصلی در این عامل، تسلط علمی استاد بر موضوع درس می‏باشد؛ از این رو یکی از مهم‏ترین اصول آموزش و نیز ویژگی‏های استاد، تسلّط بر محتوا و موضوع درس و آگاهی کافی و گسترده درباره مطالب آموزشی است، به نحوی که استاد را توانا سازد تا با تسلّط کامل مطالب درسی را ارائه دهد.
استادی که تسلّط علمی کافی ندارد شاید بتواند متن درس را آماده کرده و به شکل کامل و صحیح در کلاس ارائه کند؛ اما به دلیل ضعف علمی و عدم احاطه کامل بر مطالب آموزشی، نکات مهم درس تشخیص داده نمی‏شود و اگر ارائه خوب درس نیاز به خلاقیت (مثل تقدّم و تأخّر مطالب و...) و یا ذکر مطالب تکمیلی و... داشته باشد استاد از عهده آن بر نمی‏آید.علاوه اینکه نمی‏تواند پاسخگوی سؤالات و ابهامات فراگیران باشد و استادی که در مسائل علمی ضعیف باشد و نتواند به پرسش‏های فراگیران خود پاسخ دهد و روحیه پرسشگری و نقّادی آنها را اقناع و ارضا نماید مسلّماً در کار خود شکست خواهد خورد.

از این رو مطالعه دائم و مستمر استاد در زمینه موضوع مورد بحث، امری ضروری و لازم می‏نماید؛ زیرا این امکان را به استاد خواهد داد تا ضمن تقویت بنیه‏های علمی خود، با شبهات و یافته‏های جدید در زمینه کار خود آشنا شده و در نتیجه بتواند با تسلّط و آمادگی بیشتری در کلاس حضور پیدا کند؛ چراکه گاهی کمبود وقت و یا احیاناً سهل‌انگاری ممکن است سبب شود استاد با عدم آمادگی کافی وارد کلاس شود. در چنین مواردی ممکن است استاد برای تظاهر به داشتن آمادگی جهت تدریس، معلومات نادرست ارائه دهد و یا صرفاً به نوشته کتاب یا جزوه اکتفا کند.
علاوه اینکه عدم آمادگی استاد و نداشتن مطالعه کافی پیرامون موضوع مورد بحث، این فرصت را از وی خواهد گرفت تا هنگام تدریس، نکات اصلی و کلیدی درس را گوشزد نماید و نیز مشکلات و شبهات احتمالی درس را پیش‏بینی نموده و آنها را جهت ارتقای سطح علمی فراگیران در کلاس مطرح و به بحث و گفتگو بگذارد. و چه بسا این امر باعث شود تا استاد یا اصلاً علاقه‏ای برای طرح چنین سؤالات و شبهاتی را از خود نشان ندهد که این حالت، موجب رکود و خمودی کلاس شده و مانع رشد، تکامل، خلاقیت و نوآوری فراگیر است؛ و یا اگر هم چنین مسائلی از طرف فراگیران مطرح شود این عدم آمادگی سبب می‏شود تا استاد از پاسخ دادن به سؤالات منطقی و معقول آنها طفره رفته و با داستان‌سرایی در مقام پرده‌پوشی از این ضعف برآید.
از این رو، سزاوار است استاد از قبل، آمادگی لازم را برای ارائه درس کسب نماید تا ضمن تسلّط لازم بر موضوع بحث، به هنگام تدریس مکرّراً به کتاب یا جزوه مراجعه ننماید.
البته توقّع نمی‏رود که استاد همیشه همه محتوای درس را حفظ باشد، بلکه طبیعی است گاهی نیم‌نگاهی به طرح درسی که از پیش تهیه کرده است، داشته باشد؛ ولی رجوع مکرّر به کتاب یا جزوه باعث مکث مخلّ به تدریس و از بین رفتن نشاط کلاس می‏شود.

 
در مورد عامل علمی دو نوع شاخص فرعی وجود دارد:
۱ )شاخص‏هایی که با درس خاصی ارتباط نداشته، بلکه در هر درسی لازم و ضروری هستند.
۲ )شاخص‏هایی که به درس خاصی اختصاص دارند.
به عنوان مثال کامل بودن مطالب ارائه شده و یا صحت آنها در هر درسی لازم است. اما تحلیل مطالب تاریخی و نتیجه‏گیری از آنها فقط در دروسی نظیر درس تاریخ تحلیلی اسلام و یا انقلاب اسلامی ضرورت می‏یابد و یا توجه به مباحث نظری علم اخلاق که فقط در درس اخلاق اسلامی مورد توجه قرار می‏گیرد.
در اینجا ابتدا به توضیح شاخص‏های علمی مشترک پرداخته و سپس شاخص‏های علمی اختصاصی هر یک از گرایشهای پنج‌گانه دروس معارف اسلامی را بیان می‏کنیم.
الف) شاخص‏های علمی مشترک
۱) کامل بودن مطالب ارائه شده: بدیهی است مطالبی که از سوی استاد ارائه می‏شود بایستی با توجه به متن و سر فصلهای درس کامل باشد، به این معنا که مطالب ارایه شده ضمن اینکه بایستی تمامی سر فصلهای مورد نظر را پوشش دهد، لازم است تمام مباحث مورد نیاز و مرتبط با هر سرفصل را نیز مطرح سازد؛ و به طور کلّی محتوای درس باید تمام حقایق، مفاهیم و اصولی را که لازم است فراگیران بیاموزند، در برداشته باشد.
۲) صحّت مطالب ارائه شده: لازم به ذکر است که مطالب ارائه شده توسط استاد بایستی قوی، مورد قبول و خدشه‏ناپذیر ارایه گردد و تحقق این أمر مستلزم این است که محتویات و مباحث طرح شده به گونه‏ای ارائه گردد که از صحّت و اتقان لازم برخوردار بوده و اصول و مسلّمات علمی در آنها رعایت شود، چه اینکه یادگیری هنگامی اثربخش خواهد بود که مطابق با واقعیات بوده و از دقت و صحّت لازم برخوردار باشد؛ زیرا اگر فراگیر احساس کند که با بعضی از مسائل، غیر علمی و بدون دقت کافی برخورد شده است هر آینه ممکن است بقیه مباحث و مطالب را ـ هر چند حق هم باشند ـ نپذیرد و با دید منفی به آنها بنگرد و به این ترتیب اعتماد فراگیر به درس و استاد کاسته شده و نفوذ کلام استاد نیز کم می‏شود.
۳) استفاده از منابع متعدد و ارجاع به آنها: ضروری است استاد به مطالب آموزشی موجود در متن اکتفا نکند، بلکه از هر فرصتی برای توسعه فکری و اطلاعات فراگیران استفاده نماید.
از این رو، جهت عمق بخشیدن به اطلاعات و ارائه تدریسی شایسته، لازم است استاد آشنایی کامل با منابع معتبر و گوناگونی که در زمینه موضوع درس وجود دارد، داشته باشد و متناسب با واحد درسی، سطح علمی فراگیران و... از آن منابع ـ که عمدتاً اصلی و معتبر باشند ـ در تهیه و ارایه محتوای درس استفاده کند؛ زیرا مطالعه مستمر و مراجعه به منابع متعدد در زمینه موضوع مورد بحث، این امکان را به استاد می‏دهد که ضمن بالابردن توان علمی خود، با دیدگاههای مختلفی که پیرامون موضوع مطرح است نیز آشنا شده و در نتیجه بتواند با تسلّط و آمادگی بیشتری به تدریس بپردازد.
البته تذکر این نکته ضروری است که همواره در این امر باید حدّ اعتدال را رعایت کرد تا محتوای درس انباشته‏ای از گفته‏ها و سخنان دیگران نشود.
۴) نگارش و تلفظ صحیح آیات، روایات، اسامی، اصطلاحات و عبارات تخصصی: در موضوعات و مباحثی که استاد احساس می‏کند باید از آیات، روایات، اسامی یا اصطلاحات خاص استفاده کند باید توجه داشته باشد که نگارش و تلفّظ آنها به طور صحیح باشد؛ ضمن اینکه لازم است کاربرد آنها کاملاً بجا و بر حسب ضرورت باشد و حتی‏الامکان از استفاده مکرر از اصطلاحات تخصصی غیر ضروری خودداری شود.
۵) پاسخگویی صحیح به سؤالات دانشجویان: مقصود از این شاخص، صرف اسکات فراگیران در مقام بحث و سؤال نیست، بلکه استاد باید بتواند پاسخ صحیح، علمی و قانع‏کننده ارائه کند و با پاسخگویی صریح و منطقی به سؤالات و مشکلات علمی فراگیران و دفاع صحیح و معقول از مبانی دین و انقلاب اسلامی، موجبات نشاط علمی کلاس را فراهم آورد. لازمه چنین امری این است که:
اولاً استاد توان علمی لازم را دارا باشد. ثانیاً سؤالهای احتمالی را حتی‏الامکان پیش‏بینی نماید که لازمه دست یافتن به این مهم، داشتن طرح درس مناسب و سنجیده‏ای است که استاد قبل از تدریس برای یک جلسه درس تهیه می‏کند، چنین طرح درسی به وی فرصت خواهد داد تا سؤالات و ابهامات احتمالی تدریس را پیش‏بینی کند و پاسخ لازم و متناسب با آنها را بیابد.
تذکر این نکته ضروری است که اگر استاد، پاسخ سؤالی را به هر سببی ندانست لازم نیست که با داستان‏سرایی در مقام پرده‏پوشی بر آنچه که نمی‏داند بر آید، بلکه باید صراحتاً ارائه پاسخ صحیح را به جلسه آینده موکول نماید.
۶) دارا بودن جامعیت نسبی در معارف اسلامی: استادان گروه معارف اسلامی افزون بر اینکه باید تسلط و توان علمی لازم را در گرایش مورد نظر داشته باشند در زمینه‌های دیگر معارف دینی از جامعیت نسبی بر خوردار باشند؛ چراکه رسالت یک استاد معارف صرفاً در فعالیت‌های آموزشی خلاصه نمی‌شود، بلکه یکی از مهم‌ترین رسالت آنان تبلیغ دین در کنار آموزش می‌باشد. همان‌گونه که در اهداف تک‌تک دروس معارف آمده است، محوریت در تدریس این دروس، دین با نگاه تبلیغی و ترویجی و در نهایت تأثیرگذاری است. استاد تاریخ اسلام یا انقلاب اسلامی و... صرفا بیانگر حوادث و وقایع تاریخی نیست، بلکه به همراه تحلیل وقایع و توجه به عبرت‌آموزی آن به نکات اخلاقی، اعتقادی و مذهبی مبتنی بر باور‌های دینی نیز توجه دارد؛ مثلاً استاد اخلاق باید در زمینه مباحث اعتقادی، تاریخی، سیاسی، احکام شرعی و... دارای اطلاعات باشد تا در صورت لزوم توان پاسخگویی را داشته باشد. همچنین نکات اخلاقی را باید با باورهای دینی پیوند دهد و...
یا مثلاً استاد در درس اندیشه اسلامی ۱ـ۲، باید اطلاعات اجمالی نسبت به تاریخ اسلام و تاریخ معاصر داشته باشد یا استاد انقلاب اسلامی نیز باید با احکام شرعی یا مباحث قرآنی و روایی آشنا باشد.
۷) آمادگی در ارائه درس: کمبود وقت و یا احیاناً سهل‌انگاری ممکن است سبب شود استاد با عدم آمادگی کافی وارد کلاس شود. در چنین مواردی ممکن است استاد برای تظاهر به داشتن آمادگی جهت تدریس، معلومات نادرست ارائه دهد و یا صرفاً به نوشته کتاب یا جزوه اکتفا کند.
علاوه اینکه عدم آمادگی استاد و نداشتن مطالعه کافی پیرامون موضوع مورد بحث، این فرصت را از وی خواهد گرفت تا حین تدریس، نکات اصلی و کلیدی درس را گوشزد نماید و نیز مشکلات و شبهات احتمالی درس را پیش‏بینی نموده و آنها را جهت ارتقای سطح علمی فراگیران در کلاس مطرح و به بحث و گفتگو بگذارد. و چه بسا این امر باعث شود تا استاد یا اصلاً علاقه‏ای برای طرح چنین سؤالات و شبهاتی را از خود نشان ندهد که این حالت، موجب رکود و خمودی کلاس شده و مانع رشد، تکامل، خلاقیت و نوآوری فراگیر است؛ و یا اگر هم چنین مسائلی از طرف فراگیران مطرح شود این عدم آمادگی سبب می‏شود تا استاد از پاسخ دادن به سؤالات منطقی و معقول آنها طفره رفته و با داستان‌سرایی در مقام پرده‌پوشی از این ضعف برآید.
از این رو، سزاوار است استاد از قبل، آمادگی لازم را برای ارایه درس کسب نماید تا ضمن تسلّط لازم بر موضوع بحث، به هنگام تدریس، مکرّراً به کتاب یا جزوه مراجعه ننماید. البته توقّع نمی‏رود که استاد همیشه همه محتوای درس را حفظ باشد، بلکه طبیعی است گاهی نیم‌نگاهی به طرح درسی که از پیش تهیه کرده است، داشته باشد؛ ولی رجوع مکرّر به کتاب یا جزوه باعث مکث مخلّ به تدریس و از بین رفتن نشاط کلاس می‏شود.


راز طلایی موفقیت

 

روزی از سرخپوستی که به عنوان کارگر روی اسکلت آسمان خراش در ارتفاع چند صد متری زمین کار می کرد پرسیدند ‚ چه چیز باعث شده که تو از آن ارتفاع چند صد متری نترسی؟و او گفت من اگر از ارتفاع ده متری سقوط کنم همان بلایی سرم میآید که از ارتفاع چهار صد متری. پس چرا باید ترسم بیشتر از کارگری باشد که روی اسکلت یک آپارتمان معمولی کار می کند.
خوب به این نکته ظریف فکر کنید اگر در هر کاری در زندگی بدترین وضعیت ممکن را تجسم کنید و یکبار با تجسم ذهنی خود را در آن وضعیت قرار دهید خواهید دید که وقتی آب از سر بگذرد دیگر یک متر یا صد متر با هم فرقی نمی کند . پس اگر بتوانید در عمق پنج متری شنا کنید در اقیانوس ها ی با عمق بیشتر از پانصد متر هم می توانید غوطه ور شوید.
براستی معنای شکست چیست؟آیا معنایش این است که چیزی به دلخواه شما یا آن گونه که انتظارش را داشتید پیش نیاید؟ قانون تجربه همواره کامل و بی نقص است. ما اندیشه ها و اعتقاد های درونی خود را به شیوه ای عالی باز می تابانیم. یا یکی از گامها را بر نداشته اید یا اعتقاد باطنی شما این بوده است که لیاقتش را ندارید‚ و یا احساس بی ارزشی کرده اید.
این گفته قدیمی که اگر بار نخست موفق نشدی باز هم بکوش.براستی حقیقت دارد .معنایش این نیست که خود را بکوب و دیگر بار همان شیوه سابق را تکرار کن. معنایش این است که اشتباه خود را دریاب و از راهی دیگر وارد شو تا بیاموزی چگونه درست آن را انجام بدهی.
این حق طبیعی ماست که در تمام مدت عمر خود‚ از موفقیتی به موفقیت دیگر رهسپار باشیم. اگر وضع مااینگونه نیست ‚ یا با تواناییهای ذاتی خود همنوا نیستیم ‚ یا معتقدیم که موفقیت از آن ما نیست ‚ یا موفقیت خود را در نمی یابیم.
اگر نسبت به جایگاه این لحظه خود ‚ معیارهای چنان دور از دسترس برگزینیم _که هم اکنون نتوانیم به آن دست یابیم_ همواره شکست خواهیم خورد.
هنگامی که کودک سرگرم آموختن راه رفتن یا حرف زدن است ‚ تشویقش می کنیم و برای هر پیشرفت کوچک تحسینش می کنیم . کودک به وجد در می آید و می کوشد که بهتر آن را انجام دهد . آیا به هنگام آموزش چیزی تازه ‚ خود را به همین شیوه تشویق می کنید؟ یا اینکه با گفتن کلماتی نظیر احمق یا دست و پا چلفتی یا شکست خورده فراگیری خود را دشوار تر می نمایید؟
بسیاری از ستارگان و هنر پیشه ها تصور می کنند که از همان نخستین نمایش نحوه اجرایشان باید عالی و بی نقص باشد . اما آنها باید بدانند که هدف نمایش ‚ تمرین و آموختن است . بر روی صحنه می اییم تا اشتباه کنیم و راههای تازه را بیاموزیم و بیاموزیم . تنها با تمرین مکرر چیزی تازه را می آموزیم و آن را جزیی از طبیعت خود می سازیم هر گاه در هر زمینه ای به یک کار تمام شده حرفه ای می نگرید به حاصل ساعتهای بی شمار تمرین چشم می دوزید.اصلا مهم نیست که برای چه مدت زمانی خود را شکست خورده پنداشته اید . می توانید هم اکنون الگوی موفقیت را بیافرینید .اهمیت ندارد که در چه زمینه ای می خواهید کار کنید. اصول یکسانند . لازم است که دانه موفقیت را بکاریم . این دانه ها خرمنی عظیم به بار خواهند آورد.

 


سخنی چند از بزرگان علم

ـ وظیفه آموزش این است که ذهن های خالی را به ذهن های باز تبدیل کند نه ذهن های پر.
ـ دوستانی انتخاب کنید که اهل زحمت باشند و شما را به درس خواندن و زحمت کشیدن تشویق کنند.
ـ خوشبخت کسی است که به یکی از این دو دسترسی داشته باشدیا کتابهای خوب یا دوستانی که اهل کتاب باشند.
ـ یک تمبر پستی موفقیتش را تضمین می کند چون این توانایی را دارد که تا رسیدن به هدف به چیزی بچسبد.
ـ موفقیت مانند سایه به دنبال پشتکار است.
ـ شرط پیروزی داشتن اراده قوی است شرایط دیگر اهمیت چندانی ندارد.
ـ خواندن بدون فکر کردن همانند خوردن بدون هضم کردن است.
ـ برای آدمهای مصمم و جدی همیشه وقت و فرصت فراهم است.
ـ آرمانهای بزرگ همت های بلند می طلبد.
ـ عظمت زندگی در علم نیست بلکه در عمل است.
ـ جدیت مقصد را نزدیک می کند.
ـ در دنیا لذتی نیست که با لذت مطالعه برابری کند.
ـ فردا وقتیست که تنبلها کار خواهند کرد.


نکاتی در مورد یادگیری آسان تر مطالب

 


ـ نکته ۱)مطالبی که در آغاز و در پایان مطالعه می خوانید بهتر در حافظه می مانند و مطالبی که در میان قرار دارند ‚احتمال فراموش کردنشان بیشتر است .
پس بخش های میانی مطالعه به تمرین زیادتری نیاز دارند. پس مدت زمان مطالعه نباید به حدی باشد که مطالب زیادی در بین شروع و انتهای آن قرار گیرند .
بهترین زمان مطالعه ۵۰ دقیقه و ۱۰ دقیقه استراحت است. مطالعه برای مدت زمان طولانی و مستمر نه تنها سبب یادگیری بیشتر نمی شود بلکه به علت خستگی از کارایی تان نیز کم می شود. دقت کنید این زمان تنها برای استراحت است ‚ مرور کردن مطالب و حتی فکر کردن به آن چه که مطالعه کردید نیز سبب خستگی شما می شود.
ـ نکته ۲) مطالعات نشان می دهد که ایجاد تداعی های ذهنی در قدرت به خاطر سپاری مطالب بسیار موثر است .یعنی بین موضوعی دیگر ارتباط برقرار کنید تا در ذهنتان باقی بماند . لزومی ندارد که تداعی ها طبیعی یا منطقی باشند .اگر آنها حالت مضحک و غیر عادی هم داشته باشند حتی موثر تر هم هستند. تداعی باید حتما از خود شما باشد و استفاده از تداعی های دیگران در مورد شما موثر نیست.
ـ نکته ۳) حتما مطالب را مرور کنید.
ـ نکته ۴) از مطالب مهم و مطالبی که دیر به ذهن سپرده می شوند در کاغذهای کوچک فیش و خلاصه بردارید .گمان نکنید این کار باعث اتلاف وقت می شود با امتحان این عمل متوجه می شویدکه چقدر خلاصه نویسی برای شما مفید است.
ـ نکته ۵) باید دانست تکرار یکنواخت و پی در پی مغز را خسته می کند و در نتیجه به شخص حالت خواب آلودگی دست می دهد ‚ به این جهت باید از طوطی وار از بر کردن و تکرار بی معنی خودداری کنید.
▪ منظور از ترک تحصیل
دانش آموزانی که زودتر از موعد مقررمدرسه را ترک می کنند و یا به عبارتی قبل از اتمام یک دوره قادر به ادامه تحصیل نمی باشند و به ناچار مدرسه را ترک می کنند.ترک تحصیل معمولا به دنبال تکرار پایه و ناتوانی و عدم کارایی مدرسه می باشد. همچنین ترک تحصیل منجر به افزایش بی سوادی در جامعه می گردد.
▪ روند ترک تحصیل در ایران
ترک تحصیل یکی از معضلات آموزش در جهان می باشد. امروزه ترک تحصیل و افت تحصیلی در تمام کشور های جهان از عمده ترین مباحث و مسائل آموزش و پرورش و حتی مسئولان نظام آموزشی است.نظام آموزشی ایران مانند بسیاری از کشور های در حال رشد از یک سلسله بیماری رنج می برد و این مسائل عمدتا از رژیم قبل به ارث رسیده اند. و علی رغم کوشش هایی که تا به حال انجام گرفته هنوز این مشکل لاینحل باقی مانده است.

 

عوامل موثر در ترک تحصیل دانش آموزان

 

برترین عوامل مشترک در ترک تحصیل دانش آموزان در مقاطع مختلف تحصیلی بخصوص در مقطع متوسطه بیانگر این حقیقت است که فقر مالی و فقر انگیزشی بیشترین نقش را داشته است و همچنین محیط نامناسب خانه و مدرسه خشونت‚
تنبیه و تشویق معلم ‚ سختگیری های بیهوده که باعث می شود انگیزه تحصیلی شاگردان ضعیف شودزمینه های ترک تحصیل فراهم می گردد.
از عوامل دیگر که در موفقیت تحصیلی جوانان و نوجوانان می توانند تاثیر گذار باشندسلامت جسمی و روحی و بهداشتی ‚عوامل ارثی ‚ذهنی و هوشی ‚ امکانات آموزشی ‚ اعتماد به نفس و تلاش و پشتکار فردی ‚ تاثیر همسالان ‚ اهمیت قائل شدن والدین به تحصیل فرزندان می باشد. در اینجا مهمترین موارد موثر در افت تحصیلی دانش آموزان بیان شده است.
۱) شرایط اقتصادی
۲) سواد والدین
۳) برخورد معلم
۴) محتوای کتب درسی
۵) شیوه برگزاری امتحانات(شیوه های ارزیابی)
۶) عقب ماندگی درسی
۷) نارسایی های جسمانی
۸) انگیزه
▪ شرایط اقتصادی
ترک تحصیل دانش آموزان با وضعیت اقتصادی جامعه و خانواده در ارتباط می باشد. عواملی چون پایین بودن در آمد ‚مسکن نا مناسب عدم سرپرستی و حضور پدر و مادر در خانواده‚ کثرت فرزندان و طبقه پایین شغلی والدین بر ترک تحصیل فرزندان تاثیر دارد. پس مسلم است که کیفیت آموزش و تربیت در رشد جسمانی و قوای دفاعی دانش آموز در خانواده هایی با سطح پایین اقتصادی و فرهنگی جامعه و خانواده اثرات مستقیمی بر عدم پیشرفت فرزندان به جای می گذارد. مشکلات والدین در راه کوشش و تلاش برای معاش و گرفتاری های بی شمار آنها در این رابطه معمولا والدین را از اوضاع و احوال فرزندان خود غافل می نماید و در حقیقت رابطه صحیحی را لازمه یک زندگی سالم است را مختل می سازدو اثرات این نوع زندگی در ظرف چند سال به اعماق نحیف افراد نفوذ می کند و موجب تخریب نیروهای بالقوه آنان می گردد. وقتی فقر در خانواده ای باشد امکان بروز مشکلاتی در رفتار جوانان من جمله دانش آموزان وجود خواهد داشت . علی علیه السلام درباره فقر می فرمایند&#۶۴۸۳۱;فان الفقر منقصه للدین ‚مدهشه للعقل و داعیه للمقت&#۶۴۸۳۰; فقر باعث نقصان دین سراسیمگی عقل و بر انگیختن خشم می شود و بیکاری ‚ جوانان را به جانب برخی از بزهکاری ها می کشاند. البته اسلام زمینه اجتماعی را برای تعادل اقتصادی ایجاد می کند و بر والیان امور فرض می داند که مبادا فقر آنان را به انحراف بکشاند. پس معلوم می شود که مهمترین عامل برای رهایی دانش آموزان از تحصیل فقر اقتصادی است.
▪ سواد والدین
یکی از عوامل مهم در پیشرفت یا ترک تحصیل دانش آموزان سواد والدین محسوب می شود. اگر بچه ها در محیط خانواده احساس پشت گرمی نمایند و هر گاه از نظر درسی مشکلی برایشان پیش آمد مطمئن باشند که اولیای آنها کمک می کنند در این صورت با دلگرمی بیشتری درس می خوانند و دچار عقب ماندگی تحصیلی نخواهند شد. چون تحصیلات والدین تاثیر بسزایی در موفقیت تحصیلی فرزندان دارد. تحقیقات متعددی نشان می دهد که پیشرفت تحصیلی دانش آموزانی که والدین آنها افرادی آگاه و با سواد بوده اند موفقیت تحصیلی آنان بیشتر بوده است. محیط خانواده در پیشرفت تحصیلی نقش مهمی دارد. دانش آموزی که والدین خود را مشغول مطالعه می بیند خودش نیز تشویق به درس خواندن می شود و آنها را به عنوان بهترین الگوی همانند سازی تحصیلی انتخاب می کند. بنابراین کمک و راهنمایی فرزندان توسط والدین امری است ضروری و نمی توان کار آموزش را تنها به مدرسه محول ساخت و از نقش خانواده در این زمینه غافل شد. دانش آموزان اوقات زیادی را در منزل می گذرانند و تحت تاثیر اعمال و رفتار والدین هستند و از آنها انتظار کمک و راهنمایی در زمینه درس را دارند.
▪ برخورد معلم
پیشرفت تحصیلی دانش آموزان تا حدود زیادی بستگی به شرایط محیطی و نحوه برخورد معلمان و اطرافیان دارد . فضایی که نوجوانان در آن پرورش می یابند باید به گونه ای باشد که موجب موفقیت آنها گردد. برخورد معلم باید منطقی بوده تا دانش آموز را در مسیر موفقیت قرار دهد و دانش آموز اعتماد به نفس پیدا کند و از خود انتظار موفقیت داشته باشد زیرا موفقیت هم چون نردبانی است که وقتی شروع شد تا آخرین پله ادامه می دهد.
بنابراین می توان گفت رابطه معلمان و شاگردان و مسئولان دیگر دبیرستان می تواند موفقیت دانش آموزان را تحت تاثیر قرار دهد و از ترک تحصیل جلوگیری کند.
برخورد معلم و اولیای دبیرستان باید به گونه ای باشد که دانش آموز از طریق دستکاری اشیا ‚آزمایش‚جمع آوری اطلاعات ساختن و خلق کرد مباحث ومشارکت در کارهای گروهی‚گوش دادن‚خواندن و اکتشاف به تجربه یادگیری بپردازند و بدین وسیله از ترک تحصیل دانش آموزان جلوگیری نمایند .
همچنین استفاده از تشویق های مادی و غیر مادی مفید است . استفاده بیشتر معلمان از تشویق های کلامی و تشویق در جمع در پیشرفت تحصیلی دانش آموزان نقش بسزایی دارد و هم باعث جلوگیری از افت تحصیلی دانش آموزان می شود.

 

محتوای کتب درسی

 


عواملی مانند عدم تناسب نیازها و علایق دانش آموزان با محتوای کتب درسی‚عدم هماهنگی اهداف آموزشی با نیاز ها و علایق دانش آموزان از عوامل افت تحصیلی می باشد.اگر محتوا و روش و فنون آموزش و پرورش واقعا با نیاز ها و رغبت ها و مسائل و مشکلات دانش آموزان تناسب داشته باشد باعث می شود که آنها در تحصیل بهتر کوشش کنندو تحصیلات خود را به پایان برسانند و در نتیجه از میزان ترک تحصیل کاسته شود.
کتابها و موارد درسی و محتوای دروس مهم ترین راه رسیدن به اهداف آموزشی است .نگاهی اجمالی به کتب درسی نشان می دهد که غالب کتابها و برنامه های آموزشی از نظر کیفی و کمی با توان و و نیاز های دانش آموزان هماهنگی ندارد .
بین محتوای کتب‚ ساعات تدریس و درک دانش آموزان و مراحل رشد آنها تناسب وجود ندارد.
یکی از مهم ترین و موثر ترین عوامل ترک تحصیل محتوای کتب درسی است و همچنین ارتباط نداشتن محتوی دروس با نیاز های دانش آموزان‚ ارتباط نداشتن محتوی دروس با آموخته های قبلی دانش آموزان ‚حجیم بودن محتوای کتب درسی با توجه به مقدار زمانی که برای یادگیری فرصت دارند‚ ارتباط نداشتن محتوای دروس با نیاز های حال و آینده جامعه‚ روان نبودن و جذاب نبودن و قابل درک و فهم نبودن مطالب درس‚ عدم ایجاد تفکر و عدم ایجاد روابط اجتماعی مطلوب در دانش آموزان نیز از دیگر عوامل مرتبط می باشد .

 

شیوه برگزاری امتحانات(شیوه ارزیابی)

 


هدف عمده در مدرسه پیش بردن یادگیری دانش آموزان است . تمام فعالیت های مدرسه باید متوجه همین هدف باشد . زیرا مقدار و نوع یادگیری دانش آموزان است که میزان فعالیتهای مدرسه را روشن می کند. هرگاه دانش آموز مطلبی را یاد بگیرد ‚این امر موجب تغییر رفتار وی خواهد شد و به عبارت دیگر تجارب یادگیری موفقیت آمیز موجب تغییراتی در رفتار دانش آموز می شود.
بوسیله ارزیابی و امتحان است که معلم می تواند اثر کوششهای خود را بفهمد و یا بداند که چه اندازه توانسته است دانش آموز را در راه رسیدن به هدفهای مورد نظر کمک کند و خود نیز تا چه حد موفق بوده است.
چنانچه امتحان به جای اینکه یک وسیله باشد ‚یک هدف اصلی به شمار آید و این بر کل فرایند آموزشی اثرات سو می گذارد و هدفهای حقیقی آموزش و پرورش را به مخاطره می اندازد.در چنین حالتی امتحان بر چگونگی تدریس و یادگیری تاثیر گذاشته و دانش آموزان فقط برای کسب نمره و قبول شدن در امتحان فعالیت می کنند .
دانش آموزان برای دریافت نمره به حفظ کردن مطالب می پردازند و در نتیجه قدرت تفکر و استدلال و نو آوری فراگیران ضعیف می گردد و موجب خستگی آنها از درس و معلم می شود.
همه این موارد منجر به عدم پیشرفت و افزایش میزان افت تحصیلی و در نهایت ترک تحصیل دانش آموزان می گردد.
استفاده از شیوه های صحیح امتحان یا ارزیابی پیشرفت تحصیلی ‚نه تنها معلم را قادر می سازد که دانش آموزان خود را در رسیدن به هدفهای آموزش و پرورش راهنمایی کند بلکه بر اساس ارزیابی مداوم می تواند روش تدریس را نیز ارزیابی کند.به این ترتیب می تواند از ترک تحصیل دانش آموزان جلوگیری کند.
بنابراین امتحان وسیله ای نیست که تنها در پایان مراحل تحصیل و برای انتخاب افراد مستعد و شایسته تر به کار رود ‚ بلکه امتحان باید به طور مداوم و در جریان تدریس باشد و در موقعیت های مختلف انجام گیرد.

 


عقب ماندگی درسی

 

برخی از دانش آموزان عقب ماندگیشان ناشی از افت هوشی و نارسایی ذهنی نیست بلکه صرفا ناشی از تن پروری یا بیکارگی است .
یعنی عقب ماندگی درسی ناشی از تنبلی .
گاهی عقب ماندگی ناشی از تن پروری و تنبلی است بدین معنی که کودکان وقت و تلاش خود را مصروف کار و تحصیل نمی کنند و مانند دیگر دانش آموزان درس نمی خوانند و یا عوامل دیگر مانند وجود نارسایی های عضوی ‚ چون ضعف در بینایی و در شنوایی عدم قدرت بیان ‚اختلال در رفتار ‚ حالت گیجی و ماتی و گم کردن دست و پای خود در حین پاسخ به سوالات معلم است.

 


نارسایی های جسمی

 

دانش آموزانی که دارای بنیه ضعیفی هستند و از سلامت عمومی کامل برخوردار نیستند نمی توانند به اندازه کافی کوشش و فعالیت داشته باشند.
وجود ضعف در بینایی و شنوایی نیز باعث عقب ماندگی و افت تحصیلی می شود.این نوع دانش آموزان به علت خوب درک نکردن درسها افت تحصیلی پیدا می کنند .
ناراحتی های مربوط به مراکز عصبی و ناهماهنگی هایی حتی حرکتی در جای خود باعث افت تحصیلی دانش آموز خواهد بود.

 


انگیزه

 

به حرکت های درونی فرد که موجب هدایت رفتار او به سوی نوعی هدف است انگیزه گفته می شود.
محققان یکی از دلایل افت تحصیلی را نداشتن انگیزه پیشرفت می دانند.برای ایجاد انگیزه در دانش آموزان باید تلاش نمود تا فرد احساس نیاز کند.وقتی دانش آموزان در اثر شکست در دل تازه نسبت به آن نگرشی منفی پیدا می کنند ‚باید به او کمک کرد در درس تازه موفقیت کسب کند در نتیجه به تصویری مثبت تر به توانایی خود در مورد یادگیری مطلب درسی دست یابد‚ زیرا یادگیری همراه با موفقیت به ایجاد انگیزه منجر می شود.و باید شرایطی را فراهم کرد که دانش آموزاموفقیت خود را احساس می کند زیرا هیچ چیز مانند خود موفقیت به آن کمک نمی کند.معلمان تکالیف یکنواخت ارائه ندهند‚ به عبارت دیگر از خاصیت برانگیختگی مطالب مختلف استفاده کنند.


در آخر

 


در آخر می توانم بگویم ترک تحصیل یکی از مهمترین مشکلات نظام های آموزشی است و در نظام تعلیم و تربیت ما نیز ترک تحصیل به صورتهای مختلف یکی از مشکلات عمده محسوب می شود.
ترک تحصیل یا همان افت تحصیلی (این کلمه از زبان اقتصاد دانان آمده است ) هر ساله مقدار قابل توجه ای از بودجه و نیروهای انسانی و امکانات را به هدر می دهد و اثرات ناخوشایندی نیز چه از نظر روحی و چه از نظر روانی به دانش آموزان وارد می نماید و مشکلات عدیده ای را برای خانواده ها بوجود می آورد.اکنون اینجانب دبیر شیمی دبیرستان بنت الهدی به عنوان عضو کوچکی از خانواده آموزش و پرورش وظیفه خود دانسته تا با ارائه این کار و آپدیت آن به صورت ماهانه تا حدودی هر چند اندک راهکار های مناسب را برای ارتقای سطح دانش فرزندانمان ارائه دهم.
بامید روزی که در ایران مشکلی به عنوان ترک تحصیل به پایین ترین درجه ممکن برسد.


  
کیهان کمانگر

+ نوشته شده در  دوشنبه نهم خرداد ۱۳۹۰ساعت ۱۸:۲۰ بعد از ظهر  توسط Ali Agha Heshmati  | 

روشهای مطالعه

روشهای مطالعه

مقدمه

آیا تاکنون به این موضوع فکر کرده‌اید که هنگام مطالعه از چه روشی استفاده می‌کنید؟ یک روش مطالعه صحیح و اصولی می‌تواند بسیاری از مشکلات تحصیلی را از بین ببرد. بررسیهای بعمل آمده گویای آن است که افرادی که در زمینه تحصیل موفق بوده‌اند، روش صحیحی برای مطالعه داشتند. یادگیری (learning) مسئله‌ای است که در سراسر طول زندگی انسان بویژه در دوران دانش آموزی و دانشجویی اهمیت زیادی دارد. چرا که دانش آموزان و دانشجویان همیشه در معرض امتحان و آزمون قرار دارند و موفقیت در آن آرزوی بزرگشان است.

شاید به افرادی برخورده باشید که می‌گویند: همه کتابها و جزوه‌ها را می‌خوانم، اما موقع امتحان آنها را فراموش می‌کنم، یا من استعداد درس خواندن را ندارم، چون با اینکه همه مطالب را می‌خوانم اما همیشه نمراتم


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه نهم خرداد ۱۳۹۰ساعت ۱۸:۱۷ بعد از ظهر  توسط Ali Agha Heshmati  | 

هدف های آموزشی

آموزش و پرورش یکی از نهادهایی است که هدف ابتدائی آن یاددادن کارهای لازم برای زندگی فردی و اجتماعی بود. با پیشرفت جامعه به این تفکر افتادند که باید جامعه فردا جامعه ای بهتر از جامعه امروز باشد بنابراین باید کودکان امروز را طوری تربیت کرد که بتوانند جامعه فردا را عالیتر از جامعه امروز بسازند.
با وجود آنکه آموزش بر پرورش تقدم عملی دارد یعنی پرورش بدون آموزش مطلوب امکان پذیر نیست ولی هدف نهایی پرورش دادن افراد با کیفیتهای مطلوب و مطابق با معیار اسلامی و انسانی است. هدف های آموزشی که باید با توجه به اصول برنامه ریزی و معیارهای آموزشی و پرورشی در نظر گرفت بطور خلاصه عبارتند از :
۱- ایجاد انگیزه در دانش آموزان :
به دانش آموز کمک می کند تا با علاقه بیشتر به یادگیری درس بپردازد وقتی که دانش آموز با علاقه به درس توجه کرد در حقیقت اولین مشکل معلم که انگیزش و جلب توجه دانش آموز است حل می شود.
۲- آموزش مفاهیم اساسی:
این آموزش در حقیقت رسیدن به مفاهیم اساسی ، نه هر مفهوم جزئی می باشد.
۳- آموزش مفاهیم جزئی :
با بررسی جزئیات مطالب موجود در کتاب درسی و واقعیتهای علمی و توضیحات و مثالهای بیشتر می توان راحتتر به هدف آموزش مفاهیم اساسی دست یافت.
۴- پرورش قدرت تفکر و دید علمی:
یکی از هدف های اساسی آموزش علوم به طور کلی کنجکاو کردن دانش آموز نسبت به پدیده ها و چرا جویی در کلیه مسائل زندگی است.
۵- آشنایی به اهمیت درس:
دانش آموزان تا زمانی که به ارزش و اهمیت مطلبی که به او درس داده می شود پی نبرده باشد توجه چندانی به آن نشان نمی دهند و یادگیری نیز به نحو مطلوب صورت نخواهد گرفت.


● طرح درس:


کلیه اندیشه ها و مقدمه چینی ها و پیش بینی هایی که معلم قبل از رفتن به کلاس به عمل می آورد هرگاه بر روی کاغذ بیاید «طرح درس» نامیده می شود.
معلم قبل از شروع سال تحصیلی در مورد کتابی که باید تدریس کند سوالاتی از خود می کند که پاسخ آنها را می توان طرح درس کلی یا سالانه نامید.


● برخی از این سوالات عبارتند از :


۱- حجم کتاب چقدر است؟
۲- این کتاب را باید چند جلسه در هفته تدریس کنم؟
۳- جمع کل جلسات در سال چقدر است؟(با در نظر گرفتن ایام تعطیل و امتحانات)
۴- امکانات کمک آموزشی مدرسه در چه حدودی است؟
پس از مشخص شدن پاسخ سوالات بالا و با توجه به امتحاناتی که معلم علاوه بر امتحانات داخلی و آخر سال مدرسه ضروری می داند ، معلم کتاب را به تعداد جلسات درسی تقسیم می کند و به این وسیله طرح درس کلی یا سالانه او مشخص می شود. همچنین معلم برای هر فصل کتاب نیز باید طرح درس معینی داشته باشد که مهمترین طرح درسهایی است که معلم با آن سروکار دارد. در این مورد معلم باید به سوالات مانند زیر پاسخ دهد:
۱- هدف کلی از تدریس این فصل چیست؟
۲- مفاهیم کلی این فصل کدامند؟
۳- جمعا چند جلسه برای تدریس و ارزشیابی این فصل اختصاص یافته است؟
۴- مفاهیم اساسی این فصل کدامند؟
۵- پیش دانسته های دانش آموزان قبل از شروع این فصل چیست؟
۶- برای یادگیری این فصل دانش آموز چه مطالبی را باید بداند؟
۷- سهم هر جلسه آموزشی چقدر است؟
۸- انتظارات آموزشی مربوط به این فصل چیست؟
یعنی دانش آموز در پایان این فصل باید توانایی پاسخ دادن به چه سوالاتی و یا انجام چه فعالیتهایی را داشته باشد.
پس از این مرحله معلم باید اجرای این درس را پیش بینی کند و طرح درس جلسه ای نیز باید سوالاتی مانند زیر را پاسخ داد:
۱- آیا همه دانش آموزان در کلاس حضور دارند؟(حضور و غیاب)
۲- آیا مطالب درس جلسه قبل را یادگرفته اند؟(پرسش کتبی و شفاهی)
۳- آیا پیش نیازهای درس را می دانند؟(پرسش کتبی و شفاهی)
۴- مفاهیم اساسی درس این جلسه کدامند؟
۵- برای هر یک از مفاهیم اساسی و سایر فعالیتهای کلاسی چند دقیقه از وقت را می توان اختصاص داد؟
۶- نحوه ارائه مطلب در کتاب خوب و رسا است یا نیاز به توضیحات و مثالهای بیشتر دارد؟
۷- چه فعالیتهای عملی برای برای رسیدن به مفهوم مورد نظر می تواند انجام گیرد؟ در صورت لزوم جهت فعالیت عملی چه ابزارها کمک آموزشی مورد نیاز است؟
۸- آیا دانش آموزان مطالب را فهمیده اند؟(ارزشیابی کلاسی به صورت پرسش شفاهی)
۹- دانش آموزان برای یادگیری بهتر چه فعالیتهایی را در خارج از مدرسه باید انجام دهند؟(تکلیف منزل)
۱۰-درس جلسه آینده چیست؟
۱۱- در پایان هر ماه و یا پس از پایان هر فصل بهتر است یک ارزشیابی کتبی به عمل آید تا به کمک آن بتوان یادگیری دانش آموز را مورد ارزشیابی قرار داد و نارساییهای احتمال تدریس را کشف کرد و برای رفع آنها کوشید.

 

 

منبع : www.aftab.ir - آفتاب

 

 

+ نوشته شده در  دوشنبه نهم خرداد ۱۳۹۰ساعت ۱۸:۱۰ بعد از ظهر  توسط Ali Agha Heshmati  | 

آشنايي با آزمون تافل اينترنتي

آشنايي با آزمون تافل اينترنتي
این آزمون در اواخر ۲۰۰۵ معرفی شد و به میزان قابل توجهی جایگزین دو نوع دیگر «مبتنی بر کامپیوتر» و «مبتنی بر کاغذ» گردید. این آزمون ابتدا در کشورهای آمریکا، کانادا، فرانسه، آلمان و ایتالیا برگزار گردید و از سال ۲۰۰۶ به کشورهای دیگر نیز بتدریج راه یافت. در این نوع آزمون شرکت‌کنندگان بایستی در تاریخ‌های مشخص شده در محل حوزه آزمون حضور پیدا کرده و از طریق اینترنت آزمون را برگزار کنند. اعتبار مدرک این آزمون با مدارک امتحانات تافل قدیمی یکسان است ولی این آزمون دارای تفاوت‌هایی می‌باشد که از جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
برخلاف تافل قدیمی که بیشتر تاکید بر روی گرامر بود، این آزمون تمامی مهارت‌های زبانی را پوشش می‌دهد.
فاصله زمانی بین شرکت در آزمون و دریافت نتیجه بر روی اینترنت حدود دو هفته می‌باشد.
این آزمون هر ماه چند بار برگزار شده و داوطلبان آزادی عمل بیشتری در انتخاب تاریخ آزمون دارند.
این آزمون ۴ ساعته بوده و دارای ۴ بخش است. هر بخش ممکن است یک یا حتی چند مهارت را مورد آزمایش قرار دهد. یادداشت برداری در این روش بر خلاف روش مبتنی بر کاغذ مجاز است و انتخاب سوالات تقریبا به صورت تصادفی است.

تفاوت هاي آزمون تافل اينترنتي با تافل کاغذي و کامپيوتري
آزمون تافل اينترنتي (iBT) بخش جديدي با عنوان «بخش گفتاري» (يا Speaking) دارد و بخش ساختار (Structure) که در آزمون‌هاي کتبي و کامپيوتري وجود داشت، حذف شده است. گرامر به‌طور غيرمستقيم در بخش‌هاي ديگر اين آزمون مورد سنجش قرار مي‌گيرد. سخنراني‌ها و گفتگوها در بخش شنيداري (Listening) طولاني‌تر شده‌اند و خلاصه نويسي (note taking) نيز مجاز است. در بخش درک مطلب (Reading)، نوع سؤالات متنوع‌تر شده و به‌عنوان مثال از شرکت کنندگان خواسته مي‌شود اطلاعات را طبقه‌بندي کنند و يا جدولي را پر کنند. تايپ کردن هم در بخش نوشتاري الزامي است.

بخشهاي مختلف تافل اينترنتي
عنوان بخش آزمون
درک مطلب Reading
شنيداري Listening
صحبت کردن Speaking
نگارش Writing

بخش درک مطلب (Reading):
بخش درک مطلب در تافل iBT خيلي با نسخه کامپيوتري آن (CBT) تفاوت ندارد. اين بخش از سه متن آکادميک تشکيل شده است که به دنبال هر کدام چندين پرسش مطرح مي‌شود. هر کدام از اين متن‌ها حدوداً از 650 تا 750 کلمه ساخته شده‌اند. نوع سؤالات نيز ترکيبي از نوع سؤالات موجود در تافل کامپيوتري (CBT) و انواع جديدتري از سؤالات است که در آن شرکت کنندگان بايد جدولي را پر کنند يا يک نتيجه‌گيري روايي را تکميل نمايند. به بخش درک مطلب (Reading) دو ويژگي اضافه شده که يکي فهرست لغات و ديگري يک گزينه تجديد نظر (review option) است. «فهرست لغات» به داوطلب اين امکان را مي‌دهد که معني کلمات کليدي موجود در متن را بيابد و با «گزينه تجديد نظر» (يا review option) مي‌تواند در پاسخ‌ها تجديد نظر کند.

بخش شنيداري (Listening):
بخش شنيداري آزمون تافل توانايي داوطلب را در درک مکالمات انگليسي- آن‌گونه که در آمريکاي شمالي صحبت مي‌شود- ارزيابي مي‌کند. بخش شنيداري آزمون تافل اينترنتي (iBT) هم خيلي با نسخه کامپيوتري آن (CBT) متفاوت نيست. اين بخش از دو مکالمه و چهار سخنراني درسي همراه با پرسش‌هاي متعدد تشکيل شده است.

بخش نوشتاري (Writing):
اين بخش از آزمون، توانايي داوطلب را در به کارگيري «نوشتن» جهت برقراري ارتباط در يک محيط دانشگاهي مورد سنجش قرار مي‌دهد. اين بخش خود به دو قسمت تقسيم مي‌شود:
قسمت تلفيقي (integrated) و قسمت مستقل (independent) که تايپ کردن هم براي هر دو قسمت ضروري است.
در قسمت تلفيقي داوطلب بايد در ابتدا متن کوتاهي را بخواند (250 تا 300 کلمه) و سپس به يک نطق مرتبط با متن گوش دهد. بعد از آن بايد با استفاده از اطلاعاتي که از متن و سخنراني به‌دست آورده‌ به يک پرسش پاسخ دهد. 20 دقيقه فرصت داده مي‌شود که داوطلب پاسخ خود را که بايد بين 150 تا 225 کلمه باشد، بنويسد. اما قسمت مستقل (independent) بخش نوشتاري، مشابه بخش نوشتاري آزمون کامپيوتري تافل مي‌باشد؛ در این قسمت 20 دقيقه فرصت داده مي‌شود که انشاء کوتاهي در حدود 300 کلمه درباره يک موضوع خاص توسط داوطلب نوشته شود.

بخش گفتاري (Speaking):
اين بخش جديد از آزمون تافل داراي شش تکليف (task) مي‌باشد که دو تکليف آن به صورت مستقل (independent) و چهار تکلیف به صورت تلفيقي است.
بخش گفتاري آزمون تافل داراي قسمت‌هاي زير است:
دو تکليف مستقل (independent) درباره موضوعات معمولي و آزاد:
 • شرکت‌کنندگان بايد با استفاده از دانش و تجارب شخصي خود در مورد موضوع خاصی توضیح ‌دهند.

دو تکليف تلفيقي (integrated) بر اساس خواندن و شنيدن:
 • اين تکاليف شامل يک متن کوتاه و يک صحبت کوتاه مي‌باشد. شرکت کنندگان بايد اطلاعاتي را که از اين دو طريق به‌دست مي‌آورند، با هم تلفيق کرده و در پاسخ خود به‌کار گيرند.

دو تکليف تلفيقي بر اساس شنيدن يک سخنراني يا گفتگوي کوتاه:
 • شرکت کنندگان بايد نکات کليدي موجود در آنچه که مي‌شنوند را به‌طور خلاصه در پاسخ‌هايشان ارائه دهند.
مدت پاسخ‌گويي به هر کدام از تکاليف از 45 تا 60 ثانيه متغير مي‌باشد.

امتيازدهي آزمون
آزمون تافل اينترنتي امتيازي بين صفر و 120 دارد

امتياز هر بخش مطابق زير است:
(0 - 30) Reading -
(0 - 30) Listening -
(0 - 30) Speaking -
(0 - 30) Writing -


نحوه ثبت نام و پرداخت هزينه آزمون
ثبت نام در آزمون تافل بصورت اينترنتي و از طريق سايت موسسه ETS انجام مي شود.
پرداخت هزينه ثبت نام به دو صورت اينترنتي (کارت هاي اعتباري بين المللي مانند VISA، MASTER و ...) و شماره ووچر مي باشد.
لازم به ذکر است متقاضياني که به کارت هاي اعتباري MASTER و VISA دسترسي ندارند مي توانند از طريق سايت فروش ووچر سازمان سنجش، ،اقدام کنند. در اين سايت، وجه آزمون بصورت ريالي از کارت عابربانک متقاضي کسر مي شود و شماره اي 16 رقمي(ووچر) به داوطلب ارائه مي شود و داوطلب مي بايست تا قبل از اتمام اعتبار ووچر نسبت به ثبت نام در سايت موسسه ETS اقدام کرده و شيوه پرداخت ووچري را انتخاب و عدد مربوطه را در آن سايت وارد کند.

اعتبار مدرک
امتياز کسب شده هر داوطلب تا 2 سال پس از تاريخ آزمون اعتبار دارد.


لينک هاي مرتبط

+ نوشته شده در  یکشنبه هشتم خرداد ۱۳۹۰ساعت ۱۶:۱۵ بعد از ظهر  توسط Ali Agha Heshmati  | 

The Importance of Learning English


The Importance of Learning English

The Importance of Learning Englishthumbnail
A working knowledge of English can create many opportunities.

The importance of learning English cannot be overstated in an increasingly interconnected and globalized world. For the millions of immigrants that come to the United States from non-English-speaking countries every year, learning to communicate in English is important to enter and ultimately succeed in mainstream America. Working knowledge of the English language can create many opportunities in international markets and regions.

 1. International Language

  • English is the fourth most widely spoken native language in the world, and in terms of sheer number of speakers, it is the most spoken official language in the world. It is the primary language used in international affairs. The English language has official status even in nations where it is not the primary spoken language. English is indisputably the primary language of global trade and commerce. In many countries, most tourism authorities and other officials in contact with the public speak English to interact and engage with tourists and immigrants.

  Digital Age

  • While progress has been made in language-translation software and allied technologies, the primary language of the ubiquitous and all-influential World Wide Web is English. English is typically the language of latest-version applications and programs and new freeware, shareware, peer-to-peer, social media networks and websites. Software manuals, hardware-installation guides and product fact sheets of popular consumer electronics and entertainment devices usually are available in English first before being made available in other languages.

  Higher Learning

  • In universities and colleges in Great Britain, the Unites States, Canada, Australia, New Zealand and Singapore, which attract the most number of international students, the primary language of instruction is English. Most of the top business schools, medical centers and advanced-study institutes are located in North America and Great Britain, and English is the language used in every activity at these institutions of higher learning. Most peer-to-peer journals and technical periodicals that give international acclaim to scientists, engineers, technologists, and technocrats are printed in English.

  Anglo-Saxon Influence

  • The influence of the United States and Great Britain on political affairs and international relations for the past 100 years has ensured the proliferation and acceptance of English as the primary spoken language in many countries. The widespread acceptance of American pop culture also has contributed to the primacy of the English language. A working knowledge of English is important for diplomats and high-ranking officials in such major countries as Germany, Japan, France, South Korea, Brazil, Italy, and Russia so they can better understand the nuance and craft of global affairs and international diplomacy.

  Job Opportunities

  • Knowing English opens job and employment opportunities in many countries and markets. Multilateral institutions and agencies in the four United Nation cities of New York, Vienna, The Hague and Geneva recruit professionals with multilingual skills but also expect the candidates to have good English-speaking skills. The Commonwealth of Nations, made up of 50-plus countries that were former British colonies or dependencies, also offers numerous employment opportunities to those who understand and communicate in English.

References

 • Photo Credit: The book image by Dzmitry Halavach from Fotolia.com;

+ نوشته شده در  دوشنبه دوازدهم اردیبهشت ۱۳۹۰ساعت ۱:۵۹ قبل از ظهر  توسط Ali Agha Heshmati  | 

The Role of Reading in Teaching Writing

The Role of Reading in Teaching Writing

“There is a widely held belief that in order to be a good writer a student needs to be read a lot”. (Hedge, 1988:11).

Harris (1993:81) is also of the same belief as Hedge when he wrote in his book, “Introducing Writing”, that “reading and the consideration of written texts should form an important part of the teaching of writing.” He explains that writing cannot be taken as a different entity from other aspects of language use. He says writing requires attention to reading and to talking, for these are the two means by which writing skill can be learned or acquired.

According to Eisterhood (1990:88) traditionally, the answer to the question of   “what constitutes the relevant language input that would pave the way so second language learners develop hypotheses of writing in English” has been reading.

The reason for this perhaps, is because reading is believed to provide “models from which writing skills can be learned, or at least inferred. Reading in the writing classroom is understood as the appropriate input for acquisition of writing skills” (Eisterhood, 1990).

This link between reading and writing is perhaps akin to Krashen’s (1984, as quoted in Eisterhood, 1990) theory on language acquisition. According to him, reading for interest or pleasure paves the way to developing writing competence. He claims that “the development of writing ability and of second language proficiency occurs in the same way: via comprehensible input with low affective filter”. He goes further by saying, “It is reading that gives the reader the ‘feel’ for the look and texture of reader-based prose” (Krashen, 1984:20).

Stotsky (1983) and Shanahan (1988), did a survey of first language correlational studies, and here are the results they found as mentioned in the book, Reading and Learning to Read, by Vacca, Vacca and Gove (1991:137-138):

 • Reading and writing processes are correlated, good readers are good writers and vice versa.
 • Students who write well tend to read more books than those who are less capable as writers.
 • Wide reading may be as effective in improving writing as actual practice in writing.

These results suggest that the two skills, reading and writing, are interrelated. “Both are language based and experience based, both require active involvement for language learners, and both must be viewed as acts of making meaning for communication.” (Vacca, Vacca and Gove, 1991:138).

+ نوشته شده در  دوشنبه دوازدهم اردیبهشت ۱۳۹۰ساعت ۱:۲۱ قبل از ظهر  توسط Ali Agha Heshmati  | 

Types of Writing, Purpose and Form

Types of Writing, Purpose and Form

At this point, a discussion of some common types of writing is in order. The following is taken from the second edition of the book “Effective Reading in a Changing World” by Rose Wassman and Lee Ann Rinsky, 1997. According to the authors, the type of writing found in essays, textbooks, and literature is generally classified into four broad categories.

These categories are narration, exposition, persuasion, and description.

A. Traditional Approaches

Narration – The writer relates, or “narrates”, events in sequence. In literature, this means the writer tells a story.

Exposition – The author exposes information or ideas. Its primary purpose is not to tell a story, but rather to explain, e.g., to describe how a computer works.

Persuasion – The author attempts to convince or persuade you of something, to think as she or he does, often trying to change your mind. This is often found in essays and editorials, and requires critical thinking.

Description – This type of writing is generally used as a supporting device for any of the other types of writing. It is most helpful in creating a word picture of something concrete, such as a scene, a person, or a new technology.

Harris (1993), in “Introducing Writing”, has also written about these four types. He categorized them under the traditional approach, otherwise known as classical rhetoric. According to him, many school curriculums have been shaped following these traditional approaches to the teaching of writing. As such, many students are skillful at English composition and at writing historical essays. However, these do not actually have a real place in society. “They still carry the hallmark of an elitist culture”, according to Harris (1993:16). These forms belong to a time when literacy was available only to a select few.

Harris (1993: 18-24) has gone further by classifying writing under two other approaches, namely Purpose, Form and Audience and Readership.

B. Purpose, Form and Audience

Purpose refers to the intentions of the writer and/or the expectations of the reader. Here, purpose will be discussed in two facets: purpose as perceived by the writer and purpose as perceived by the teacher.

1. Purpose

1.a. Purposes of Writing as Perceived by Writer

 • Writing is a means of communicating and sharing experiences.
 • It is a means of constructing meanings through ways of thinking not usually available through speaking.
 • It is a means of discovering and clarifying thoughts.
 • It provides a record of ideas, facts and experiences in a form that allows them to be worked on, organized, referred back to and developed subsequently.

1.b. Purposes of Writing as Perceived by the Teacher

Writing as an Imposed Topic

In this model, it is fortunate if the topic chosen by the teacher corresponds to some students’ interest, but often, it is unlikely to appeal to all the class.

Writing as the End-Point of Learning

This model may come in the form of having to write about an activity or a visit and this is often the only kind of writing that students experience.

Writing as Integral to Learning

In this model, learning seems to take on a more valuable part than writing. Writing in this model “may be an aid to a discussion or to a graphic presentation, for instance” (Harris, 1993).

Writing as an Aesthetic Artifact

In this model, playing with words and word patterns such as rhymes and jingles, with forms and structures such as repetitive stories and many types of jokes provides continuity with the world of literature.

2. Form

Harris takes form to mean the type and nature of the text such as posters, brochures, pamphlets, letters, recipes, sets of instructions, lists, labels, stories, reports, poems, essays, play scripts, and so on.

Form, by itself, poses many problems according to Harris. Take the letter, for instance. Usually, it indicates the sender, then the greeting which could be formalized or personalized depending on the use of the addressee’s name. Example, Dear Sir/Madam or Dear [name]. Finally, we finish a letter by the conventional signing off – Yours sincerely, – or one of its many other variations.

3. Audience

The concept of audience was considered an important aspect of the curriculum, according to Harris (1993), during the late 1960’s and early 1970’s. A greater diversity of audiences was proposed in order to provide more flexibility and reality to the writing context in the classroom.

a.  Self

Child or adolescent to self

b.   Teacher

Child to trusted adult
Pupil to teacher, general (teacher-learner dialogue)
Pupil to teacher, particular relationship
Pupil to examiner

c.    Wider audience (known)

Expert to known laymen
Child to peer group
Group member to working group (known audience, which may include teacher)

d.    Unknown audience

Writer to his readers (or his public)

e.    Additional categories

Virtual named audience
No discernible audience

According to Harris (1993), there seems to be a problem with this kind of classifying writing compositions. Even when there is an improvement over the traditional approaches, there is still the question of a pseudo-audience when the teacher, seen as the audience, happens to be the assessor of the writing product as well.

4. Readership

Factors that need to be taken into account in terms of readership:

 • The formality or informality of the relationship between reader and writer.
 • The expertise of the readership – what degree of prior knowledge and understanding can be assumed?
 • Cultural assumptions – how far is it likely that the readers will share a common cultural background with each other and with the writer?
 • Attitudinal assumptions – are the readers likely to hold attitudes in common with the writer or has the writer to explain and justify his or her attitudes?

Harris (1993) points out that the success of a written piece depends on how well the writer judges or makes assumptions about the readership. According to him, it is more realistic and helpful to make students aware of the above factors rather than postulate pseudo-audiences. It seems rather pointless to gear classroom writing towards genuine audiences other than the teacher.

The students involved in this research are more likely to be engaged in writing activities where they have to narrate or tell a story, describe a picture or a real object being studied, or explain what triggers a volcano to erupt or the life cycle of a frog, for instance. However, they will have very few opportunities where they will have to persuade an audience. Perhaps a teacher would ask them to compose a letter of persuasion, but that is likely the extent of such a writing activity.

The idea of writing for a particular audience itself would, as Harris puts it, seem unrealistic in terms of classroom practice. It is an ideal to be “sought after and utilized to the full” (Harris, 1993:24). It is more helpful to build students’ awareness of the factors mentioned so they take them into account in their writing endeavors.

+ نوشته شده در  دوشنبه دوازدهم اردیبهشت ۱۳۹۰ساعت ۱:۲۰ قبل از ظهر  توسط Ali Agha Heshmati  | 

What is Writing and Why is There a Need to Learn it?

What is Writing and Why is There a Need to Learn it?


A. Writing, A Definition

Writing seems to have taken on different definitions for different groups of people in order to suit their different needs and purposes for writing. Even for professionals involved in the field of English Language Teaching, not one definition of writing could satisfy everyone.

For the process oriented professionals and researchers, writing is a product of a person’s search for meaning. Zamel (1982) points out that writers go through the process where meaning is created because writers seem to start off the process not knowing what they are going to say at all.

Grabe and Kaplan (1996), in their book “Theory and Practice of Writing”, explore the meaning of writing in terms of the rhetorical triangle in writing. And such triangle consists of the reader, the recipient of the final product of the writing process; the writer, the originator of the message; and the subject matter and text itself. Both the writer and the reader have to consider all these aspects when writing and reading, respectively, for each one plays a significant role in the journey towards meaning.

According to Klein (1985), writing is the ability to put pen and paper to express ideas through symbols. This way, representations on the paper will have meaning and content that could be communicated to other people by the writer.

The definition, which seems to have of most relevance to this study is the one involving creative writing.  This kind of writing seems to emphasize the role of the discovery of self, in some ways akin to the discovery of meaning, in process writing. It is quite different from that which emphasizes audience, writer and text because it is focused more on getting ideas written down on paper, without burdening oneself especially with the thought of who is going to read the final product of one’s writing. It is also one which is closest in definition to writing done by children, which is focused more towards the expression of oneself, without much regard to how the reader would view the writing product or text.

Campbell, in her book “Teaching Second Language Writing” (1998:37) says, “One of life’s greatest releases is to express oneself in writing.”  She goes further by quoting one of her students as saying that writing, as a form of creative release in a second or foreign language is “Freedom!” So this is the definition more suited to this study of writing among elementary school children in an international setting – their discovery of self, their way of self expression and the teaching of life and about growing up as children engage in writing activities.

B. Writing, Why a Need to Learn It

As Harris (1993) has pointed out, writing is a complex activity. In the ESL context, the teaching of such a skill is confounded by the fact that L2 writers are faced with differences between the conventions of writing in their first language and English, which cause confusion on the L2 learner (Hedge, 1988). But still, this aspect of language learning – writing – has been a neglected area according to Hedge (1988). She further explains that it is only recently that research into writing has produced results that offer insights as to what good writers do.

These ideas, according to Hedge (1988), have implications for teachers who want to help their students become good writers. Without a well-established or highly-recognized model of writing, teachers tend to have different  ideas about its role in the classroom, what is involved in the teaching of writing, and the possible roles teachers and students play in developing activities to practice it (Hedge, 1988).

Writing is of fundamental importance to learning, to development of the person in each learner, and to success in the educational system. As teachers, we need to work continually to aid our students in their search for fulfillment as writers (Harris, 1993).

In an international setting, ESL students are required to produce written work in all their core subjects namely; Science, Math, Social Studies and most especially, Language Arts. They are required to hand in reports, narrative and descriptive essays, biographies, as well as other forms of writing needed in their various class and homework assignments. Therefore, there is an important need for them to be instructed and provided with practice activities to develop their writing skill in order to ensure their success in their school life.

+ نوشته شده در  دوشنبه دوازدهم اردیبهشت ۱۳۹۰ساعت ۱:۹ قبل از ظهر  توسط Ali Agha Heshmati  | 

آلفرد نوبل

آلفرد نوبل از جمله افراد معدودی بود که این شانس را داشت تا قبل از مردن، آگهی وفاتش را بخواند!
زمانی که برادرش لودویگ فوت شد، روزنامه‌ها اشتباهاً فکر کردند که نوبل معروف (مخترع دینامیت) مرده است.
آلفرد وقتی صبح روزنامه ها را می‌خواند با دیدن آگهی صفحه اول، میخکوب شد: "آلفرد نوبل، دلال مرگ و مخترع مر‌گ آور ترین سلاح بشری مرد!"

آلفرد، خیلی ناراحت شد. با خود فکر کرد: آیا خوب است که من را پس از مرگ این گونه بشناسند؟
سریع وصیت نامه‌اش را آورد. جمله‌های بسیاری را خط زد و اصلاح کرد.
پیشنهاد کرد ثروتش صرف جایزه‌ای برای صلح و پیشرفت‌های صلح آمیز شود.

امروزه نوبل را نه به نام دینامیت، بلکه به نام مبدع جایزه صلح نوبل، جایزه‌ها فیزیک و شیمی نوبل و ... می‌شناسیم.
او امروز، هویت دیگری دارد. یک تصمیم، برای تغییر یک سرنوشت کافی است.

 

 

 منرويل: ملتها با دو دشمن وحشتناك روبرو هستند : اول كساني كه قانون را زير پا مي گذارند و دوم كساني كه اين قانون شكني را مي بينند، ولي سكوت مي كنند.

+ نوشته شده در  سه شنبه سی ام فروردین ۱۳۹۰ساعت ۱۰:۳۰ قبل از ظهر  توسط Ali Agha Heshmati  | 

داشتن پسر باهوش هم نعمته ها .این طور نیست ؟

پیرمردی تنها در روستایی زندگی می کرد. او می خواست مزرعه سیب زمینی اش راشخم بزند اما این کار خیلی سختی بود...

تنها پسرش که می توانست به او کمک کند در زندان بود. پیرمرد نامه ای برای پسرش نوشت و وضعیت را برای او توضیح داد ...

"پسرعزیزم من حال خوشی ندارم چون امسال نخواهم توانست سیب زمینی بکارم. من نمی خواهم این مزرعه را از دست بدهم، چون مادرت همیشه زمان کاشت محصول را دوست داشت. من برای کار مزرعه خیلی پیر شده ام. اگر تو اینجا بودی تمام مشکلات من حل می شد. من می دانم که اگر تو اینجا بودی مزرعه را برای من شخم می زدی.
دوستدار تو پدر"

پیرمرد از طرف پسرش این تلگراف را دریافت کرد:
"پدر, به خاطر خدا مزرعه را شخم نزن , من آنجا اسلحه پنهان کرده ام"
صبح فردا 12 نفراز مأموران و افسران پلیس محلی دیده شدند, و تمام مزرعه را شخم زدند. بدون اینکه اسلحه ای پیدا کنند....
 پیرمرد بهت زده نامه دیگری به پسرش نوشت و به او گفت که چه اتفاقی افتاده و می خواهد چه کند ؟
پسرش پاسخ داد: پدر برو و سیب زمینی هایت را بکار، این بهترین کاری بود که از اینجا می توانستم برایت انجام بدهم.

نتیجه:هیچ مانعی در دنیا وجود ندارد . اگر شما از اعماق قلبتان تصمیم به انجام کاری بگیرید می توانید آن را انجام بدهید. مانع ذهن است. نه اینکه شما یا یک فرد کجا هستید.

 دکتر شریعتی: پیروزی یکروزه به دست نمی آید.اما اگر خود را پیروز بشماری یکباره از دست می رود.

+ نوشته شده در  سه شنبه سی ام فروردین ۱۳۹۰ساعت ۱۰:۲۶ قبل از ظهر  توسط Ali Agha Heshmati  | 

شش روش مطالعه :

شش روش مطالعه :

خواندن بدون نوشتن ،خط كشیدن زیرنكات مهم، حاشیه نویسی  وخلاصه نویسی، كلید برداری خلاقیت و طرح شبكه ای مغز

1-خواندن بدون نوشتن: روش نادرست مطالعه است . مطالعه فرآیندی فعال و پویا است وبرای نیل به این هدف باید از تمام حواس خود برای درك صحیح مطالب استفاده كرد. باید با چشمان خود مطالب را خواند، باید در زمان مورد نیاز مطالب را بلند بلند ادا كرد و نكات مهم را یادداشت كرد تا هم با مطالب مورد مطالعه درگیر شده و حضوری فعال و همه جانبه در یادگیری داشت و هم در هنگام مورد نیاز ، خصوصا" قبل از امتحان ، بتوان از روی نوشته ها مرور كرد و خیلی سریع مطالب مهم را مجددا" به خاطر سپرد .

2- خط كشیدن زیر نكات مهم :این روش شاید نسبت به روش قبلی بهتر است ولی روش كاملی برای مطالعه نیست چرا كه در این روش بعضی از افراد بجای آنكه تمركز و توجه بروی یادگیری و درك مطالب داشته باشند ذهنشان معطوف به خط كشیدن زیر نكات مهم می گردد .حداقل روش صحیح خط كشیدن زیر نكات مهم به این صورت است كه ابتدا مطالب را بخوانند و مفهوم را كاملا" درك كنند و سپس زیر نكات مهم خط بكشند نه آنكه در كتاب بدنبال نكات مهم بگردند تا زیر آن را خط بكشند .

3- حاشیه نویسی :این روش نسبت بدو روش قبلی بهتر است ولی بازهم روشی كامل برای درك عمیق مطالب و خواندن كتب درسی نیست ولی می تواند برای یادگیری مطالبی كه از اهمیتی چندان برخوردار نیستند مورد استفاده قرار گیرد.

4- خلاصه نویسی : در این روش شما مطالب را میخوانید و آنچه را كه درك كرده اید بصورت خلاصه بروی دفتری یادداشت می كنید كه این روش برای مطالعه مناسب است و از روشهای قبلی بهتر می باشد چرا كه در این روش ابتدا مطالب را درك كرده سپس آنها را یادداشت می كنید اما بازهم بهترین روش برای خواندن نیست .

5- كلید برداری :كلید برداری روشی بسیار مناسب برای خواندن و نوشتن نكات مهم است . در این روش شما بعد از درك مطالب ، بصورت كلیدی نكات مهم را یادداشت می كنید و در واقع كلمه كلیدی كوتاهترین، راحتترین ،بهترین وپرمعنی ترین كلمه ای است كه با دیدن آن، مفهوم جمله تداعی شده و به خاطر آورده می شود .

6- خلاقیت و طرح شبكه ای مغز: این روش بهترین شیوه برای یادگیری خصوصا" فراگیری مطالب درسی است .در این روش شما مطالب را میخوانید بعد از درك حقیقی آنها نكات مهم را به زبان خودتان و بصورت كلیدی یادداشت می كنید و سپس كلمات كلیدی را بروی طرح شبكه ای مغز می نویسد ( در واقع نوشته های خود را به بهترین شكل ممكن سازماندهی می كنید و نكات اصلی و فرعی را مشخص می كنید)تا در دفعات بعد به جای دوباره خوانی كتاب ، فقط به طرح شبكه ای مراجعه كرده وبا دیدن كلمات كلیدی نوشته شده بروی طرح شبكه ای مغز ، آنها را خیلی سریع مرور كنید . این روش درصد موفقیت تحصیلی شما را تا حدود بسیار زیادی افزایش میدهد و درس خواندن را بسیار آسان می كند. و بازده مطالعه را افزایش میدهد.

+ نوشته شده در  سه شنبه سی ام فروردین ۱۳۹۰ساعت ۱۰:۱۹ قبل از ظهر  توسط Ali Agha Heshmati  | 

قوانين طرح سوالات تستی

 
 
 

 

1-طول جملات گزينه ها بايد يكسان باشد.

نمونه سوال اشتباه:

كدام گزينه در مورد خطوط راهنما درست است؟

 الف) خطوط راهنما قابل مخفي كردن هستند و فاصله بين آنها نيز قابل تنظيم است .                 

ب ) هميشه قابل رويت هستند.

 ج ) رنگ آن ها قابل تغيير نيست.                                                          

 د  ) فقط به صورت نقطه چين نمايش داده مي شوند.

 

 

2- بهتر است از گزينه ” هيچ كدام ” استفاده نشود.

نمونه سوال اشتباه:

نگه داشتن كدام كليد هنگام رسم ، چهار ضلعي را به مربع تبديل مي كند؟

  الف )Shift              ب )    Ctrl      ج  )     Alt               د  )      هيچ كدام

 

 

3- هيچگاه دو گزينه را به عنوان جواب صحيح قرار ندهيد.

نمونه سوال اشتباه:

براي انتخاب كليه اشياي موجود در صفحه ،از چه روشي استفاده مي شود؟

 الف ) دابل كليك روي صفحه                                                          

 ب  ) دابل كليك روي ابزار Pick

  ج  ) دابل كليك روي نوار Property        

د  )   الف وب

 

 

4-قرار دادن گزينه ”هر سه مورد“ در پاسخ ها جايز نيست.

نمونه سوال اشتباه:

كداميك ازعمليات زير از طريق كادرTransformationانجام مي شود؟

   الف ) تغيير اندازه             ب  ) تغيير مقياس               ج  ) دوران               د  ) هر سه مورد

 

 

5- افعال منفي حتي الامكان استفاده نشود و در صورت ضرورت زير خط دار باشد.

نمونه سوال اشتباه:

 انجام كدام يك از اعمال زير امكان پذير نيست ؟

   الف  )  حذف يك شي ء                    ب   ) تغيير مقياس يك شكل          

    ج   ) اعمال تغييرات روي اشياء                 د   ) هيچكدام

 

 

6- جاي خالي در ابتداي جمله سوال مجاز نيست .

نمونه سوال اشتباه:

از .......... براي جوش دادن اشياء به هم استفاده مي شود.

  الف ) Trim             ب  ) Weld                ج  ) Intersect              د  ) Lock Object

 

 

۷- افعال تركيبي بايد از هم جدا نوشته شوند.

نمونه سوال اشتباه:

كداميك ازجلوههاي زير براي برش گروهي از اشياء، بكار ميرود؟

الف) Perspective                 ب ) Blend                      ج  ) Power Clip                د  ) Len

 

 

8- حروف اول كلمات انگليسي بايد بزرگ باشند.

نمونه سوال اشتباه:

 كدام يك از موارد زير را در آميختگي (blend)، مي توان تعيين كرد؟

  الف ) ميزان اعوجاج                   ب  ) فاصله سايه ها             

   ج  )  تعداد مراحل آميختگي                           د  )  نوع فيلتر

 

 

9- در تست هاي فارسي از حروف a وbوcوd براي نام گذاري گزينه ها استفاده نشود.

نمونه سوال اشتباه:

 عمل تقارن با كدام يك از عمليات زير به طور هم زمان انجام مي شود؟

 a  ) تغيير مكان               b ) دوران                    c ) تغيير مقياس                  d ) تغيير اندازه

 

 

10 –نوع فونت سئوال با فونت گزينه ها نبايد يكسان باشد.

نمونه سوال اشتباه:

خصوصيات خطوط راهنما در كدام نوار ديده مي شود ؟

الف) نوار استاندارد          ب ) نوار Property              ج  ) جعبه ابزار              د ) نوار وضعيت

 

 

11- سئوالات به گونه اي نباشد كه جواب آن در سئوالات قبلي موجود باشد.

نمونه سوال اشتباه:

كدام يك از گزينه هاي زير براي ايجاد اعوجاج مورد استفاده قرار مي گيرد؟

 الف ) Distortion                     ب ) Envelope            

  ج ) Extrude                           د )Transparency

در فرمان Distortion ، كدام گزينه اعوجاج زيپي ايجاد مي كند؟

 الف ) Zipper Distortion        ب ) Pull and Push Distorton         

    ج  )Random Distortion         د )Smooth Distortion

 

 

12- گزينه ها به گونه اي نباشد كه به ظاهر 4 گزينه اي ولي در اصل 2 يا 1 گزينه اي باشد.

نمونه سوال اشتباه:

كدام دسته از دستگاه هاي زيرهمگي ورودي محسوب مي شوند؟

  الف )صفحه كليد ماوس قلم نوري                    ب )  چاپگر ماوس پلاتر    

    ج  ) چاپگر قلم نوري پلاتر             د  ) قلم نوري چاپگر - ماوس

 

 

13- كلمات تكراري را بايد از گزينه ها حذف و در متن سئوال قرار داد.

نمونه سوال اشتباه:

كدام گزينه در مورد جلوه Transparency درست است؟

 الف) اين جلوه براي بزرگ نمايي اشياء پشت استفاده مي شود                                

 ب ) اين جلوه براي شفاف كردن اشياء استفاده مي شود

  ج ) اين جلوه براي متمايل كردن رنگ اشياء به رنگ گرم استفاده مي شود                       د  ) اين جلوه براي محدب كردن اشياء استفاده مي شود

 

 

14-جواب سئوالات 4 گزينه اي نبايد دو حالتي باشد.

نمونه سوال اشتباه:

 آيا نرم افزار CorelDraw يك نرم افزار برداري است؟

  الف ) بلي              ب  ) خير                 ج  ) نقش بيتي است               د  ) هيچكدام

 

 

15- ابهام در سئوال وجود نداشته باشد.

نمونه سوال اشتباه:

 نقاط صفر خط كش هاي افقي و عمودي در كجاي صفحه قرار دارند؟

 الف) پايين راست            ب) بالا راست                ج ) پايين چپ              د ) بالا چپ 

 

 

16- از قرار دادن چند گزينه درست در پاسخ ها و انتخاب يكي از آن ها به عنوان بهترين گزينه خودداري كنيد.

نمونه سوال اشتباه:

كدام مدل رنگ در كارل دراو كاربرد بيشتري دارد؟

 الف ) RGB               ب  ) CMYK                     ج  ) HLS            د  ) 2-Color

 

 

17- از علايم نقطه گذاري به درستي استفاده شود.

نمونه سوال اشتباه:

 براي اعمال تغييرات روي يك كپي از شيء ، از كدام دكمه استفاده مي شود؟

  الف ) Apply                 ب ) Duplicate         

   ج ) Apply To Duplicate                    د  ) امكانپذير نيست .

 

 

18- متن سئوال يا گزينه ها خيلي طولاني نباشد.

نمونه سوال اشتباه:

كدام گزينه قادر است تعدادي شيء را با قالب مشخص (كه خود نيز يك شيء برداري است) برش دهد و در صورت انصراف بدون آسيب ديدگي تصوير، اين برش را لغو كند و به حالت اوليه بازگرداند؟

الف ) Power Clip               ب) Perspective                 ج) Extrude                   د ) Contour

 

 

19-سربرگ سئوالات بايد كامل باشد

20- در تست آمادگي كنكور براي ايجاد دام آموزشي ، گزينه اي كه به ظاهر درست است ولي در اصل غلط مي باشد در گزينه اول قرار دهيد.

21 –از كلمات مشكل و غير قابل فهم استفاده نكنيد.

22-براي سنجش سرعت دانش آموزان ، از تست هاي سنجش سرعت استفاده كنيد

 

+ نوشته شده در  سه شنبه سی ام فروردین ۱۳۹۰ساعت ۱۰:۱۳ قبل از ظهر  توسط Ali Agha Heshmati  | 

بررسی نقش والدین درپیشرفت تحصیلی دانش آموزان • بررسی نقش والدین درپیشرفت تحصیلی دانش آموزان


  بچه هایمان را باور کنیم
  یکی ازجامع ترین تحقیقات خاکی ازاین است که بیش از86 درصد ازدانش آموزان بویژه درمقطع دبستان وراهنمایی برای انجام تکالیف خود وموفقیت های مطالعه ازوالدین کمک می گیرند. مشخص شده دانش آموزان بیشترین درخواست کمک را درسنین 9 تا 12 سال دارند. 66 درصدازوالدین دراین مرحله به فرزندان دانش اموزخود کمک می کنند و59 درصد آنها چند باردرهفته وهرباردست کم یک ساعت برای این کارزمان می گذراند. بررسی هانشان می دهد درمقطع راهنمایی هفته ای 3 ساعت برای کمک به انجام تکالیف دانش آموزان توسط والدین کافی است .گفتنی است همکاری والدین درکمک به انجام تکالیف ومطالعه دانش آموزان لزوما به معنای موفقیت آنها درتحصیل نیست. پس بهتراست ازوقتی که دانش آموزان به سن 9 سال می رسند وهنوز به دبستان می روند والدین آنها را به مطالعه وپیشرفت های تحصیلی علاقه مند کنند وبه تدریج مسولیت های درسی را به عهده خودشان بگذارند تا این که پا به پای آنها ودرکنارشان درسها رامرور وتمرین حل کنند. آموزش مهارت های تقویت فکروحافظه ومدیریت زمان نیز نقش قابل توجهی دراین میان ایفا می کند، زیرا درحال حاضر حجم مطالب وتکالیف افزایش یافته وچنانچه بتوان به دانش آموزیاد داد که چگونه زمان بندی کند تا به تکالیف خود برسد ودرضمن با علاقه مطالعه کند نتایج به مراتب مطلوب ترخواهد بود.


  اما بسیاری ازوالدین خواهان این هستند که بدانند چگونه می توانند موثرترین نقش رادراین کارداشته باشند تا دانش آموزانشان موفق ترباشند. دراین خصوص می توان به چندمورد اشاره کرد ازجمله این که :
  - به جای این که شما برای فرزندتان مطالبی رابخوانید واوگوش کند بهتراست جایتان راعوض کنید.
  دانش آموزانی که درمنزل وبرای والدین به خواندن کتاب،مجله ،روزنامه و... می پردازند درمدرسه عملکرد بهتری دارند.
  - وقتی دانش آموز مطلبی رابرایتان می خواند درباره چگونگی و مفاهیم آن با وی گفتگو کنید تا درک مطلب وتفکر اونیز تقویت شود.
  - ازتلویزیون به نحواحسن استفاده کنید. بررسی ها نشان می دهد کارایی دانش آموزانی که هرروز به مدت چند ساعت متوالی پای تلویزیون می نشینند به مراتب کمتر ازافرادی است که درنهایت روزی 2 ساعت تلویزیون می بینند . پس برنامه ریزی صحیحی برای تماشای تلویزیون داشته باشند، درضمن انتخاب
  برنامه ها ومحتوای آنها نیزباید به دقت وبا نظارت شما انجام شود.
  - برای کمک به فرزندان دانش آموزتان یک برنامه ریزی درسی منظم داشته باشید تا هرروز سرساعات مشخص به انجام تکالیف خاص بپردازد وشما نیزطبق برنامه معین شده درزمانهای مشخص به اوکمک
  می کنید نه این که مرتکب ودرهردرسی شما را صدا بزند تا کنارش باشید وبا اودرسها را مرورکنید . برای مثال هفته ای 3 روزسریک ساعت معین به اوکمک کنید .
  - با مدرسه ومعلمان درتماس باشید.منتظرنباشید تا ازطرف مدرسه برای شرکت دریک جلسه خاص دعوت شوید. با معلمان درتماس باشید تا بدانید فرزندتان درچه دروسی قوی ترودرکدام دروس ضعیف تراست که دربرنامه ریزی های منزل وقت بیشتری را برای ازمیان بردن نقاط ضعف اختصاص دهید.
  - زمانی را برای گفتگو ونه سوال وجواب های گزارشی وخسته کننده با دانش آموز اختصاص دهید. براساس آماربیش از72 درصد ازدانش آموزان تمایل دارند درباره مسائل مختلف که بعضی نیزلزوما درسی نیستند وشاید محیطی وارتباطی باشند با والدین صحبت کنند،البته درشرایطی آرام ودوستانه نه این که دائم مورد انتقاد واقع شوند. همین مساله می تواند موجب صمیمیت بیشتردانش آموزان با والدین شده وانگیزه آنها را به تحصیل افزایش دهد.
  - برای کمک به تحصیل فرزندانتان باید ازشیوه های معلمان درکلاس نیزآگاه باشید تا هماهنگ با آن عمل کنید. درغیراین صورت ممکن است اقدام به شیوه خودتان موجب بروز اختلاف وسردرگمی درروشهای مدرسه شود.
  - دردسترس باشید، اما درهنگام لزوم عمل کنید. گاهی متاسفانه برخی والدین به دلیل توجه بیش ازحد به
  دانش آموزان مرتب هنگام درس خواندن به اوسر می زنند وازاومی پرسند صفحه چندم است واوضاع چگونه پیش می رود وتمرکز اورا برهم می زنند. کارشناسان توصیه می کنند که والدین دردسترس ودرصورت امکان درمنزل باشند، اما مشغول کارهای خود باشند تا دانش آموز نیز درآرامش به درسهای خودبرسد.
  - می توانید ازمنابع جالب وسرگرم کننده غیردرسی برای کمک به فرزند دانش آموزتان کمک بگیرید.
  - درعین حال تکانی هم هست که والدین هنگام برنامه ریزی درسی برای فرزندان خود مدنظر داشته باشند تا نتیجه بهتری به دست آید:
  شیوه های دیگر
  والدین باید شیوه های مناسبی رابرای برخورد با فرزندان پیش بگیرند وآنها را ازآغاز سال تحصیلی رعایت کنند. یکی ازاین موارد ملاک قرارندادن نمرات برای قضاوت درمورد دانش آموزان است . آرامش، لازمه مطالعه موفق برای دانش آموزان است وچنانچه نمره ملاک ارزیابی این مطالعه باشد به جای آرامش موجب اضطراب می شود.
  چنانچه والدین ازدانش آموزان بخواهند که به طور دائم مشغول درس خواندن باشند ونمرات عالی بگیرند آرامش راکه لازمه مطالعه موفق است ازفرزندانشان خواهند گرفت .
  وقتی والدین مرتب نگران افزایش یا کاهش نمرات فرزنان دانش آموزان خود باشند این نگرانی را به طور
  غیرمستقیم به فرزندان نیزانتقال داده وفرزندان هنگام درس خواندن نیز به جای این که با آسودگی خیال به تمرکز روی مطالب درسی بپردازند نگران چگونگی سوالات بوده وبه نوعی دچار اضطراب وتشویش خواهند شد.
  آنها نگران شیوه پاسخگویی به پرسشها، کمبود وقت و نرسیدن بموقع به کلاس خواهند شد. ازطرفی نگران این مورد می شوند که اگرنتوانند نمرات خوبی کسب کنند چه عواقبی درانتظارشان خواهد بود.
  درعین حال این نگرانی ها علاوه براین که کارایی ذهنی را کاهش می دهند موجب بروز اختلالات رفتاری وایجاد تنش درروابط والدین وفرزندان هم می شود.
  بنابراین بهتراست والدین شیوه متعادل ومنعطف تری را ازآغاز سال تحصیلی پیش بگیرند تا فرزندان بموقع تشویق شده وانگیزه بیشتری برای مطالعه داشته باشند.
  زمان یادگیری را محدود نکنیم
  تحقیقات جدید حاکی ازفعالیت های شبانه مغزاست وبرهمین اساس کارشناسان اعلام کرده اند که هنگام شب زمان خوبی برای یاگیری ومطالعه است. این یافته نشان می دهد برخلاف تصور عموم مبنی برمطالعه است.
  این یافته نشان می دهد برخلاف تصور عموم مبنی برمطالعه وآموزش مفید درروز،شب نیززمان خوبی برای به کارگیری امواج مغزدرجهت یادگیری مطالب است. حتی برخی افراد معتقدند مغزانسان شب هنگام بهترمسائل رافرامی گیرد.
  دانشمندان با استفاده ازیک مغزمغناطیسی شبیه سازی شده ونیز کورتکس مصنوعی مغزموفق به اثبات این فرضیه علمی شدند.
  محققان اعلام کردند زمانی که فرد بیدارمی شود،هورمونی ترشح می شود وفرآیند یادگیری شکل دیگری به خود می گیرد. به شکلی که ممکن است تا یکی دوساعت بعد تمام مطالب فراگرفته شده از شکل منسجم خود خارج شوند.
  اما درشب،مغزازهجوم انواع افکارمزاحم درامان است وروند یادگیری به سبب همین موضوع بیشترمی شود. به همین دلیل بسیاری افرادمعترفند که درشب بهترازروزیاد می گیرند،زیرا فکرشان پاک تروآماده تراست وتمرکز بیشتری دارد. گاهی اوقات والدین دانش آموزان را صبح زود برای مطالعه بیدارمی کنند یا ساعاتی ازروز که دانش آموزخسته است ونیازبه استراحت فکری دارد برای مطالعه وانجام تکالیف اودرنظر
  می گیرند واورا اجبار به مطالعه دراین زمان می کنند که چنانچه این زمان تناسبی با وضعیت فکری ویادگیری دانش آموز نداشته باشد نه تنها موثرنیست، بلکه خستگی فکری وروحی اورا نیزمضاعف خواهد کرد. پس بهتراست به دانش آموزان کمک کنیم که زمان موثربرای مطالعه ویادگیری شان رابه بهترین شکل پیدا کنند ودرآن زمان به این کاربپردازند.
  علاقه ازنوع بی قید وشرط
  یکی ازمواردی که مانند بنزین برای حرکت موتوردانش آموز موثراست باوراوتوسط والدین است. علاقه
  بی قید وشرط به دانش آموز کمک قابل ملاحظه ای به تصوری که اوازخود دارد خواهد کرد .
  دانش آموزانی که والدینشان با تغییر یک نمره بالاتریا پایین تررفتاری متغییردارند. دچارتزلزل شخصیت شده وگمان می کنند این نمره است که موجب مقبولیتشان می شود نه خود آنها؛ اما وقتی اورا با هرشرایطی باورکنید ودربرطرف ساختن نقاط ضعف وکاستی ها اورا مورد حمایت قراردهید انگیزه بیشتری برای پیشرفت داشته وخودش سعی می کند شما راخوشحال کند.
  درچنین شرایطی تصویر ذهنی اوازخود مثبت بوده وموفقیت بیشتری برای خود متصور وقابل دسترس
  می بیند تا شکست وهمین مساله نقش قابل ملاحظه ای دررفتا روافکارش خواهد داشت.

  + نوشته شده در  دوشنبه بیست و نهم فروردین ۱۳۹۰ساعت ۲۱:۱۵ بعد از ظهر  توسط Ali Agha Heshmati  | 

  عوامل جلوگیری از خلاقیت کودکان  عوامل جلوگیری از خلاقیت کودکان


  داشتن خود انگاری منفی :
  اصلی ترین عاملی که مانع بروز رفتارهای خلاقانه می شود ، این است که تصور کنیم آدم خلاقی نیستیم . اگر شما به خودتان بگویید :<<من آدم خلاقی هستم >> ، در این صورت خود را مجبورمیکنید باور های متفاوتی خواهید داشت و سعی خواهید کرد مهارت های لازم برای بیان هویت و باور های خود کسب کنید . اگر باور شما این باشد که فردی <<غیر اخلاقی >> هستید در آن صورت نیازی نیست که یاد بگیرید چگو نه خلاق باشید .


  عدم اعتماد به نفس : کودکی که اعتماد به نفس ندارد ، نمی تواند در برابر دیگران توانایی های خود را بروز دهد .
  فشار روانی :
  فشار روانی (استرس) ، نیرو و توان فرد را که در شرایط عادی می تواند از آن خلا قانه بهره بگیرد ، از بین برده و سلامت جسمانی او رانیز به خطر می اندازد .
  ترس :
  ترس از بیان افکار و عقیده های خود و دغدغه مورد انتقاد دیگران قرار گرفتن نیز یکی از عامل های باز دارنده ی بروز رفتار های خلاقانه است .
  روز مرگی : غرق شدن در امور روز مره ی زندگی و انجام امور طیق روال عادی و همیشه گی ،سبب می شود که فکر های خشک و رسمی در ذهن فرد جای گیرد و این از عامل های مهم بازدارنده شکو فایی است .
  داشتن هدف های متفاوت و متناقض :
  درگیر شدن با امور گو ناگون با هدف های متناقض ، انگیزه تفکر خلاقانه را از بین برده و آرامش جسمانی و روحی فرد را سلب می کند و این خود مانع بزرگی در بروز رفتار خلاقانه است .
  نقش بزرگ سالان در شکو فایی خلاقیت کودکان :
  محدودیت عمده در برابر آنچه کو دکان می توانند انجام دهند ، آن سات که فکر کنند از عهده ی <<انجام دادن >> آن بر نمی آیند . کودکان همگی قابلیت و توان آن را دارند که خلاق باشند و لذت آفریدن چیز جدیدی بهر ه مند شوند . پس باید پایه ای محکم برای خلاقیت در آنها نهاد . گاه معلمان و پدر مادران با پیام های منفی ، در برابر آنچه دانش آموزان قادر هستند انجام دهند ، مانعی به وجود می آورند که این مانع ، دشمئن ایتکار و خلاقیت است .
  منیع : ماهنامه رشد و تکنو لوژی آموزشی - پژوهشی

  + نوشته شده در  دوشنبه بیست و نهم فروردین ۱۳۹۰ساعت ۲۱:۱۴ بعد از ظهر  توسط Ali Agha Heshmati  | 

  معلم، خلاقیت فردی و تأثیر آن در رشد و ابتکار دانش آموزان  معلم، خلاقیت فردی و تأثیر آن در رشد و ابتکار دانش آموزان


  معلم و نقش او در ایجاد زمینه های تجربی و عمل یادگیرنده اهمیت خاص دارند . چگونه یک معلم مبتکر و خلاق می تواند کوشش کند، خلاقیت را در دانش آموزان بازشناسی و تشویق کند و فرصت هایی برای بروز آن فراهم کند.

  معلم و نقش او در ایجاد زمینه های تجربی و عمل یادگیرنده اهمیت خاص دارند . چگونه یک معلم مبتکر و خلاق می تواند کوشش کند، خلاقیت را در دانش آموزان بازشناسی و تشویق کند و فرصت هایی برای بروز آن فراهم کند. این بخش،پیشنهادهای ویژه ای برای فراهم کردن چنین فرصت هایی ارائه می دهد . معلم خلاق کسی است که سؤالات غریب « غیرمعمول» و « عجیب» دانش آموزان را نادیده نمی گیرد. ( بسیاری از اوقات می بینیم که به دانش آموزانی که سئوالات غیرعادی می کنند گفته می شود « ساکت باش» و برو و خودت آن را پیدا کن. دانش آموزان از طرح سئوالاتی که معلم را دچار زحمت می کنند لذت می برند .


  معلم گرامی: در صورتی که نمی توانید برخی سئوالات را جواب دهید . مثلاً « چرا مورچه خوار دارای شش انگشت است؟» بگذارید دانش آموزان ببینند شما از چنین سئوالاتی استقبال می کنید تا جواب آن را پیدا کنند. و معلمانی که خود خلاقیت فردی دارند سعی می کنند در همه ی فکرها نکات مثبت را بیابند، به فکر ها و سئوالات برچسب « احمقانه» و « بد» نمی زنند که باعث شود دانش آموزان سئوالات خود را مطرح نسازند. بهترین روش این است که این گونه سئوالات با مطالبی از سوی معلم دنبال شود و از یادگیرنده بخواهد در مورد مسئله بیشتر فکر کند، زمانی که دانش آموزان سئوالات خود را مطرح نسازند. بهترین روش این است که این گونه سئوالات با مطالبی از سوی معلم دنبال شود و از یادگیرنده بخواهد در مورد مسئله بیشتر فکر کند، زمانی که دانش آموز فکر خود را ارزیابی می کند، احتمال کمتری وجود دارد که در آینده از طرح سئوال بپرهیزد و به طور منظم به خلاقیت و ابتکار دانش آموزان خویش پاداش می دهد. بسیاری از دانش آموزان نشان داده اند که با دریافت پاداش برای فعالیت های خلاقانه، رفتار خلاقانه ی آن ها، افزایش یافته است. و معلم خلاق از دانش آموزان خویش انتظار خلاقیت و ابتکار دارد و آن را طلب می کند تا در موقع نمره دادن به « خلاقیت» و ابتکار امتیاز اضافی می دهد و برای رفتارهای خلاق الگو نشان می دهد .
  تحقق مو به مو هدف های از پیش تعیین شده و تسلط بر محتوامورد تأکید نیست بلکه پرورش قوه تفکر خلاقیت و نوآوری اهمیت بیشتری دارد. برای فعال کردن فرایندهای ذهنی فقط به غنی سازی شرایط بیرونی آموزش، مثل کتاب راهنما، کارو تمرین و نرم افزارهای آموزشی و .... اکتفا نمی کند. بلکه زمینه هایی برای تجربه های شخصی یادگیرنده به منظور فعال کردن فرایندهای ذهنی و تفکر او فراهم می کند. معلم خلاق به روش های یاددهی و راهبردهای یادگیری کلیشه ای و از قبل تهیه شده اکتفا نمی کند. بلکه در انتخاب سازو کارهای یاددهی، یادگیری به تناسب موضوع آموزش و آزادی به دانش آموزان می دهد و معلمان دارای خلاقیت فردی، تنها ( بسته های آموزشی) مرجع آموزش نیستند. بلکه هرنوع فناوری و هر نوع وسیله مناسب آموزشی اعم از منابع مکتوب و غیرمکتوب ممکن است به عنوان محتوایی برای آموزش و تربیت در نظر گرفته شود. برای معلم زمینه ساز خلاقیت، محل آموزش، ثابت و مشخص و استاندارد نیست. معلم و دانش آموز می تواند به هنگام ضرورت و به تناسب موضوع آموزش، از محل یادگیری غیر از کلاس درس برای یادگیری استفاده کند . معلم خلاق از ارزشیابی پیشرفت تحصیلی مفهوم درستی برداشت می کند و ارزشیابی را وسیله ای برای افزایش مهارتهای یادگیری تلقی می کند و از آن در جهت بهبود کیفی برنامه استفاده می کند و از ارزشیابی فقط در ارتباط با شناسایی نقطه ضعف ها بهره نمی گیرد. بلکه نقش بزرگتر ارزشیابی را شناسایی استعدادها و توانایی ها می داند .
  ابزارهای ارزشیابی برای معلم خلاق از انواع ابزارهای مواد کاغذی، کتبی، شفاهی و عملی معمول و شناخته شده محدود نیست هرنوع ابزار ابتکاری ممکن است وسیله ای برای سنجش و ارزیابی قرار می دهد. و معلم زمینه ساز خلاقیت، ارزشیابی را فقط از آن چه آموزش داده شده است به عمل نمی آورد . بلکه آنچه یاد گرفته شده است مورد ارزیابی قرار می دهد. معلم خلاق یک جو کلاسی خلاق را به وجود می آورد و به دانش آموزان می آموزد که تفکر خلاق خود را معتبر بدانند تا احساس وحشت از شاهکارها را برطرف می کند و یادگیری خود انگیخته را تشویق می کند تا دانش آموزان را به محرک های محیطی حساس تر کند و چگونگی آزمودن و عقیده را به طور منظم آموزش می دهد و کسب دانش در رشته های گوناگون را تشویق می کند .*

  + نوشته شده در  دوشنبه بیست و نهم فروردین ۱۳۹۰ساعت ۲۱:۱۲ بعد از ظهر  توسط Ali Agha Heshmati  | 

  روش های ایجاد اعتماد به نفس در کودکان


  روش های ایجاد اعتماد به نفس در کودکان  ما به عنوان والدین چگونه میتوانیم یک شخصیت محکم و یک روح مقاوم را در کودکانمان ایجاد کنیم ؟

  روش های ایجاد اعتماد به نفس در کودکان

   منصور احمدی ،  هرگز ستاره ی طلایی را در امتحانات مد رسه اش کسب نکرد . همشاگردی هایش او را نادان خطاب می کردند . واو در این باره با آنها هیچ گونه بحثی نمی کرد . او 9 سال سن دارد ودر حال حاضر ، در زندگی مایوس شده است .

   سوسن 10 سال سن دارد ، وهیچ دوستی ندارد .نام مستعارش فاطمه  است . وی از دنیا و خودش متنفر است . این کودکان قربانیان کاستی های جامعه هستند ، که برای ارزیابی ارزش کودکان از آنها استفاده می شود . هر کس مورد قبول به نظر نمی رسد در عوض ما کمتر کس را که از لحظه ی تولد دارای ویژگی هایی هستند مورد تمجمید قرار می دهیم و ما اشتبا ها ً( زیبایی ، هوش وثروت ) را   بیش از حد ارزشمند می دانیم .


   این روش نادرست است . ما باید با کمک به کودکان عزت نفس آنان را افزایش داده ، تا تعادل لازم برقرار گردد.  همه ی کودکان مورد احترام  وبا ارزشند .

           ما به عنوان والدین چگونه میتوانیم یک شخصیت محکم و یک روح مقاوم را در کودکانمان ایجاد کنیم ؟

         ما می توانیم اعتماد به نفس را به عنوان یک برنامه به آنها القا نماییم .

  ارزش های خودتان را امتحان کنید .

   آیا شما از اینکه  کودکتان  فردی عادی است ، احساس نا امیدی می کنید ؟ آیا او را به علت نداشتن جذابیت و زشتی طرد می نمایید ؟  آیا تصور می کنید کودکتان نادان است

  بخش بزرگی از خود باوری در کودکان از اینکه او فکر کند شما او را می بینید به وجود می آید.

  هنگامی که کودک متقاعد می شود که برای والدینش دوست داشتی ومورد احترام است او تمایل پیدا میکند که ارزش های خودرا به عنوان یک فرد بپذیرد.

  بسیاری از کودکان میدانند که آنها مورد علاقه والدینشان هستند اما اعتقاد به اینکه توسط آنها محترم شمرده می شوند را ندارند.  وبازهم تردید شما در رابطه  با پذیرفتنش آشکار میشود. شما زمانی که او با مهمان ها صحبت میکند عصبانی می شوید. و هنگامی که او سعی میکند صحبت کند شما از بیان او جلوگیری می کنید. و یا زمانی که حرف بی خودی می زند به او می خندید.

  والدین نیاز دارند مواظب باشند که درباره شخصیت کودکان شان چه می گویند.

  والدین باید برای معرفی کتاب های خوب به کودکانشان ،بالا بردن بادبادک و فوتبال بازی کردن ، گوش سپردن به اتفاقات جالب آنها وصحبت درباره پرندگان وقت بگذارند

    خط مشی مثبت اندیشیدن را تعلیم دهید

  یکی از خصوصیاتی که یک فردی احساس فرو مایگی می کند این است که او درباره نقص هایش برای هر کسی که گوش شنوا دارد سخن می گوید. هنگامی که شما درباره کمبود هایتان پر حرفی می کنید، یک برداشت از شخصیت شما در ذهن شنونده شکل می گیرد. و بعدا رفتار او با شما بر طبق شواهدی که شما تهیه کردید خواهد بود. اگر شما احساساتتان را در قالب  کلمات جای دهید آنها به عنوان یک  حقیقیت در ذهن شما جای می گیرند. بنابراین ما باید تفکر مثبت اندیشیدن را به کودکانمان بیاموزیم. اگر به طور ثابت از خود انتقاد کنیدآن به یک عادت علیه خود تبدیل می شود.

      به کودک کمک کنید تا جبران کند

  وظیفه ما به عنوان والدین این است که محرم راز آنها باشیم. زمانی که کودکان مضطرب هستند دلگرمشان کنید . زمانی که تهدید هاشان غیر قابل تحمل است دخالت کنید وبه انها ابزاری برای غلبه بر موانع بدهید. یکی  از این ابزار ها جبران است. یک فرد می تواند ضعف های خود را به واسطه جمع کردن نقاط قوت به حد تعادل برساند. این وظیفه ماست که کودکانمان این نیرو را پیدا کنند.شاید کودکی بتواند در موسیقی جایگاهی بدست آورد. ممکن است بتواند ماکت هواپیما بسازد ، از خرگوش نگهداری کند یا فوتبال بازی کند.

  هیچ چیز خطرناک تر از فرستادن کودک به دوره نوجوانی بدون داشتن مهارت ، دانش فردی و بدون آموختن مفهوم جبران  کردن در زندگی نمی باشد.

  او باید توانایی داشته باشد که بگوید: ممکن معمولی ترین پسر مدرسه باشم اما بهترین بازیکن تیم فوتبال هستم.

  پیشنهاد می کنم که که والدین نقاط قوت کودکان را تشخیص دهند ،سپس مهارتی که بیشترین شانس برای موفقیت اورا دارد  انتخاب کنید.  می بینید که او اولین گام را در این بین بدست آورده واگر لازم است به او پاداش دهید .اما  اورا چنان تعلیم دهید که این مهارت را بیاموزد. اگر شما فهمیدید که اشتباه کردید موارد دیگر را از نو شروع کنید.

  اجازه ندهید که این اشتباه مانع از آموختن مهارت به او شود. پدرم هنگامی که من 8 ساله بودم خودش تصمیم گرفت به من تنیس آموزش دهد. اگر چه من بیشتر وقتم را با دوستانم بود. او با توپی  به من ضربه می زد و من محکم به بالای تور می زدم. می گفتم یک توپ دیگر را مستقیم پرتاب کن. سپس روزی پسری از من خواست تا با هم بازی کنیم و قبول کردم. من تنیس را دوست داشتم . در طی دوره مدرسه ودانشگاه  این تنیس بود که منبع اعتماد به نفس من بود. من از پدرم متشکرم که به من کمک کرد تا جبران کنم. والدین که در زمینه عقلانیت ، قدرت ، وزیبایی استرس ایجاد می کنند باید بدانند که کودکشان مجبور است در جهانی رقابت کند که این ویزگی در آنها مهم به شمار می روند.

  فقط نظرم را به شما می دهم ، حس می کنم باید به کودک بیاموزم که مثبت بیاندیشد ، ودر بهترین باشد مثلا اگر دندان هایش کج است آنها را مرتب ببیند.

  اگر او در مدرسه سخت تلاش کند من در صدد آماده سازی  ویزه بر می آیم.  ما برای بقا  در این مبارزه با او هم پیمان می شویم. ما نه تنها در این رقابت به کودک کمک می کنیم بلکه قوانین درست زندگی را نیز به او می آموزیم.

  برای انسان زندگی : درستی ،راستگویی و پرستش خداست.

          برقراری انضباط به وسیله احترام 

  آیا تنبیه ، خصوصا تنبیه بدنی غرور کودک را خرد می کند؟ پاسخ آن به شیوه ونیت والدین بستگی دارد. تنبیه بدنی در جواب خودسری کودک ابزاری ارزنده است. هرگز به خود اجازه ندهید که او را در مقابل دیگران تنبیه کنید ویا رفتار غیر محترمانه ای با او داشته باشید.

      به مسایل کلاسی او توجه کنید

  به طور کلی کودک فن خواندن را در پایان سال دوم در مدرسه می آموزد. اعتماد به نفس در صورت پی در پی بر اثر مسائل و مشکلات خواندن مورد تهدید قرار می گیرد.

  دانش آموز کند احتمالا بیشتر دچار مشکلات عزت نفس می شود. والدین چه کار می توانند بکنند؟

  شما هر کاری را که کودک شما به رغم بهترین تلاش هایش نمیتواند انجام دهد باید آن را کم اهمیت جلوه دهید.

  متاسفانه برخی از والدین خواستار این هستند که کودک سطح متوسطه شان در بورسیه برنده شود.

      از حمایت افراطی اجتناب کنید

  آماده سازی برای مسئولیت پذیری در بزرگسالی ازآموزش در طی دوران کودکی  سر چشمه می گیرد.

  یک کودک باید روی پیشرفت در زمینه برنامه ریزی مرتبط ، اختصاص دادن مسئولیت در دوره سنی اش تشویق شود.

  هر ساله کودک باید تصمیمات بیشتری برای خود اتخاذ کند.

  به عنوان مثال یک کودک 7 ساله ، معمولا توانایی انتخاب لباس های خودش را در طی یک روز را دارد.


  او باید اتاقش را تمیز نگه دارد وتخت خوابش را مرتب کند. حمایت بیش از حد والدین باعث می شود که کودک از برنامه ریزی معمولی اش عقب بیافتد.

  به عنوان مثال در سن 10 سالگی  ، او در نوجوانی برای آزادی و پذیرفتن مسئولیت با نداشتن آمادگی مواجه می شود.

  اهمیت نگرانی والدین، در افزایش اعتماد به نفس  کودکان توسط مطالعات زیادی به اثبات رسیده است.

  در اینجا ویژگی های مهمی که برای بالا بردن اعتماد به نفس به کار می رود آمده است.

  1) کودک در خانه بیشتر مورد علاقه وارزش واقع شود.

  2) والدین شان راهکارهای راسخی را تعیین کنند.

  3) در خانه به آنها آزادی عمل بدهند.

  این ها روش هایی برای آموزش به کودک است تا اهمیت وجودی او بدون اهمیت دادن به نوع بینی ، یا اندازه گوش ها ویا کار آمد بودن فهم وعقل درک وتقدیر گردد.                

    هر کودک  این حق را دارد که به دنبال اعتماد به نفس و امنیت باشد.

  این نکته میتواند به انجام برسد. 


  + نوشته شده در  دوشنبه بیست و نهم فروردین ۱۳۹۰ساعت ۲۱:۸ بعد از ظهر  توسط Ali Agha Heshmati  | 

  تحلیل و تعیین نظام ارزشیابی

  تحلیل و تعیین نظام ارزشیابی
 •                                                                  
 • تحلیل و تعیین نظام ارزشیابی


  لازم است دانش آموزان از ابتدا معیارها و امکاناتی را که به وسیله ی معلم در فرآیند ارزشیابی و نمره دادن به کار گرفته می شود، بدانند خیلی از ترسهایی که دانش آموزان در فرآیند ارزشیابی دارند به علت عدم آگاهی آنها از معیارها و نحوه ی ارزشیابی معلمان است. معیارها باید در اولین فرصت مناسب به طور واضح و روشن در اختیار دانش آموزان گذاشته شود. تاریخ ارزشیابی نیز از ابتدای آموزش باید مشخص گردد تا به دانش آموزان امکان داده شود که خود را برای ارزشیابی آماده کنند.


  سؤالها باید متناسب با اهداف و فعالیت های آموزشی باشد. برای طرح سؤالهای خوب و مناسب و استفاده ی مؤثر و بجا از آنها، معلم نمی تواند فقط بر روی کلمات و جملاتی که همان لحظه در کلاس به ذهنش می رسد، تکیه کند. البته بیان چنین مسأله ای به این معنا نیست که با توجه به شرایط و لحظات خاص هیچ سؤالی طرح نشود و یا سؤالی که در طرح درس یادداشت شده باید تنها سؤال مطرح شده در کلاس درس باشد، بلکه منظور این است که معلم قبل از اجرای فعالیت های آموزشی، با توجه به اهداف تعیین شده، نحوه ی ارزشیابی و چگونگی سنجش تحقق هدفهای آموزشی را تحلیل و تعیین نماید.


  سؤالهای ارزشیابی باید دارای ویژگیهای زیر باشند :


  الف- واضح و روشن باشند.


  ب- از واژگان معمول استفاده شود.


  ج- محرکی برای اندیشیدن و یادگیری باشد.


  برای به حداکثر رساندن اثربخشی ارزشیابی، معلم باید سؤالها را به دقت و با توجه به مقاصد زیر طرح نماید:


  1. علاقه دانش آموزان را نسبت به درس برانگیزد.


  2. بین دانش آموزان و معلم ارتباط برقرار کند.


  3. توجه دانش آموزان را به نکات اصلی و مفاهیم مهمی که باید به خاطر سپرده شوند، جلب کند.


  4. سبب شود که دانش آموزان ضمن تجزیه و تحلیل مسائل برای پاسخگویی، اصول و قواعد مورد لزوم را به کار گیرند و کاربرد مفاهیم را بیاموزند.


  5. در دانش آموزان احساس اعتماد به نفس و موفقیت را برانگیزد تا با انگیزه ی بیشتر به مطالعات و فعالیت های یادگیری بپردازند.


  6. قابلیت سازماندهی افکار و سخن گفتن مؤثر را به دست آورند.


  7. دانش آموزان را وادار کنند که فکر نمایند نه آن که الگوی تفکر معلم یا نویسندگان کتاب را دنبال کنند.


  8. به واسطه فعالیتها و مسؤولیتهای گروهی در کلاس درس فضای همکاری ایجاد کنند.


  9. آزاد اندیشی در یادگیری را تقویت کند.


  10. اثر بخشی تدرس را ارزیابی کند و پیشنهادهای ارزشمندی برای به کارگیری روشهای بهتر ارا ئه دهد.


  11. نکات ضعف و قوت دانش آموزان را در فرآیند رسیدن به اهداف آموزشی نشان دهد.


  12. دانش آموزان را به فعالیت مستمر، وادار نماید.


  با توجه به تأثیر مثبتی که ارزشیابی بر روی یادگیری دانش آموزان در سطوح مختلف حیطه ی شناختی دارد، معلم باید فنون و روشهایی را به کارگیرد که بتواند سؤالهای اثربخش و مناسبی طرح کند. برای طرح سؤالهای مؤثر به ویژه در ارزشیابی های شفاهی باید به نکات زیر توجه شود:


  1 برای چه هدفی سؤال طرح شده است؟


  سؤالها باید متناسب با توان علمی دانش آموزان باشد. آنها باید بدانند که سؤال کردن بخشی از فرآیند تدریس است و به دلایل مختلف؛ مثل روشن شدن موضوع، تشخیص، تأکید، تحقیق و یا ارزشیابی یک مطلب ممکن است سؤال شود.


  2 برای چه کسانی سؤال طرح شده است؟


  باید کوشش شود که میان سؤال و فردی که از او سؤال می شود، تناسبی وجود داشته باشد. برای طرح سؤال لازم است معلم از تواناییها، دانش و اطلاعات دانش آموزان آگاه باشد. پاسخ دانش آموزان باید به دقت ارزشیابی شود. پاسخ دهنده و کلیه دانش آموزان کلاس باید از درستی یا نادرستی پاسخها آگاه باشند. معلم باید به پاسخهای صحیح و غلط دانش آموزان در فرآیند تدریس یکسان توجه کند؛ زیرا هر دو پاسخ محصول اندیشه ی آنها است، اما باید به دلایل مستند و روشن پاسخهای غلط را اصلاح کند.


  3 آیا فرصت لازم برای پاسخگویی در نظر گرفته شده است؟


  باید به دانش آموزان فرصت داد تا در مورد مطلب سؤال شده فکر کنند و پاسخ خود را به دقت تنظیم نمایند و سپس پاسخ دهند. آنها نباید بلافاصله صرفاً محفوظات ذهنی خود را بیرون بریزند. به همان اندازه که تقویت کلامی مؤثر است، تقویتهای غیرکلامی نیز بسیار اهمیت دارند. منظور از تقویت کلامی، پیامهای رفتاری؛ مانند نگاه کردن و حرکات صورت و بدن است که بدان وسیله معلم نظر خود را به دانش آموزان اعلام می کند. حرکات معلم در مقابل پاسخ دانش آموزان بدون اظهار هیچ کلامی به خوبی می تواند درستی یا نادرستی پاسخ، رضایت یا عدم رضایت معلم را نشان دهد.


  با ارزیابی پاسخهای دانش آموزان می توان نکات ضعف یادگیری دانش آموزان را شناخت و بر اساس این نکات، فعالیت های تکمیلی خارج از کلاس به آنها ارائه داد.  تحلیل و تعیین محتوا، روش و وسایل آموزشی


  مرحله ی سوم از طراحی آموزشی، تحلیل محتوا، روش و و سایل آموزشی است. اگر محتوا، روش و وسایل متناسب با هدفهای آموزشی انتخاب و تنظیم نشوند - حتی اگر هدفهای آموزشی، دقیق و خوب تنظیم شده باشند - فعالیت های آموزشی هرگز دانش آموزان را به آنچه که باید برسند، هدایت نخواهد کرد.


  پس از تعیین اهداف و تحلیل موقعیت آموزشی معلم باید به تحلیل و انتخاب و تنظیم محتوا بپردازد. البته محتوایی باید انتخاب شود که کاملاً متناسب با اهداف و قابل تدریس در زمان تعیین شده باشد. به عبارت دیگر تحلیل محتوا و هدفهای آموزشی هر دو باید براساس رفتار مورد انتظار دانش آموزان تعیین شوند. به کارگیری محتوا در فعالیت های آموزشی باید موجب تحقق اهداف مورد نظر گردد.


  سازماندهی و تنظیم محتوا در فرآیند اجرا بسیار حائز اهمیت است. در صورت امکان، مطالب آسان باید قبل از مطالب پیچیده و مشکل ارائه گردد. مفاهیم نظری باید قبل از فعالیت های عملی ارائه شوند.


  محتوا باید با توانایی دانش آموزان انطباق داشته باشد و بر اجزای اصلی آموزش تأکید کند و اطلاعات را به طور مؤثر و قابل درک، ارائه نماید. محتوای درسی مناسب یا ابزار اولیه تدریس هستند. اگر خوب انتخاب یا سازماندهی نشوند، ممکن است فعالیت های آموزشی و در نتیجه رسیدن به اهداف آموزشی را دچار اختلاف نمایند معلمان باید توجه کنند که هرگز نباید محتوا را جایگزین اهداف آموزشی کنند.


  فعالیت های آموزشی نیز هرگز نباید منحصر به محتوای کتاب درسی شود. فعالیت های یادگیری باید متنوع و حتی در صورت لزوم فراتر از مطالب مطرح شده در کتاب درسی باشد. فعالیتها می توانند شامل مطالعه ی آزاد، مطالعه کتب غیردرسی مرتبط با موضوع درس، تهیه گزارش، و خلاصه های مطالب آموزشی و نتایج تحقیقات و سفرهای علمی و عملیاتی کاملاً ابتکاری و نو باشند.


  پروژه های آموزشی، تمرینهایی هستند که بر اساس آن دانش آموزان می توانند مهارت و دانش خود را در خلق و تولید یک موضوع علمی نشان دهند. سؤالهای زیر حداقل ضوابطی هستند که هر معلمی می تواند در هنگام انتخاب محتوا آنها را معیار قرار دهد.


  1 - آیا به کارگیری محتوا رفتارهایی را که انتظار داریم، در دانش آموزان می پروراند؟


  2- آیا محتوا بر اساس تواناییهای ذهنی و علمی دانش آموزان تهیه شده است؟


  3- آیا محتوا از توالی لازم برخوردار است؟


  4- آیا محتوا با اصول و مفاهیم علمی آن رشته همسویی دارد؟


  5- آیا محتوا با مدت زمان تشخیص یافته برای تدریس انطباق دارد؟


  اگر پاسخ همه ی سؤالهای فوق منفی باشد، معلم نمی تواند از آن محتوا در فعالیت های آموزشی استفاده کند؛ اما اگر پاسخ تعدادی از سؤالها منفی باشد، باید تغییرات لازم را در تنظیم و ترمیم محتوا به عمل آورد. 


  دومین اقدام در گام سوم، انتخاب روش تدریس است. انتخاب روش تدریس در فرآیند طراحی، یکی از عناصر و عوامل اصلی طراحی به شمار می رود؛ زیرا تعیین کننده نوع وظایف معلم و زمینه ساز فعالیت های دانش آموزان در کلاس درس می باشد. روش تدریس، تنها به سخنرانی معلم اطلاق نمی شود بلکه شامل فعالیت های متعددی چون، سازماندهی فعالیت های آموزشی یک گروه کوچک یا بزرگ دانش آموزان، به کارگیری فیلم یا ریز رایانه ها، تدارک حلقه های یادگیری، راهنمایی و هدایت گروههای یادگیری همیاری، نظارت و رهبری آموزش انفرادی و غیره می باشد.


  تدریس، یک فعالیت خنثی نیست؛ بلکه فعالیتی است هدفدار، عمدی، تجویزی و تعاملی، راهبردها و شیوه های تدریس ابتدا باید به صورت معقول و منطقی تحلیل شوند.


  معلمان با تجربه حداقل چهار معیار: اهداف آموزشی، سبکهای یادگیری دانش آموزان، محتوای آموزشی و امکانات موجود را در انتخاب روش تدریس مورد توجه قرار می دهند. به هیچ وجه نباید بدون تحلیل موقعیت اقدام به تعیین روش آموزش نمود.


  سومین اقدام در گام سوم طراحی، تحلیل و انتخاب وسایل آموزشی است. اگرچه مفهوم وسایل آموزشی و ضرورت استفاده از آن در ادبیات آموزشی جامعه ی ما جایی برای خود باز کرده است و همواره از آن صحبت می شود؛ اما مفهوم و کاربرد صحیح آن برای اکثر معلمان و مسؤولان نظام آموزشی به درستی معلوم نشده است. بی تردید آشنایی با مفهوم صحیح و منطقی هر فن یا علم و هنری، پایه درک مباحث و مسائل متعدد آن به شمار می رود. بنابراین اگر «مفهوم وسایل آموزشی» و جایگاه آن را در روند فعالیت های یاددهی - یادگیری نشناسیم، هرگز نخواهیم توانست به صورت علمی و تجربی از آنچه این امکانات، به ما عرضه می دارند در محل مشکلات آموزشی خود استفاده کنیم.


  وسایل آموزشی به مجموعه امکاناتی اطلاق می شوند که می توانند شرایطی را فراهم سازند تا در آن شرایط، یادگیری سریعتر، بهتر و پایدارتر صورت گیرد. معلم کارآمد باید انواع و اقسام رسانه ها و وسایل آموزشی را برای انتقال پیامهای آموزشی و تسهیل یادگیری بشناسد و درست به کار گیرد. تدریس منظم و مؤثر کاملاً متکی بر رسانه ها و وسایل آموزشی است. با چنین رویکردی باید گفت: حتی معلم، کتاب درسی و محیط مدرسه و سایر امکانات نیز جزو وسایل آموزشی محسوب می شوند.


  اما در فرآیند طراحی آموزشی منظور از وسایل آموزشی، مجموعه ی وسایل گرافیکی، عکس و یا وسایل الکتریکی یا مکانیکی که برای دریافت اطلاعات، اعم از دیداری یا شنیداری به کار می روند، اطلاق می گردد. لازم است معلم مزایا، معایب و محدودیتهای هریک از وسایل را برای آموزش درس خود بداند. استفاده از وسایل آموزشی، صرفاً برای استفاده از آنها و بدون توجه به ماهیت آنها و بدون هیچ قصد و هدفی، همواره مورد تردید است. وسایل انتخاب شده باید متناسب با محتوا، موقعیت آموزشی، روش تدریس و اهداف آموزشی باشد. به کارگیری وسیله نامناسب یا استفاده از وسیله در زمان و موقعیت نامناسب فقط باعث هدر رفتن وقت و کوشش معلم و دانش آموزان می شود. باید به وسایل آموزشی تنها از منظر وسیله ای که آموزش و یادگیری را تسهیل می کنند و سبب یادگیری می شوند، نگاه کنیم.(علی اکبرسیف- روانشناسی پرورشی- سال1379)


  تهیه و انتخاب وسایل آموزشی خواه به وسیله ی معلم صورت گیرد و یا دانش آموزان، نیاز به دقت نظر دارد، یک وسیله ی خوب نه تنها سبب رسانیدن پیام به بهترین وجه می شود؛ بلکه علاقه، توجه و انگیزه ی دانش آموزان را نیز کاملاً تقویت می کند. معلمان باید بدانند که هیچ وسیله ی خاصی را نمی توان به عنوان بهترین وسیله برای تمام اهداف آموزشی به کار گرفت. هدفهای رفتاری بهترین راهنما و معیار برای انتخاب و به کارگیری وسایل آموزشی هستند. علاوه بر هدفهای آموزشی، معیار و ضوابط دیگری نیز در عمل مؤثرند که مهمترین آنها عبارتند از:


  1- متناسب بودن :


  وسیله ی انتخاب شده باید متناسب با موضوع آموزش و اهداف رفتاری تعیین شده باشد.


  2- کیفیت فنی :


  خصوصیات فیزیکی هریک از وسایل آموزشی که برای درس خاصی انتخاب شده اند، باید به نحوی باشد که در تدریس، کاملاً مؤثر باشد. مثلاً یک تلق شفاف بر روی اورهد      می تواند برای آموزش درس خاصی وسیله ی مناسبی باشد؛ اما اگر نوشته ها یا تصاویر آن خیلی ریز و درهم باشد و روی آنها خط افتاده و یا اشتباهی وجود داشته باشد، استفاده ی از آن اثر منفی بر روی یادگیری دانش آموزان خواهد گذاشت.


  3- قابلیت دسترسی :


  گاهی وسیله ای برای تدریس یک هدف و محتوای خاص بسیار مناسب است؛ اما نمی توان آن را به راحتی به دست آورد و یا امکان استفاده ی مکرر از آن در مواقع دلخواه میسر نیست. چنین وسیله ای امکان مناسبی برای آموزش نخواهد بود، زیرا وسیله ای که نتوان از آن استفاده کرد و یا در موقع لزوم امکان کاربرد آن نباشد، فایده ای ندارد.


  4- سادگی :


  گاهی با استفاده از رسانه ای پیچیده، مطالبی که از درک و فهم دانش آموزان فراتر است به آنها عرضه می شود. البته این دسته از وسایل ممکن است به علت جالب بودن در دانش آموزان ایجاد انگیزه کند؛ اما اطلاعات پیچیده ی آن ممکن است سبب ابهام در درک و فهم موضوع اصلی که باید آموخته شود، نیز بگردد. مثلاً بسیاری از فیلمهای آموزشی هیچ هدف خاصی را دنبال نمی کنند، چون موضوع و هدف مشخصی ندارند، اهداف آموزشی را تحت تأثیر قرار می دهند و مانع رسیدن به هدف اصلی می شوند.


  معمولاً فیلمهای کوتاه در مورد بخشهای خاصی از موضوع درس، مؤثرتر از سایز فیلمهای آموزشی هستند؛ زیرا معطوف به هدف یا محتوای مورد بحث خاصی هستند. معلم کارآمد هرگز برای استفاده ی صرف از یک وسیله رسیدن به اهداف آموزشی رادچار اختلال نمی کند. 


  5- انعطاف پذیری :


  از عوامل مهم دیگر در استفاده ی مؤثر از وسایل آموزشی، انعطاف پذیری آن است. توان معلم برای کنترل و به کارگیری وسیله ای که با نیاز او متناسب باشد، اهمیت بسیار دارد. یک وسیله ی آموزشی خوب را باید بتوان در زمانها و موقعیتهای مختلف مورد استفاده قرار داد.


  6- سطح فرهنگی :


  وسایل آموزشی با توجه به واژگان به کار رفته در آن، سطح محتوایی، دیدگاههای مختلف و هدف آن تعیین می شود. به همین دلیل ضروری است که معلم، مناسبت هر وسیله را با توجه به سطح فرهنگی متناسب با گروهی که می خواهد وسیله را برای آنها به کار برد، بسنجد و انتخاب کند. ممکن است وسیله ای برای یک گروه در سطح خیلی بالا و برای گروهی دیگر در سطح بسیار نازلی باشد. در چنین مواردی به دلیل عدم تناسب وسیله آموزشی با سطح دانش و توانایی دانش آموز، موجب خستگی و عدم علاقه او به موضوع می شود.


  7- هزینه :


  در رابطه با وسایل، معلم باید هم به قیمت ابزار و هم به ارزش زمانی که صرف تهیه یا به کارگیری آن وسیله ی خاص در رابطه با تدریس می شود، توجه کند. در هر صورت معیارهایی که برای به کار گرفتن وسیله مناسب انتخاب می شوند به مفروضاتی که برای به کارگیری آنها در ذهن داریم، بستگی دارد. دستور خاصی وجود ندارد که از قبل بتواند تأثیری را که یک وسیله ی معین بر روی دانش آموزان خاص می گذارد به مدرسه یا معلم نشان دهد. انتخاب نوع محتوا، روش و وسیله در فرآیند همواره تجویزی است و هیچگونه دستورالعمل تحکمی را نمی توان در این مورد صادر کرد. (حسن شعبانی- مهارتهای آموزشی وپرورشی- سال1382)  چکیده:


  پس از تعیین هدفهای آموزشی، یکی از مهمترین مراحل طراحی تعیین و تحلیل موقعیت آموزشی است. در این مرحله معمولاً پرسشهایی به شرح زیر ممکن است برای معلم مطرح شود:


  - چگونه باید فعالیت های آموزشی دانش آموزان را سازماندهی کرد تا هدفهای آموزشی تعیین شده، تحقق یابند؟


  - رویدادها و تجاربی که سریعتر و بهتر دانش آموزان را به هدفهای آموزشی می رسانند، کدامند؟


  پاسخ دادن به این پرسشها نیاز به بررسی تعدادی از عوامل دارد. به مجموعه ی این بررسیها تحلیل و تعیین موقعیت گفته می شود. در این مرحله، معلمان باید کلیه فعالیت های آموزشی را که منجر به یادگیری می شوند، بررسی و یادداشت کنند. سپس آن دسته از فعالیتها را که برای رسیدن به هدفها چندان مهم و ضروری به نظر نمی رسند، از مجموعه ی فعالیت های آموزشی حذف کنند تا در نهایت مجموعه ای از فعالیت های مناسب و ضروری برای رسیدن به هدفهای آموزشی به دست آید.


  پس از تعیین فعالیت های آموزشی، روابط بین اهداف تعیین شده و ارتباط بین فعالیتها باید مورد بررسی قرار گیرد تا سلسله مراتب فعالیتها، مشخص گردد. علاوه بر ترتیب و سلسله مراتب فعالیت تعیین گروههای یاددهی- یادگیری نیز ازاهمیت خاصی برخوردار است. طراح، موظف است نوع گروه، تعداد و نحوه ی فعالیت آنها را پیش بینی کند و نقطه ی آغاز فعالیتها را بر اساس ارزشیابی تشخیصی معین سازد. بنابراین تحلیل و تعیین موقعیت آموزشی فرآیندی است که در آن فعالیت های آموزشی، نوع ارتباط بین هدفها و فعالیتها، رفتار ورودی، نقطه ی آغاز فعالیت بر اساس ارزشیابی تشخیصی و حتی گروههای تدریس - یادگیری، تحلیل و تعیین می شوند. 


  الف - فعالیت های آموزشی


  به مجموعه ی فعالیت های معلم و دانش آموزان در یک زمان معین، برای تحقق اهداف آموزی معین فعالیت های آموزشی گفته می شود. بنابراین فعالیت های آموزشی شامل دو قسمت فعالیت مشخص می باشد:


  1- فعالیت های معلم (روش تدریس)


  در بعضی از طراحی های آموزشی، معلمان اهداف آموزشی را به گونه ای تنظیم می کنند که بیشتر، نشاندهنده ی فعالیت خود آنهاست و به انتظاراتی که از دانش آموزان دارند، کمتر توجه می شود. این دسته از اهداف آموزشی «معلم - محور» وقتی ارزشمند هستند که فعالیتها در جهت هدایت و تقویت فعالیت های یادگیری دانش آموزان تنظیم شده باشد. البته در اجرای فعالیت های آموزشی، معلم نیز باید نقشهای تعریف شده ای داشته باشد. نقشهایی از قبیل: توضیحات لازم در زمینه ی اصول و مفاهیم، جهت دادن فعالیت های یادگیری دانش آموزان، نظارت بر عملکرد دانش آموزان و راهنمایی آنها، دادن بازخورد به منظور تقویت و اصلاح فعالیت های آموزشی دانش آموزان و غیره. در هر صورت معلمان همیشه باید دانش آموزان را در طول فعالیت های یادگیری و دستیابی به نتایج مطلوب بر اساس اهداف آموزشی راهنمایی کنند. برای دانش آموزان دانستن این نکته که از آغاز یک فعالیت آموزشی، معلمانشان دقیقاً چه نقشی دارند و چقدر می توانند از آنها انتظار راهنمایی داشته باشند، بسیار مفید خواهد بود.


  2- فعالیت های دانش آموزان (تجارب یادگیری)


  برای بسیاری از دانش آموزان دانستن دقیق اهداف، در یک فعالیت آموزشی برای دستیابی به نتایج یادگیری مورد انتظار، ممکن است کافی نباشد؛ مثلاً، وقتی که به بعضی از دانش آموزان گفته می شود که «فصل ده کتاب علوم اجتماعی را به منظور دستیابی به علل اصلی جنگ هشت سال دفاع مقدس» مطالعه کنید؛ ممکن است ندانند برای دستیابی به نتایج یادگیری چنین هدفی، چگونه مطالعه کنند. در نتیجه وقتی که دانش آموزان را برای یک فعالیت آموزشی آماده می کنیم، بسیار مفید خواهد بود که به آنها بگوییم، چه چیز را نیاز دارند و چه نوع فعالیتی را باید انجام دهند تا به نتایج یادگیری مورد انتظار برسند.


  هدفهای آموزشی خوب تنظیم شده، نتایج یادگیری را توضیح می دهند. تعیین نتایج یادگیری اگرچه بسیار مفید هستند؛ اما به تنهایی کافی نیستند. وقتی که نتایج یادگیری معین شدند، باید فعالیت هایی را که برای دستیابی به چنین نتایجی مفید هستند، مشخص کرد. بنابراین به مجموعه فعالیت هایی که دانش آموزان برای دستیابی به نتایج یادگیری انجام می دهند، تجارب یادگیری می گویند. این دسته از فعالیتها شامل فعالیت های معلمان در فرآیند آموزش نمی شوند. به فعالیت های معلمان، روش تدریس گفته می شود (براو و هارکلرود، 1997، ص 7).


  تجارب یادگیری یا فعالیت های دانش آموزان، باید متناسب با اهداف آموزشی و متنوع باشند. معلمان نباید دانش آموزان خود را محدود به چند فعالیت یادگیری نمایند. یعنی آنها می توانند از میان تعداد تقریباً نامحدودی از تجربه های یادگیری، آن دسته از فعالیتها را که بیشترین احتمال دستیابی به اهداف را میسر می سازند انتخاب کنند؛ مثلاً آنها می توانند برای دستیابی به اهداف یا نتایج یادگیری از دانش آموزان خود بخواهند که درباره موضوعی گزارشی تهیه کنند و با یکدیگر به بحث و مناظره بپردازند. برای همکلاسی های خود سخنرانی کنند، چیزی را بسازند، کاری را انجام دهند، اطلاعاتی را جمع آوری کنند و به شکل یک کل معنادار، ارائه دهند. نمایش و تئاتر اجرا کنند و بازیهایی را که جایگزین زندگی واقعی هستند انجام دهند. چیزی را به طور ذهنی مجسم کرده و آن را بسازند. از روی تصاویری که خود گرفته اند و یا در اختیار آنان قرار داده شده، داستانی بنویسند و یا تصاویر و موقعیتهایی را مورد تعبیر و تفسیر قرار دهند. درباره چیزی یا اندیشه ای تحلیل و قضاوت کنند (همان منبع، صفحه 7).


   


  ب - رابطه ی بین اهداف آموزشی


  پس از اینکه اهداف و فعالیت های آموزشی مشخص شدند، ممکن است این سؤال مطرح شود که هدفها به چه ترتیب باید تحقق یابند؟ یا فعالیت های یادگیری به چه ترتیبی باید انجام پذیرند تا نتیجه ی بهتری به دست آید؟ معمولاً هدفهای آموزشی به سه صورت با یکدیگر ارتباط دارند:


  1- ارتباط هدفها با هم به گونه ای است که قبل از تحقق هدف پایین تر، رسیدن به هدف بالاتر امکان ندارد. به عبارت بهتر، هدفهای پایین تر، پیش نیاز هدفهای بالاترند و تا زمانی که مطلب مربوط به هدف قبلی فرا گرفته نشده است، نباید مطلب مربوط به هدف بعدی را آموزش داد. ارتباط چنین اهدافی را با هم «ارتباط تسلسلی یا ارتباط متوالی» می گویند.


  2- اهداف و فعالیت های آموزشی ممکن است نسبت به هم تقّدم رتبی نداشته باشند و در عرض هم قابل اجرا و دستیابی باشند؛ یعنی آموزش مطالب مربوط به هر هدف، قبل یا بعد از هدفهای دیگر امکان پذیر باشد. این نوع ارتباط را «ارتباطِ هم تراز یا ارتباط موازی» می گویند.


  3- در بیشتر مواقع، هدفهای آموزشی حالت ترکیبی دارند؛ یعنی اجزای هدف آموزشی نهایی را ممکن است یک سلسله «هدفهای تسلسلی» و «هدفهای هم تراز» تشکیل داده باشند. در این صورت، هدفها طوری باید تنظیم شوند که توصیه های بندهای 1 و 2 در آن رعایت شوند، تا دانش آموزان به نتیجه گیری مطلوب برسند.(حسن شعبانی-روش تدریس پیشرفته-سال1382)


  ج - تعیین رفتار ورودی


  رفتار ورودی، تواناییها و قابلیتهایی هستند که دانش آموزان باید قبل از شروع یک فعالیت آموزشی جدید داشته باشند، تا مفاهیم جدید را بفهمند و بتوانند با موقعیت به هدفهای جدید دست یابند. به رفتار ورودی، دانش و مهارتهای پیش نیاز نیز گفته می شود. اگر معملی از رفتار ورودی دانش آموزان خود مطلع نباشد، ممکن است فعالیت های آموزشی دانش آموزان را بدون توجه به تواناییها و قابلیتهای دانش آموزان انتخاب کند. در این صورت، دانش آموزان نسبت به انجام فعالیتها بی تفاوت می شوند.


  د - ارزشیابی تشخیصی


  ارزشیابی تشخیصی، نوعی ارزشیابی است که سؤالهای مربوط به آن براساس رفتار ورودی طراحی می شود و قبل از تدریس، باید اجرا گردد.


  از طریق ارزشیابی تشخیصی می توان معلومات و تواناییها و مهارتهای لازم دانش آموزان را برای ورود به مطالب جدید، تشخیص داد. ارزشیابی تشخیصی علاوه بر اینکه معیاری برای سنجش رفتار ورودی دانش آموزان است. وسیله ای است که به کمک آن می توان نقطه ی آغاز فعالیت های آموزشی را به دقت مشخص کرد.


  اگر فعالیت های آموزشی به گونه ای طراحی شوند که تکرار رفتار ورودی دانش آموزان باشد، نه تنها دانش آموزان نسبت به فعالیت های آموزشی بی تفاوت خواهند شد، بلکه زمانی که باید برای پرورش قابلیتهای جدید صرف شود به هدر خواهد رفت و یا اگر آغاز درس بدون سنجش و تشخیص رفتار ورودی انجام شود، ممکن است فعالیتها به دلیل نداشتن رفتار ورودی غیر قابل فهم و مشکل باشد. در این صورت، معلم حتماً باید قبل از شروع درس جدید به ترمیم رفتار ورودی بپردازد. مخصوصاً در صورت وجود ارتباط تسلسلی و متوالی بین هدفها، ترمیم رفتار ورودی یا پیش نیاز الزامی خواهد بود.


  ه - تعیین گروههای یاددهی - یادگیری


  سازماندهی دانش آموزان و گروه بندی آنها در فعالیت های آموزشی از اهمیت خاصی برخوردار است. متأسفانه اکثر معلمان، مجموعه فعالیت های آموزشی را در گروههای یکسان به اجرا در می آورند، در حالی که همیشه دستیابی به اهداف آموزشی مختلف از طریق گروههای یکسان میسر نمی باشد. یکی از عوامل مؤثر در انتخاب گروههای یاددهی - یادگیری ماهیت اهداف و فعالیت های آموزشی است؛ مثلاً اگر اهداف و فعالیت های آموزشی در حیطه روانی - حرکتی( مهارتهای عملی) باشند، حتماً دانش آموزان برای اجرای فعالیت های آموزشی باید به گروههای کوچک تقسیم شوند، تا تحقق هدفها امکان پذیر گردد. معمولاً مناسبترین گروه برای هدفهای نشناختی گروه بزرگ (30 تا 40 نفر)، برای هدفهای عاطفی، گروه کوچک یا متوسط (5 تا 20 نفر) و برای هدفهای روانی - حرکتی گروه کوچک یا حتی آموزش تک نفری می باشد ( براون و همکاران، 1977).


  البته باید توجه داشت که در اینجا صحبت از «مناسبترین» است نه «بهترین»؛ زیرا در فرآیند طراحی کلیه عوامل تأثیرگذار مانند تعداد نیروی انسانی، هزینه، فضای آموزشی و غیره باید در نظر گرفته شوند. مسلم است که «بهترین» گروه برای آموزش و دستیابی به هدفهای آموزشی در هر کدام از حیطه های سه گانه گروه کوچک و تک نفری است؛ زیرا برقراری ارتباط نزدیک و چهره به چهره، نظارت بر فعالیت های آموزشی و دریافت بازخورد، امکان شناخت بهتر دانش آموز و در نتیجه آموزش بهتر را فراهم خواهد ساخت. اما چنین گروههایی از نظر اقتصادی و متغیرهای دیگر با توجه به میزان و کیفیت یادگیری مقرون به صرفه نخواهند بود.

  + نوشته شده در  دوشنبه بیست و نهم فروردین ۱۳۹۰ساعت ۲۱:۴ بعد از ظهر  توسط Ali Agha Heshmati  | 

  روش نگارش و تنظیم طرح درس


                                                           

  طرح درس، عبارت است از تقسیم محتوای یک ماده ی درسی در یک دوره معین به مراحل و گامهای مناسب و مشخص براساس هدف و نتایج آموزش. برای تهیه و تنظیم طرح درس معلم باید در ابتدای هر سال تحصیلی براساس اصول معین بین هدفهای آموزشی و برنامه هفتگی، ترتیبی اتخاذ کند که مجموعه فعالیت های آموزشی به موقع، بدون وقفه در طول یک ترم یا سال تحصیلی اجرا شود. برای تحقق چنین مقاصدی طراحی و تنظیم یک جدول زمانی می تواند بسیار مفید و مؤثر باشد؛ زیرا هنگامی می توان منظم و مؤثر، در فرآیند آموزش به جلو گام برداشت که برنامه ها و فعالیت های آموزشی به تناسب زمان مورد نظر، ساختاری منظم داشته باشند. اگر معلمی طول دوره ی آموزشی را با توجه به مجموعه ی شرایط، به جلسات مفید آموزشی تقسیم نکند و فعالیت های آموزشی هر جلسه را براساس اهداف تنظیم ننماید، هرگز نمی تواند انتظار کارآیی مؤثر از تدریس خود و حداکثر یادگیری از دانش آموزان خود داشته باشد. معلم باید کلیه فعالیت های طول دوره را به صورت یک جدول زمان بندی شده با درج عنوان اصلی و هدف کلی هر جلسه به انضمام تاریخ ارزشیابی تشخیصی، تکوینی و پایانی تهیه و به دانش آموزان قبل از شروع و آغاز فعالیت ارائه نماید. آشنایی دانش آموزان از مجموعه فعالیت های طول سال به تفکیک جلسات و همفکری آنان با معلم می تواند اثربخشی تدریس معلم و انگیزه ی یادگیری دانش آموزان را دو چندان کند. برای تنظیم چنین جدولی می توان مراحل زیر را به ترتیب طی کرد: 


  گام اول :


  تقویم طرح را باید برای یک ترم یا یک سال تحصیلی با محاسبه ی تعداد هفته ها، روزها و ساعتهایی که در طول سال تحصیلی برای تدریس درس مورد نظر پیش بینی شده است محاسبه و تنظیم کرد.


  گام دوم :


  پس از مشخص شدن زمان خالص تدریس، محتوای درس یا عناوین مورد تدریس را نه برحسب کمیّت، بلکه برحسب اهمیت و کیفیت مطالب و تحقق هدفهای آموزشی بر کل ساعات و جلسات تقسیم کرد. برای انجام چنین کاری، لازم است ابتدا محتوای درس یا عناوین مورد تدریس و سایر فعالیت های آموزشی با احتساب فرصت لازم برای تمرین محاسبه شود و سپس محتوای فصلها و مباحث و سایر فعالیت های در نظر گرفته شده در طول سال، به واحدهای کوچکتر درسی یا محتوای متناسب با تک تک جلسات تقسیم گردد.


  گام سوم :


  هدف کلی هر جلسه باید با توجه به عنوان درس، دقیقاً مشخص شود. نوشتن هدفهای رفتاری در این جدول، ضرورتی ندارد. در نوشتن هدفهای هر جلسه علاوه بر عنوان درس، معلم باید با توجه به قابلیتها و فعالیت های مورد نظر و محتوای درس، هدف کلی هر جلسه را با زبانی روشن و قابل فهم برای دانش آموزان بنویسد.


  گام چهارم :


  پس از تعیین هدف کلی هر جلسه، لازم است معلم فعالیت های تکمیلی دانش آموزان  را که برای تقویت یادگیری آنها لازم است و فرصت کافی برای انجام آنها در کلاس درس وجود ندارد پیش بینی نماید. پیش بینی این نوع فعالیتها و حتی امکانات و وسایل لازم برای انجام چنین تکالیفی باید دقیقاً مشخص شده باشد؛ مثلاً دقیقاً معین شود چه بخشی از چه کتابی مطالعه و یا تمرینهای چه بخشی از کتاب درسی حل شود یا چه گزارشی با توجه به چه امکاناتی باید تهیه و نوشته شود. فعالیت های تکمیلی باید مکمّل فعالیت های کلاس و تقویت کننده ی کیفیت یادگیری دانش آموزان شود. از ارائه فعالیت های تکمیلی خسته کننده، بی ربط با موضوع و نامتناسب با زمان، جداً خودداری شود.


  ضمناً در طرح درس ترمی یا سالانه (جدول زمان بندی شده ی تدریس)، جلساتی را نیز می توان به تناسب موقعیت و زمان تدریس به شناخت دانش آموزان، اجرای ارزشیابی تشخیصی و تکوینی و پایانی و مرور درسهای گذشته که پیش نیاز درس جدید می باشند و ترمیم کمبودهای مشخص شده در ارزشیابی تشخیصی اختصاص داد. الگوی شماره یک طرح درس سالانه یا جدول زمان بندی شده ی تدریس یک دوره آموزشی را نشان        می دهد.(گروئلند.نرمان ای هفهای رفتاری برای تدریس وارزشیابی-ترجمه امان الله صفوی- سال1363)  + نوشته شده در  دوشنبه بیست و نهم فروردین ۱۳۹۰ساعت ۲۱:۲ بعد از ظهر  توسط Ali Agha Heshmati  | 

  ویژگی های تدریس موفق


  *طراحی برنامه

  *شناخت موقعیت اجتماعی دانش آموزان

  *حفظ شخصیت معلم

  *تفهیم روش تدریس به دانش آموزان

  *تهیه لوازم موردنیاز آموزش

  * مهم شمردن درس

  *اشراف به تمام روش های تدریس

  *استفاده از نظرات زیرکانه ی دانش آموزان

  *داشتن غنای علمی

  *پرسش های تدریجی متراکم

  *رعایت تعادل در حین سخن گفتن

  *اهمیت دادن به نظم

  *گروه بندی کردن

  *درس مهم است،اما نه فقط درس

  *پذیرفتن این که عالم محضر خداست وخدا همه جا ناظر کارهاست.

  منبع:مجله رشد تکنولوژی آموزشی اسفند86


   

  + نوشته شده در  دوشنبه بیست و نهم فروردین ۱۳۹۰ساعت ۲۱:۱ بعد از ظهر  توسط Ali Agha Heshmati  | 

  اصول دهگانه ی آموزش اثر بخش در طراحی آموزشی وفرایند یاد دهی ویاد


 • اصول دهگانه ی آموزش اثر بخش که معلمان می توانند در طراحی آموزشی وفرآیند یاد دهی ویادگیری از آن ها بهره مند شوند عبارتند از:


  1-دانش آموزان زمانی بهتر وبیشتر یادمی گیرند که در آموزش های کلاسی به طور فعال شرکت کنند.


  2-میزان موفقیت در سطوح بالاتر بر بازده یادگیری دانش آموزان تاثیر مثبت ومیزان موفقیت در سطوح پایین تر بر بازده یادگیری دانش آموزان تاثیر منفی دارد.


  3-افزایش فرصت های یادگیری در کلاس درس با افزایش میزان موفقیت تحصیلی دانش آموزان رابطه ی مثبت دارد.بنابراین هرچه جزئیات محتوای درس بیشتر شکافته شود، ظرفیت یادگیری دانش آموزان بالاتر می رود.


  4-دانش آموزان هر قدر اوقات بیشتری را در کلاس برای دریافت آموزش مستقیم از معلم ویا راهنمایی های اوصرف کنند،موفقیت بیشتری کسب خواهند کرد.


  5-دانش آموزان از طریق آموزش درسی که بخش های گوناگون آن به گونه ای مدبرانه و آگاهانه به هم پیوند خورد ه اند می توانند یادگیرندگانی مستقل بارآیند.


  6-برای این که دانش آموزان یادگیرندگانی مستقل وخودگردان بار بیایند،باید انواع مهارت ها وروش های تفکر انتقادی مانند حل مسئله ، تحلیل موضوع ، استدلال وبحث منطقی و...در ضمن تدریس ،تمرین وتکرار شوند.


  7-یادگیری زمانی توسعه پیدا می کند که روش ارائه آموزش ، در سازمان دهی ، نگه داری وبازیابی آموخته ها ، به دانش آموزان کمک کند.


  8- دانش آموزان از طریق یادگیری راهبردی بیشتر می توانند یادگیرندگانی مستقل وخود گردان بار بیایند.


  9-ارائه ی آموزش های واضح وروشن معلم بیشتر می تواند دانش آموزان را یادگیرندگانی مستقل وخودگردان بار بیاورد.


  10-معلمان می توانند هم از طریق آموزش محتوا وهم مطالب پیرامونی درس ها ، توانایی (بالقوه ی) دانش آموزان را دردسترسی به دانش مناسب برای حل مشکل در موقعیت های جدید ارتقا دهند.


  منبع:مجله رشد تکنولوژی آموزشی فروردین87


   

  + نوشته شده در  دوشنبه بیست و نهم فروردین ۱۳۹۰ساعت ۲۱:۰ بعد از ظهر  توسط Ali Agha Heshmati  | 

  انواع تکلیف وتمرین

  انواع تکلیف وتمرین


  الف-تکالیف تمرینی


  این نوع تکالیف به تقویت مهارت ها و دانش های کسب شده می پردازد و به طور معمول به صورت کتبی ارائه می گردد و برای تثبیت یادگیری و فعالیتهای خواندن به کار گرفته می شود .اکثر تکالیف تمرینی ، تکراری و کسل کننده اند .


   ب-تکالیف آماده سازی                                                                                                      


     این نوع تکالیف ، برای آماده سازی و آمادگی دانش آموزان برای درس های روز یا روزهای بعد به کا ر برده می شود و به طور معمول به صورت مطالعه ی انفرادی ، مطالعه ی کتاب های درسی ، مطالعه ی کتاب های غیر درسی وجمع آوری مطالب برای ارائه به کلاس ، انجام می شود .


   ج-تکالیف توسعه ای


        این نوع تکالیف ، دانش آموز را به فعالیت ها و کارهای خارج از کلاس هدایت می کند و موجب بسط و توسعه ی یادگیری در موقعیت های جدید می شود.برای مثال،                                                                                                                                                                                                           


  ممکن است معلم فرم های خاصی به دانش آموزان بدهد و از آنان درخواست کند هنگام تماشای برنامه های علمی تلویزیون در منزل، آن فرم ها را تکمیل کنند یا به سؤال های آن پاسخ دهند.


   د-تکالیف خلاقیتی


  ..   این نوع تکالیف ، تکالیفی اندکه موجب بروز خلافیت و پرورش قدرت تخیل و ابتکار در دانش آموزان می شوند. برای انجام این نوع تکالیف،دانش آموز مؤظف است با خلاقیّت راه حل های جدید و متفاوت را به کار بندد.برای مثال ، بامثال با چو ب های بستنی مستعمل ،یک مزرعه بسازد.


  منبع :مجله پیوند آبان 86

  + نوشته شده در  دوشنبه بیست و نهم فروردین ۱۳۹۰ساعت ۲۰:۵۹ بعد از ظهر  توسط Ali Agha Heshmati  | 

  معرفی و شرح مختصر کلیه روشهای تدریس برای معلمان و مربیان،شیوه ها

  نگاهی به رشد تعلیم و تربیت

  استفاده از منابـــــع دیداری و شنیــــداری


  استفاده از منابع دیداری و شنیداری در تدریس را در حقیقت نمی توان شیوه مستقل و مجزا دانست. معلم در هر گونه تدریسی می تواند از وسایل دیداری و شنیداری کمک بگیرد. گاهی می توان در تدریس از وسایلی نظیر رادیو , تلویزیون و ضبط و پخش صوت, نمودار و نقشه استفاده کرد. مثلاً معلم در هنگام سخنرانی ممکن است از عکس استفاده کند, یا برای نمایش دادن یک رابطه علمی از نمودار کمک بگیرد. در مواردی که معلم می خواهد یک موضوع اجتماعی را تدریس کند, ممکن است بحث رادیویی مناسبی را که روی نوار ضبط شده است برای فراگیران پخش کند.به طورکلی کاربرد صحیح منابع دیداری و شنیداری برای بر انگیختن کنجکاوی دانش آموزان و تشویق آنها به فراگیران بسیار موثر است.الگــــوی کاوشگری به شیوه حقوقی  این الگو برای کمک به دانش آموزان در بررسی مسایل اجتماعی از قبل عدالت , برابری, فقر, قدرت, تقویت رشد عمومی و اجتماعی آنها برای توجیه و حل اینگونه مسایل به شیوه مذاکره است. در این الگو معلم آغازگر, کنترل کننده جو برای ایجاد یک فضای مثبت کاری و عقلی, باز و پویا است و به فراگیران تفهیم می کند که یکدیگر را مستقیم ارزیابی ننمایند, و به عقاید و نظرات همدیگر احترام بگذارند. این الگو بیشتر برای دوره های دبیرستان و دانشگاه کاربرد دارد و در نهایت باعث تقویت روحیه همدلی, قضاوت منطقی در خصوص مسائل اجتماعی تحلیل مناسب مسائل روز و تقویت کار دسته جمعی در دانش آموزان می شود. مثال: فرض کنید بعضی از دانش آموزان با سهمیه ای شدن کنکور سراسری مخالف هستند , معلم از طریق شرکت سهامی فکر با دانش آموزان به بررسی این مهم می پردازد و در نهایت به کمک خود دانش آموزان آنها را قانع می نماید.  الگــــوی آموختن کنترل خود  هدف این الگو ایجاد تغییر رفتار مناسب در دانش آموزان است. مثال: دانش آموزی که در امتحان دچار اضطراب می شود یا از درس ریاضی می ترسد, به او می آموزد که چگونه رفتار خود را تغییر داده و موجب کاهش این اضطراب و ترس در خود شود. در این الگو معلم حامی دانش آموزان است و یک فضای مثبت ایجاد می کند تا آنها به اصلاح رفتار خود بپردازند. این الگو در سنین مختلف و همه دوره های تحصیلی کاربرد دارد, و در نهایت دانش آموزان را قادر به توصیف, توضیح, پیش بینی, کنترل و تغییر رفتار خود می نماید. بطور کلی معلم از طریق این الگو می تواند تغییرات مطلوب را در رفتار دانش آموزان ایجاد نماید.
  الگــــــــوی ایفای نقش  هدف این الگو ,رشد همدلی با دیگران و بررسی مسایل وواقعیت ها و ارزشهای اجتماعی در عمل است. این الگو می تواند باب افتتاح گفتگو در باره ی ارزشها و چگونگی اثر آنها در زندگی روزانه باشد . در این الگو معلم مسئول شروع و هدایت دانش آموزان است. به نحوی که آنها را قادر به تحلیل رفتار, ارزشهای فردی, همدلی, حل مسائل میان فردی ,نقش ارزشها در مسائل اجتماعی و آسودگی در ابراز عقاید نماید. این الگو در همه برنامه های آموزشی و پرورشی و سنین مختلف کار برد دارد. بطور کلی این الگو باعث افزایش فهم دانش آموزان در بهبود و گسترش ارزشهای اجتماعی می شود. برای مثال: معلم می تواند از طریق این الگو مسائل خوب و بد اجتماعی و یا رفتارهای خوب و بد را توسط دانش آموزان به نمایش بگذارد و سپس در مورد آن به کمک فراگیران به بحث و ارزشیابی بپردازد. بدین ترتیب معلم از طریق عمل ( نمایش ) به بررسی مسائل اجتماعی, رفتاری و ارزشیابی آن توسط دانش آموزان می پردازد.
  روش کارگاهـــــــی  روش تدریس کارگاهــــی یکی از روشهای موثر یاددهی و یادگیری است که در بیشتر موارد با روش سخنرانی,سمینار, کنفرانس و سمپوزیوم یکسان بکار برده می شود. برای درک بهتر روش کارگاهی ابتدا به مفاهیم ذکر شده می پردازیم و سپس روش کارگاهی را شرح می دهیم.
  روش سخنــــرانی
  قبلاً تشریح شده و در اینجا از شرح آن خودداری می نماییم.
  سمینـــــار
  عده ای صاحب نظر هستند, که دور هم جمع شده و تبادل نظر می کنند. (البته تعداد افراددر سمینار محدود باشد, حداکثر 100نفر که به گروههای کوچک 10الی 15نفری تقسیم می شود و تبادل نظر می کنند و در نهایت کل گروهها به تبادل نظر می پردازند )
  کنفــــــــرانس  محققی به نظریه ای رسیده است, آن را برای دیگران مطرح می کند.
  سمپـــــــوزیــــــوم  مانند سمینار است و تنها تفاوت آن با سمینار در این است که افرادی که در سمپوزیوم شرکت می کنند تخصصی تر سطح آگاهی آنها از دیگران برتر است ( در سطح بالاتری از سمینار قرار دارد.)
  روش تدریس کارگاهـــــی
  مــــــــرحله ارایه درس کــــــوتاه
  این مرحله مبانی نظری مورد بحث توسط مدرس کارگاه تبیین و تحلیل می شود.
  مــــرحله فعالیت و کار
  دانش آموزان, دانشجویان و یا کارورزان و مربیان شرکت کننده در کارگاه به گروههای کوچک 2 الی 3 نفره یا انفرادی تقسیم و بر روی موضوعات تعیین شده فعالیت می نمایند.
  مـــرحله مشارکت
  در این مرحله مجدداً دانش آموزان شرکت کننده در کارگاه که به گروههای 2 الی 3 نفره یا انفرادی تقسیم شده بودند, دور هم جمع می شوند, که به بحث و بررسی جمع بندی موضوعات تعیین شده می پردازد. ( حداکثر زمان این مرحله از کل زمان کارگاه است). بدیهی است که در اجرای کلاس کارگاه آموزش باید از روش مهارت آموزی (ابتدا و انتهای فعالیت کاملاً مشخص شده است) سود جست. کاربست روش تدریس کارگاهی می تواند نتایج آموزش را تضمین کند. البته با رعایت نکات زیر:

  مرحله درسی کوتاه و فشرده:  ?) معلم ابتدا اهداف و انتظاراتی که از کارورزان و دانش آموزان دارد, دقیقاً بیان و تحلیل می نماید و از طریق آزمون تشخیصی, رفتار ورودی آنها را می سنجد.
  ?) معلم مبانی نظری هر محور کلی را در سالن عمومی تبیین و تحلیل نموده و به رفع اشکالات کارورزان یا دانش آموزان در ابعاد نظری می پردازد . البته بهتر است قبل از تشکیل کارگاه مبانی نظری را ( به منظور تسلط دانش آموزان ) برای آنها ارسال کند.
  ?) سپس معلم ( مدرس) دانش آموزان را به گروههای کوچک کاری تقسیم نموده و یک نفر به عنوان مسئول و گزارشگر و یک نفر به عنوان منشی انتخاب که جلسات کارگاهی را اداره و نکات کلیدی را یادداشت نمایند.
  ?) زمان بهینه برای این مرحله حداکثر معادل کل زمان کارگاه آموزشی است.
  مرحله فعالیت گروهی و انجام وظایف انفرادی:
  ?) در این مرحله کار مسئول گروه کاری , همانا استخراج مفاهیم کلیدی بر اساس مباحثات همه کارورزان است, سپس منشی گروه کاری کلیه نکات کلیدی را (که در مورد توافق اکثریت گروه است) نوشته و طبقه بندی می نماید. شایسته است که منشی جلسه کلیه نکات مطروحه را بر روی تابلو نوشته تا کلیه دانش آموزان آنها را مشاهده و سرانجام پس از نهایی شدن روی کاغذ منعکس نماید.
  ?) زمان بهینه برای این مرحله حداکثر معادل کل زمان کارگاه آموزشی است.
  ?) محل تشکیل گروههای کاری باید جدا از یکدیگر باشد.
  مرحله مشارکت و جمع بندی:
  1) کلیه دانش آموزان در سالن عمومی جمع شده و سپس مسئولین گروههای کاری به ترتیب گزارشی از نتایج مباحثات بر روی موضوعات مطروحه را ارائه و سپس نکات کلیدی مشخص و توصیه های کاربردی به عمل می آورند.
  2) زمان بهینه برای این مرحله همان حداکثر معادل کل زمان کارگاه آموزشی است. در پایان یعنی مرحله ارزشیابی و بازخورد کارگاه, مدرس به اجرای آزمون پس خروجی پرداخته و آن را با آزمون پیش ورودی مقایسه می نماید و نگرش دانش آموزان را نسبت به کارگاه ( البته بدون ذکر نام ) دریافت می کند.  الگـــــوی دریافت مفهـــــوم  این الگو برای یاد دادن نحوه طبقه بندی کردن, نحوه فکر کردن و چگونگی دریافت مفهوم به دانش آموزان اهمیت دارد. در این الگو معلم به عنوان حامی و هدایت گر فرضیه های دانش آموزان است به نحوی که از قبل مفاهیم را انتخاب و در نمونه های مثبت و منفی سازمان می دهد و فراگیران را جهت نیل به این مفهوم هدایت می کند. این الگو دانش آموزان قادر به مفهوم سازی پیشرفته, مفاهیم خاص, استدلال استقرایی, تسلط و آگاهی به چشم اندازها, دورنماها, تحمل ابهام و حساسیت به استدلال منطقی در ارتباطات می نماید. مراحل الگوی تدریس دریافت مفهوم به شرح زیر است:
  • عـــرضه مطالب و شناسایی مفهــــوم
  • آزمـــون دستیابــی به مفهـــــوم
  • تحلیل راهبــردهای تفکــر
  الگــــوی تفکـــــر استقرایــــی
  این الگو باعث بهبود ظرفیت تفکر, گردآوری, سازماندهی و کنترل اطلاعات و نام گذاری مفاهیم میشود. به بیان دیگر این الگو باعث گردآوری اطلاعات سازماندهی و کنترل مطالب میشود. در این الگو معلم آغازگر فعالیت است, زیرا فعالیتها از قبل به وسیله معلم تعیین می شوند, اما جو همکاری و دوستانه بین معلم و شاگردان وجود دارد. تماس یکایک دانش آموزان برای دسترسی به اطلاعات فراهم نماید. این الگو منجر به افزایش آگاهی فردی و رشد خود کنترلی دانش آموزان می گردد و در همه سطوح تحصیلی کاربرد دارد.


  مــــراحل تدریس الگوی تفکر استقرایــــی عبارتند از:
  • تکوین مفهـــوم
  • تفسیــــر مطالــــب
  • کاربــــرد اصــــول یا عقاید
  الگـــوی آمــــوزش کاوشگــــری
  این الگو باعث تقویت استدلال فراگیران, شناخت مفاهیم, فرضیه ها و آزمون آنها در دانش آموزان می شود. در این الگو جو همکاری بین معلم و شاگردان وجود دارد, ولی سیستم اجتماعی بیشتر توسط معلم به ترغیب فراگیران جهت آغاز کاوشگری می پردازد و شیوه ها ی کاوشگری را به آنها یاد می دهد, این الگو منجر به یادگیری و تقویت مهارتهای جریان علمی, کاوشگری خلاق, تقویت روح خلاقیت, استقلال در یاد گیری, تحمل ابهام و موقتی بودن دانش در دانش آموزان می شود.
  مـــراحل تدریس الگــو عبارت است از :
  • مواجه نمودن فراگیران با مسئله
  • گردآوری داده ها در خصوص مسئله و اثبات آن
  • طبقــــه بندی داده ها (اطلاعـــات)
  • تجـــــزیه و تحلیـــل داده ها
  • تحلیل جـریان کاوش
  الگـــوی پیش سازمـــان دهنـــده  این الگو باعث یادگیری با معنا در دانش آموزان می شود و در آن معلم, ساخت ذهنی را در دست دارد و همواره مطالب قبلی تمیز دهنده را در دست دارد و همواره مطالب یادگیری را به سازمان دهندگان ارتباط می دهد و به شاگردان کمک می کند تا مطالب جدید را از مطالب قبلی تمیز دهند این الگو منجر به تقویت مفاهیم, درون سازی معنی دار اطلاعات و افکار, عادت به تفکر منظم و منطقی و تقویت روحیه کاوشگری در دانش آموزان می شود, و برای کلیه سطوح تحصیلی مناسب است. مـــراحل پیش سازمان دهنده:
  ?- از طریق روشن کردن منظور درس به وسیله مثال و تکرار.
  ?- ارائه مطالب , یا وظیفه مورد نظر برای دانش آموزان با یک نظم منطقی.
  ?- تحکیم سازمان شناخت از طریق یادگیری فعال و توافق مجدد و یک نظم منطقی.
  ?- تحکیم سازمان شناخت از طریق یادگیری فعال و توافق مجدد و یکپارچه.  الگوی یادسپاری  این الگو باعث تاکید بر پردازش اطلاعات, افزایش یادسپاری و درونی کردن اطلاعات در دانش آموزان می شود. معلم و شاگردان بصورت یک گروه برای دادن مطالب جدیدجهت یادسپاری تلاش می کنند.این الگو نیاز به عکس, وسایل مجسم , فیلم و سایر مطالب دیداری و شنیداری دارد. معلم شاگردان را در تعیین موضوعها, جهتها و تصویرهای کلیدی یاری می کند.این الگو دانش آموزان را در تسلط بر حقایق و افکار سیستمی برای یادسپاری تقویت قدرت ذهنی و افزایش یادسپاری کمک و در تمام مراحل و سنین کاربرد دارد. مراحل تدریس این الگو عبارت است از:
  ?- توجه به مطالبی که باید یادسپاری شوند. از طریق خط کشیدن زیر آنها و ...
  ?- ایجاد ارتباط از طریق فنون کلمه کلیدی و کلمه جایگــــزین
  ?- بسط تصاویــــــر
  ?- تمــــرین و یاد آوری به منظور آموخته شدن کامل
  الگوی رشد عقلی
  این الگو باعث سازگاری و متناسب نمودن آموزش با مراحل رشد فراگیران میشود. در این الگو کاوشگری در جوی اجتماعی و عقلی آزاد همراه است. معلم باید جو تسهیل کننده ای ایجاد تا شاگرد احساس خود را آزادانه بیان کند. این الگو منجر به تقویت جنبه های انتخابی رشد شناختی و جنبه های عاطفی و اجتماعی در دانش آموزان می شود.مـراحل تدریس الگو عبارتند از:
  ?- به وجود آوردن موقعیتی که مطابق رشد دانش آموز باشد.
  ?- کاوشگری از طریق دریافت پاسخهای دانش آموزان.
  ?- انتقال از طریق بررسی استدلال دانش آموزان.
  الگوی کاوشگری علمی
  این الگو باعث آموزش علمی به سبکهای مشخص و آموزش مفاهیم بنیادی در دانش آموزان می گردد . رسالت معلم در این الگو پرورش کاوشگری , ایجاد جوی توام با همکاری و داشتن انعطاف است. این الگو منجر به دانش علمی تعهد به کاوشگری علمی, ژرف اندیشی و روح مهارت همکاری در دانش آموزان می شود. مـراحل این الگو عبارتند از:
  ?- فراهم آوردن زمینه جستجو برای دانش آموزان .
  ?- تعیین مسئله از سوی دانش آموزان .
  ?- مشخص کردن مسئله در هر جستجو توسط دانش آموزان .
  ?- دانش آموزان حدس در خصوص راههای توضیح مشکل می پردازند.  الـگــــوی تدریس غیـــــر مستقیم  این الگو باعث مشارکت فراگیران در یادگیری شده و به آنها یاد می دهد که چگونه خود را به فراگیری مطالب پرداخته و مسائل را حل نمایند. معلم نقش هادی, راهنما و تسهیل کننده را دارد و دانش آموز آغاز کننده به نحوی که معلم به دانش آموزان کمک می کند تا مسائل را تعریف و برای حل موفقیت آمیز آنها اقدام نمایند. همچنین معلم بایستی مکانی آرام توام با جو مثبت و اطلاعات مورد نیاز برای دانش آموزان فراهم نماید. این الگو دانش آموزان را قادر به افزایش آگاهی فردی, رشد خود, هدفهای اجتماعی و تحصیلی متنوع می نماید. مراحل تدریس این الگو عبارتند از:
  ?- تعریف موقعیت توسط فراگیر به نحوی که معلم ابراز احساسات را ترغیب می کند.
  ?- کشف مشکل بوسیله دانش آموزان .
  ?- رشد بینش توسط بحث دانش آموزان در باره مسئله و حمایت معلم از آنها.
  ?- برنامه ریزی و تصمیم گیری توسط دانش آموزان .
  ?- یکپارچگی از طریق توسعه بینش دانش آموزان در خصوص مسئله و حمایت معلم از آنها.
  الگـــوی بدایع پــــردازی ( افـــزایش تفکــــر خلاق )
  هدف این الگو افزایش تفکر خلاق و مشکل گشایی در مواقع خاص, بر هم زدن سنتهای متداول و گسترش افقهای فردی و اجتماعی در دانش آموزان است. معلم سوالاتی از دانش آموزان می نماید, ولی پاسخ دانش آموزان کاملاً باز است و معلم بایستی کمک کند تا شاگردان تفکر خود را بسط دهند این الگو باعث رشد خلاقیت و نوع آوری, همبستگی گروه و بر هم زدن سنتها در نزد انظار می شود.
  مراحل تدریس الگو عبارتنداز:
  ?- توصیف وضعیت جدید به کمک معلم
  ?- قیاس مستقیم به نحوی که معلم قیاس مستقیم ( مقایسه ساده از دو موجود یا دو مفهوم) را پیشنهاد و از شاگردان می خواهد آنها را توصیف کنند.
  ?- قیاس شخصی به نحوی که معلم شاگردان را به قیاس مستقیم ( شدن) ترغیب میکند.
  ?- مقایسه قیاسهـــا از طــــــریق شاگردان
  ?- تــوضیح تفاوتها به کمک شاگــردان
  ?- اکتشاف به کمک شاگــردان
  ?- قیاس زایی، شاگردان مجدد به بیان شباهتها و تفاوتهای قیاس می پردازند.
  الگــــوی آگاهی یابی  اهداف این الگو کمک به دانش آموزان برای توسعه آگاهی از توانایی های خویشتن در تفکر و احساسات گروهی, مناسب انسانی و ایجاد تصور ذهنی از خود است. معلم باید در این الگو انعطاف پذیر باشد. این الگو منجر به افزایش آگاهی، خود یک پارچگی روابط میان فردی می شود. مــــراحل این الگو عبارتند از :
  ?- مشخص کردن تکلیف برای شاگردان از طریق ایجاد محیط امن برای آنها
  ?- بحث و تحلیل در خصوص گام اول
  الگـــــوی دیــــدار در کــــلاس درس  این الگو برای کمک به فراگیران در پذیرش مسئولیت رفتار و شرایط اجتماعی است معلم بایستی دارای شخصیتی صمیمی و ماهر در فنون بحث میان فردی باشد و بیشتر اقدامات کنترل, ولی با دانش آموزان سهیم است. این الگو باعث استقلال و خود محبت دهی و آزاد اندیشی می شود. مــــراحل الگو عبارتند از:
  ?- استقرار فضایی از پذیرش مشارکت ( تشویق دانش آموزان برای مشارکت و سخن گفتن)
  ?- طرح مسئله برای بحث بوسیله دانش آموزان یا معلم و بررسی پیامدهای آن
  ?- بررسی قضاوت ارزشی توسط فراگیران در خصوص مسئله
  ?- تعیین اقدام دیگر جایگزین از طریق توافق دانش آموزان که کدام مسئله را پیگیری نمایند.
  ?- التزام علمی دانش آموزان در برابر جمع
  ?- پیگیری رفتاری از طریق سنجش رفتارهای جدید ایجاد شده در دانش آموزان .
  الگــــوی پــــژوهش گـــروهی ( تفحص گــــروهی )  این الگو برای کمک به دانش آموزان در تقویت مردم سالاری, تشریک مساعی و آموزش آنها از طریق همکاری کاوشگرانه در فهم و مسائل اجتماعی و تحصیلی است در این الگو معلم مانند یک مشاور عمل می کند و بایستی بتواند به درخواستهای دانش آموزان پاسخ دهد و به کمک آنها نیازمندیهای آموزش را فراهم آورد. این الگو نیازمند یک جو مثبت برای استدلال و مذاکره می باشد و در همه سنین و سطوح تحصیلی و انجام کارهای گروهی کاربرد مناسبی دارد. این الگو در نهایت منجر به کاوشگری منظم , کنترل و پویش موثر گروهی, تقسیم کار, مردم سالاری, تعهد و تمایل نسبت به کاوشگری و هم کوششی در دانش آموزان می شود.

  الگــــوی آمــــوزش آزمایشگاهــــی
  این الگو باعث افزایش فهم اجتماعی , مهارت , توانایی یادگیری و تقویت کار گروهی در دانش آموزان می شود. معلم در این الگو نقش مشاور را ایفا نموده و دانش آموزان را حمایت می نماید. در نهایت منجر به تقویت یادگیری و آموزش در بستر پژوهش در آنها می شود. این الگو برای کلیه دروس به ویژه علوم دقیقه و در تمام دوره های تحصیلی و سنین مختلف کاربرد دارد.
  الگـــوی کاوشگـــــری علـــوم اجتماعـــــی
  این الگو باعث درک مسائل اجتماعی, از قبیل مردم شناسی, جامعه شناسی, فرهنگ شناسی, مهارت عقلی, آموختن اطلاعات, تشکیل مفاهیم و استفاده مناسب از مفاهیم در دانش آموزان می شود. در این الگو معلم موقعیت کاوشگری را ایجاد و از دانش آموزان می خواهد تا به بررسی و نتیجه گیری در مورد آن بپردازند. این الگو در تمام سنین و دوره های تحصیلی به ویژه در درس علوم اجتماعی کاربرد دارد. و در نهایت باعث تقویت فهم و درک دانش آموزان در خصوص مسائل اجتماعی می شود.
  الگـــوی یادگیـــــــری در حد تسلط آمـــــــوزش مستقیـــم
  (نظــــریه اجتماعــــی یادگیــــری )
  هدف این الگو ایجاد و تقویت مهارتهای اساسی, مطالب آموختنی از ساده به مشکل و دادن مطالب درسی به صورت انفرادی به دانش آموزان و استفاده از تکنولوژی دیداری و شنیداری و دانش آموزان است. در این الگو معلم حامی دانش آموزان است و به آنها کمک می کند تا مستقل یاد بگیرند. این الگو در نهایت دانش آموزان را قادر به تسلط بر محتوای علمی, تقویت انگیزه درس خواندن, توانایی کنترل خود و تقویت عزت نفس می نماید. این الگو در همه دوره های آموزشی و سنین مختلف کاربرد دارد.
  الگـــوی آمــــوزش برای رشد مفهــــوم و مهـــارت
  این الگو معمولاً به دو صورت زیر است:
  ?- الگوی نظریه و عمل:
  مانند یک مهارت ریاضی که در آن مهارت با نشان دادن ممارست, باز خورد و نظارت در هم می آمیزد تا دانش آموز بر آن مهارت تسلط یابد.
  ?- شبیه سازی که از توصیف موقعیت های زندگی ایجاد می شود.
  مثال :معلم در درس جغرافیا, کره زمین است و یا از مولاژ استفاده می کند و اندامها و دستگاه های مختلف بدن انسان را نشان می دهد. در این الگو معلم نقش هادی و راهنما را دارد و بایستی یادگیری با تشکیل شرکت سهامی فکر بین دانش آموزان و معلم انجام گیرد این الگو در همه سنین و سطوح تحصیلی کاربرد دارد و در نهایت باعث افزایش مفاهیم و مهارتهای آگاهی درباره سیستمهای اجتماعی, همدردی, آگاهی از تنش تغییر و احساس اثر بخشی در دانش آموزان می شود.»(محمدی ، ص49 ، 1383 )
  منابع:
  1 ـ سنگری،محمد رضاو...، 1383 ،طراحی آموزشی فارسی اول دبستان (بخوانیم و بنویسیم)،تهران ، انتشارات مدرسه .
  2 ـ شعبانی ،حسن ، 1385، مهارتهای آموزشی روشها و فنون تدریس ، تهران ، سمت .
  3 ـ صفوی ،امان الله ، 1370 ، کلیات روشها و فنون تدریس ، تهران ، نشر معاصر .
  4 ـ میرزا محمدی ، محمد حسن ، 1383 ، کتاب ارشد ، تهران ، پوران پژوهش
  http://www.m-abtahy.com/ravesh2.htm

  ادغام روش ها، بهترین الگوی آموزش  بسیاری از معلمان در تلاشند تا فرآیند آموزش را از حالت منفعل بیرون بیاورند و دانش آموزان را ترغیب کنند تا به صورت فعالانه در یادگیری مطالب درسی مشارکت داشته باشند.یکی از الگوهای آموزش «دانش آموز محور»، الگوی تجربه و گفت وگو است. در این الگو تمامی فعالیت های آموزشی برپایه تجربه و گفت وگو بنیان نهاده شده است. تجربه به دو بخش عملی و مشاهده تقسیم می شود و گفت وگو نیز شامل دو بخش گفت وگوی درونی و گفت وگو با سایر دانش آموزان است.
  ? گفت وگوی درونی
  در این روش از دانش آموزان خواسته می شود تا درباره موضوع درسی به خوبی فکر کنند و سپس ایده ها و نظرات و عقاید خود را درباره آن به روی کاغذ بیاورند یا به نحو دیگری ثبت کنند. استفاده از این روش موجب می شود تا دانش آموز از موضع یک شنونده مطلق بیرون بیاید و فعالانه فکر کند.
  ? گفت وگو با دیگر دانش آموزان
  در شیوه های آموزش سنتی نیز از این روش به صورت کنفرانس دادن دانش آموزان یا در کلاس کتابی را با صدای بلند خواندن استفاده می شود. هر چند این موارد می تواند در کلاس تنوعی ایجاد کند، ولی چندان کارآمد نیست.
  ? مشاهده
  در این روش دانش آموزان موضوع درس را به صورت دیداری یا شنیداری فرا می گیرند.
  استفاده از آزمایشگاه ، دیدن فیلم ، گوش دادن به نوار یا CDهای صوتی، رفتن به اردوهای علمی و بازدید از موزه های مختلف در این دسته قرار می گیرند.
  ? تجربه عملی
  در این روش دانش آموز خود وارد عمل می شود و دست به انجام فعالیت های مختلف می زند.
  انجام دادن آزمایش های مختلف ، انجام دادن کارهای هنری ، نمایش دادن و بازی های نقش آفرینی در این دسته قرار می گیرند.
  ? استفاده از الگوی تجربه و گفت وگو
  چگونه یک معلم می تواند از این مدل چهارگانه برای مؤثرتر کردن آموزش دانش آموزان استفاده کند راهکارهای زیر می توانند در این باره بسیار مؤثر باشند.
  ? توسعه روش های تدریس
  برای آموزش دادن می توان از روش های متنوع و زیادی استفاده کرد. اگر بتوانید دانش آموزان را به مشارکت در یادگیری ترغیب کنید، خودتان هم از تدریس بیشتر لذت خواهید برد. استفاده از بحث های گروهی دانش آموزان را فعال و مشتاق می کند و کلاس را از حالت کسالت بار بیرون می آورد.
  سعی کنید دانش آموزان را به سوی تحقیق و پژوهش و حتی گفت وگو با افراد متخصص درباره موضوع درسی سوق دهید. در کلاس از محصولات سمعی و بصری به خوبی استفاده کنید. فیلم ها، عکس ها و پوسترها می توانند به خوبی ذهن دانش آموزان را درگیر موضوع درس کنند.البته استفاده از چهار مدل ارائه شده در این الگو به موازات یکدیگر می تواند نتایج بسیار خوبی در برداشته باشد.
  ? یادگیری استدلالی
  در استفاده از الگوی تجربه و گفت وگو، هدف ایجاد تعامل و تعادل بین این دو است. در حقیقت تجربه و گفت وگو از یکدیگر جدا نیستند و پیشرفت در هر یک از آنها موجب توسعه دیگری می شود. تجربه موجب می شود تا دانش آموزان از زوایای مختلف موضوع درسی را بررسی کنند و افکار و عقاید خود در آن زمینه را به سطح بالاتری ارتقا دهند که بازتاب آن در گفت وگو دیده می شود. گفت وگو نیز موجب درک بهتر تجربه دستیابی به معانی و مفاهیم وسیع تری از مشاهدات و آزمایش ها می شود.
  غزاله مرعشی

  یادداشت : روزنامه ایران

  ****************************


  روش تدریس


  بسیاری از معلمان در تلاشند تا فرآیند آموزش را از حالت منفعل بیرون بیاورند و دانش آموزان را ترغیب کنند تا به صورت فعالانه در یادگیری مطالب درسی مشارکت داشته باشند.یکی از الگوهای آموزش «دانش آموز محور»، الگوی تجربه و گفت وگو است. در این الگو تمامی فعالیت های آموزشی برپایه تجربه و گفت وگو بنیان نهاده شده است. تجربه به دو بخش عملی و مشاهده تقسیم می شود و گفت وگو نیز شامل دو بخش گفت وگوی درونی و گفت وگو با سایر دانش آموزان است.

  ? گفت وگوی درونی

  در این روش از دانش آموزان خواسته می شود تا درباره موضوع درسی به خوبی فکر کنند و سپس ایده ها و نظرات و عقاید خود را درباره آن به روی کاغذ بیاورند یا به نحو دیگری ثبت کنند. استفاده از این روش موجب می شود تا دانش آموز از موضع یک شنونده مطلق بیرون بیاید و فعالانه فکر کند.
  ? گفت وگو با دیگر دانش آموزان
  در شیوه های آموزش سنتی نیز از این روش به صورت کنفرانس دادن دانش آموزان یا در کلاس کتابی را با صدای بلند خواندن استفاده می شود. هر چند این موارد می تواند در کلاس تنوعی ایجاد کند، ولی چندان کارآمد نیست.

  ? مشاهده

  در این روش دانش آموزان موضوع درس را به صورت دیداری یا شنیداری فرا می گیرند.
  استفاده از آزمایشگاه ، دیدن فیلم ، گوش دادن به نوار یا CDهای صوتی، رفتن به اردوهای علمی و بازدید از موزه های مختلف در این دسته قرار می گیرند.

  ? تجربه عملی

  در این روش دانش آموز خود وارد عمل می شود و دست به انجام فعالیت های مختلف می زند.
  انجام دادن آزمایش های مختلف ، انجام دادن کارهای هنری ، نمایش دادن و بازی های نقش آفرینی در این دسته قرار می گیرند.
  ? استفاده از الگوی تجربه و گفت وگو
  چگونه یک معلم می تواند از این مدل چهارگانه برای مؤثرتر کردن آموزش دانش آموزان استفاده کند راهکارهای زیر می توانند در این باره بسیار مؤثر باشند.

  ? توسعه روش های تدریس

  برای آموزش دادن می توان از روش های متنوع و زیادی استفاده کرد. اگر بتوانید دانش آموزان را به مشارکت در یادگیری ترغیب کنید، خودتان هم از تدریس بیشتر لذت خواهید برد. استفاده از بحث های گروهی دانش آموزان را فعال و مشتاق می کند و کلاس را از حالت کسالت بار بیرون می آورد.
  سعی کنید دانش آموزان را به سوی تحقیق و پژوهش و حتی گفت وگو با افراد متخصص درباره موضوع درسی سوق دهید. در کلاس از محصولات سمعی و بصری به خوبی استفاده کنید. فیلم ها، عکس ها و پوسترها می توانند به خوبی ذهن دانش آموزان را درگیر موضوع درس کنند.البته استفاده از چهار مدل ارائه شده در این الگو به موازات یکدیگر می تواند نتایج بسیار خوبی در برداشته باشد.

  ? یادگیری استدلالی

  در استفاده از الگوی تجربه و گفت وگو، هدف ایجاد تعامل و تعادل بین این دو است. در حقیقت تجربه و گفت وگو از یکدیگر جدا نیستند و پیشرفت در هر یک از آنها موجب توسعه دیگری می شود. تجربه موجب می شود تا دانش آموزان از زوایای مختلف موضوع درسی را بررسی کنند و افکار و عقاید خود در آن زمینه را به سطح بالاتری ارتقا دهند که بازتاب آن در گفت وگو دیده می شود. گفت وگو نیز موجب درک بهتر تجربه دستیابی به معانی و مفاهیم وسیع تری از مشاهدات و آزمایش ها می شود.

  منبعغزاله مرعشی
  http://isedor.persianblog.ir/  + نوشته شده در  دوشنبه بیست و نهم فروردین ۱۳۹۰ساعت ۲۰:۵۳ بعد از ظهر  توسط Ali Agha Heshmati  | 

  استفاده از فلش کارت در کلاس

   

  استفاده از فلش کارت جهت تثبیت لغات در ذهن دانش اموز


  معمولا"همکاران گرامی از فلش کارت به عنوان ابزاری جهت مشخص کردن معنی لغات بدون ترجمه فارسی استفاده میکنند.البته من نیز مستثنی نبوده وبرای اینکه از


  ترجمه فارسی بکار نبرم از فلش کارت استفاده می کردم. تا اینکه متوجه جنبه های دیگر استفاده از فلش کارت شدم. از همکاران محترم تقاضا دارم با دقت تمام مطالب زیر


  را مطالعه بفرمایند


  تا ببینند فلش کارت چگونه می تواند جو کلاس راهمزمان بایادگیری: شاد ولذت بخش کند.


   


  Using flash-cards in the English classroom


   


  Most teachers use flash-cards in their English lessons when they have to introduce new vocabulary. Using flash-cards our students will be able to understand the new vocabulary without any kind of translation. Anyway, we have to take into account that there are lexical fields that cannot be illustrated through flash cards (abstract words such as feelings, for example).


  In this article, I"m going to suggest some activities with flash-cards that can be applied to any kind of vocabulary and almost any age and level.


  To start with, we will always choose comprehension activities. This means that the students are not required to say the new words, just to understand them. 


  After this stage, it is good to introduce activities which require repetitive production.


  Then they will be ready to develop tasks in which they have to speak without models.


  Finally we will have to introduce interaction activities, which involve contextualized use of the language.


   


   


  COMPREHENSION:


  - Saying hello (only in infant education): Very young children enjoy saying hello to the animals, the people and even the s. We can put the flash cards in different places of the classroom and greet them alternatively. 


  When the students have mastered the main vocabulary, we can make errors like saying "Hello kangaroo, how are you?" when we are speaking to the monkey. Children will be delighted to say "Nooo! that is the monkey!!
   


  - The chain:  We put all the flash-cards in different places. We choose one student and we say one word, for example "donkey". The student has to find the corresponding flash-card. It doesn"t matter if they don"t know the vocabulary yet. They can try luck. If one student fails, we choose another one, and so on until someone finds the donkey. Then we say another word, for example "monkey", and we go on until the student fails. Then we choose another student and we start the chain again "donkey, monkey,...".  The idea of the chain is that when one student finds out the meaning of a word, the others will try to remember it. You will see that in twenty minutes all your students will have mastered all the vocabulary.
   


  - Point to:  The teacher says "point to the donkey, point to the kangaroo, ..." and the students have to perform the actions. When you see that the students are getting tired of this boring activity, you can transform it into a memory game: say "point to... the monkey, the elephant, the snake and the hippo"  and they have to make it in the right order. If you speak very quickly they will find it funny.
   


  - Where is it?: We turn all the cards upside down (on the floor or on a table). Then we choose one student and we ask "where is the donkey?" and the students uncovers one card. If s/he gets right, we ask again "where is the elephant?", and so on until s/he fails. Then we turn all the cards upside down, we choose another student and we start the chain again (" Where is the donkey?, where is the elephant?, where is the kangaroo?...").
   


  - be quick!  We put all the flash-cards in different places of the classroom. (Another good idea is to ask some students to hold them up). Then we ask two students to stand up. Then we say one word, for example "giraffe" and both students will try to take it in first place. We go on with the other words. At the end, the student that has taken more flash-cards is the winner.


   


   


  REPETITION:


  For this stage I suggest to introduce songs or chants with a chorus repetition. Anyway here I propose an activity with flash cards that promotes echoic repetition of new vocabulary:
   


  - The parrots: we choose onw student. S/he will have to get out of the classroom. Then we hide one of the flash cards (for example, the monkey) in any place. Then the student gets in and the game starts: s/he will try to find the monkey and the other students will help saying monkey, monkey, monkey, monkey,... (continuously).


  The key is that the students will say monkey, monkey, monkey ... in a low voice when the player is far from the monkey, and in a high voice when s/he is close to it.

  - Whispers: Divide the students in two groups. Put all your flash-cards on the blackboard. Then ask the students to stay in two rows (one row for each group). Then whisper a word to the two first students at the same time. Each student has to whisper the word to the following one in their rows. When the last students hear the word, they have to run and take it from the blackboard. The group that takes the card first gets one point.


   


   


  PRODUCTION:
   


  - Mad pointer: We put all the flash-cards on the blackboard. Then point to a serie of four or five cards very quickly. The students have to pay attention and try to memorize the flash-cards and the right order. We ask them one by one to see if they are able to say the four words in the right order.
   


  - Memory game: We put all the flash-cards in a lot. Then we show them one by one and students have to memorize the order.
   


  - Upside down: We put all the cards upside down. Then we point to one of the cards and we ask one student "What is this?" and s/he will try to guess. If s/he gets right we point to another card and so on. When s/he fails we turn upside down the cards and we start the serie again with another student.
   


  - Just a little bit: We take one card and we hide it behind a book, a folder or something like that. Then we show just a little bit and students try to find out what it is.
   


  - Just a glimpse: We take one card and we show it very quickly, so that students find it difficult to see it clearly. Then we ask what it was.
   


  - Pass the ball: We give one card to each player.  One of them will start the game. She says: "I am the monkey and I pass the ball to the snake". Then, the student with the snake has to react quickly and pass the ball to another player ("I am the snake and I pass the ball to the rabbit"). If any student doesn"t react quickly s/he will be eliminated.
   


  - The missing card: Put all the cards on the wall or the carpet. Tell the students to look at them for 30 seconds. Then ask them  to close their eyes and remove one card very quickly. They have to find out what is the missing card. (memory game) The student who gives the right answer will be chosen to remove the next card (takes the place of the teacher).  
   


  - Charades: One student takes one card and acts out the illustration. The other students have to guess what it is.
   


  - On my back: Put one card on each student"s back. They have to go around looking at the other students" cards, so that they have to guess what is their own card.

  - Odd one out. Put some flash-cards on the blackboard. All the cards will be related to the same topic but one. For example: trousers, jacket, cow, shoes, shirt, jumper. Ask the students to find the odd one out (saying the word).


   


   


  INTERACTION:


  Interaction activities require contextualized language. For this reason, I cannot suggest any general activity that could be applied to different lexical fields.


  For example, if we are learning vocabulary related to the animals, we could play the role of hunters in the jungle: Ssshh! I"ve seen a lion there... - No, it is a tiger! ...


  + نوشته شده در  دوشنبه بیست و نهم فروردین ۱۳۹۰ساعت ۱۲:۴ بعد از ظهر  توسط Ali Agha Heshmati  | 

  یک تجربه آموزشی در درس علوم تجربی در مقطع راهنمایی

   

  به نام خدا

   

  یک تجربه آموزشی در درس علوم تجربی در مقطع راهنمایی

  از آنجا که یاد گیری مطالب کتاب علوم از مهارت های درک و فهم، تجزیه و تحلیل و کاربردی است و این مطلب برای بعضی از دانش آموزان جالب و برای بعضی سخت و خشک و کسل کننده است لذا سعی کردم برای این دسته از دانش آموزان که به درس علوم نیز بی علاقه هستند چاره ای بیندیشم. با این تصمیم در درس علوم پایه به دانش آموزان پیشنهاد دادم که هر کسی که در زمینه ی استان نویسی، شعر و نقاشی توانایی دارد می تواند در درس علوم از آن بهره کرفته و امتیاز بگیرد چند هفته بعد نتیجه ی خوبی گرفتم در آن زمان موضوع درس انواع دستگاه های بدن ، کار و اجزای آن بود یکی از دانش آموزان داستانی ریبا در مورد دتگاه های مختلف بدن به نام کشور زیبای بدن نوشته بود . به قدری جالب دستگاه های مختلف بدن (تنفس- گوارش- دفع ادرار) را در داستان گنجانده بود که دقیقا عملکرد این دستگاههای بدن را مسخص می کرد. دانش آموزان از شنسدن داستان به وجد آمددند و تقریبا اکثر دانش آموزان کلاس کار این دستگاه را خیلی خوب یاد گرفتند. با این کار امر تدریس برای من آسان شد سال بعد از این داستان برای کلاس های دیگر استفاده کردم و نتیجه ی خوبی گرفتم دو سال بعد نیز در مدرسه ی شاهد دانش آموزی که استعداد شعر سرایی داشت یکی از دروس علوم اول ( تغییر حالت مواد ) را به صورت نظم در آورد.

  قسمتی از داستان کشور زیبای بدن

  در سرزمینی بسیار زیبا پادشاهی حکومت می کرد او حاکمی عادل عاقل و با نفوذ بود او وزیران بسیاری داشت.

  نام ان حاکم مغز بود وی در قلعه ای به نام جمجمه زندگی می کرد همسر مغز بانو نخاع در همه ی امور او را یاری می کرد وی در قلعه ای به نام ستون مهره ها زندگی می کرد سرداران و سالاران زیادی هم در این سرزمین زندگی می کردند که چند تا از آنان را معرفی می کنم.

  کلیه ها: مسئولان شهرداری

  چشم ها : وزیر امور خارجه

  اعصاب و رگهای خونی: وزیر ارتباطات

  و ادامه ی داستان..............

  فرزانه نظری دبیر علوم تجربی مدرسه رانماهیی نرجس

  + نوشته شده در  دوشنبه بیست و نهم فروردین ۱۳۹۰ساعت ۱۲:۰ بعد از ظهر  توسط Ali Agha Heshmati  | 

  12فقره از بدترین کارهای معلم

   

  12 فقره از بدترین کارهایی که معلم می تواند در کلاس انجام دهد:   


  1- پرهیز از لبخند زدن و رفتار مهربانانه با شاگردان


  2-دوست شدن با شاگردان وقتی در کلاس هستید


  3-توقف درس ودرگیر کردن دانش آموزان به مسائل کم اهمیت


  4-تحقیر دانش آموزان و وادار آنان به کاری که شما از او می خواهید


  5-فریادزدن در کلاس


  6-برخورد متفاوت با شاگردان


  7-وضع قوانینی که اساسا ناعادلانه هستند


  8-سپردن کنترل خود به دست شاگردان


  9-غیبت و شکوه از همکاران و معلمان دیگر نزد دانش آموزان


  10- نمره دادن بدون استدلال منطقی


  11-رفتن به کلاس بدون طرح درس و برنامه قبلی


  12-استفاده از یک شیوه تکراری تدریس


  + نوشته شده در  دوشنبه بیست و نهم فروردین ۱۳۹۰ساعت ۱۱:۳۷ قبل از ظهر  توسط Ali Agha Heshmati  | 

  یازده مرحله برای تدریس موفق:

   

  یازده مرحله برای تدریس موفق:


  1- آن که عاشق باشی


  2-درتو لذت آموختن نشانگر باشدو ثابت نمایی


  3-چشم امید به اهداف بلند داشته باشی


  4-مسئول و منظم باشی


  5-بجویی تا بیابی، تقاضا کنی تا دریافت نمایی


  6- انصاف و آمادگی در امر تدریس داشته باشی


  7-عقل سلیم که لازمه تدریس است داشته باشی


  8-بی تعصب و انعطاف پذیر باشی


  9- با شک کار نکنی ومطمئن باشی که حق باتوست


   10-همت خود را بلند داری و توقعت از خود و دانش آموز را بالا ببری


   11- گستره ی دید خویش را وسعت ببخشی


  + نوشته شده در  دوشنبه بیست و نهم فروردین ۱۳۹۰ساعت ۱۱:۳۶ قبل از ظهر  توسط Ali Agha Heshmati  | 

  برنامه ریزی تحصیلی

   

  امور درسی یکی از مهمترین فعالیتهاست که اهمیت زیادی در سایر جنبههای زندگی دارد. بر این اساس انجام این فعالیت مهم به نحو احسن بطوری که نتایج خوب و عالی در بر داشته باشد اهمیت زیادی پیدا میکند. هیچ کاری بدون برنامه ریزی فعالیتی کامل نخواهد بود. بویژه مسائل درسی و تحصیلی بیشتری دارند، مدت زمان در آنها مهم است و ....


  فواید برنامه ریزی تحصیلی


  به روشن شدن اهداف کمک میکند.


  زمانی که فرد اقدام به تهیه یک برنامه تحصیلی برای خود میکند توجه بیشتری به اهداف برنامه مبذول میدارد. و این کمک میکند تا شناخت بیشتری از اهداف پیدا کند و آنها را دسته بندی میکند. اهداف طولانی مدت و کوتاه مدت را تشخیص دهد و هیچ یک را فدای دیگری نکند.


   از اتلاف وقت جلوگیری میکند.  همچون سایر امور زندگی مسائل تحصیلی نیز از لحاظ تنظیم وقت و زمان دارای اهمیت هستند. برنامه ریزی به فرد کمک خواهد کرد، استفاده مفیدتری از مدت زمانی اختیار بکند و از اتلاف وقت خود جلوگیری نماید. مسأله وقت در برخی موارد تحصیلی همچون نزدیکی امتحانات و در حین برنامه ریزی برای کنکور اهمیت شایان توجهی دارد. از دست دادن وقت برابر خواهد بود با از دست دادن بسیاری از موفقیتها در آینده.


   از اتلاف انرژی جلوگیری میکند.


  استفاده از یک برنامه ریزی استاندارد و با اصول صحیح علمی به فرد کمک خواهد کرد انرژی و توان ذهنی خود را بیهوده به هدر ندهد. در این نوع برنامه ریزیهای استاندارد عمدتا روشهای مفیدی مورد استفاده قرار میگیرد که موجب خواهد شد، فرد بیشترین استفاده را از توان ذهنی خود بکند و از اتلاف آن جلوگیری کند. به یک مثال توجه کنید، در برنامه ریزی تحصیلی بر مبنای یافتههای روانشناسی اصل در نظر گرفته میشود، با این محتوا که بعد از مدتی (حدود ?? دقیقه) بعد از شروع مطالعه و یادگیری منحنی یادگیری بسیار پائین میآید، بطوری که فرد یادگیری خوبی بعد از این زمان نخواهد داشت، مگر اینکه یک استراحت کوتاهی داشته باشد. با در نظر گرفتن اصولی از این قبیل ، فرد برنامه ریزی تحصیلی خود را طوری انجام میدهد تا هر ?? دقیقه یکبار استراحت کوتاهی داشته باشد تا دوباره با تجدید قوای ذهنی شروع به یادگیری نماید.


  اصول صحیح برنامه ریزی تحصیلی


  ـ اهداف خود را روشن کنید.


  برای برنامه ریزی در کلیه امور باید اهداف دقیق و روشنی داشته باشید. این مسأله در برنامه ریزی تحصیلی حائز اهمیت فراوانتری است. برای خود روشن کنید اهداف بلند مدت شما کدامها هستند، اهداف کوتاه مدت کدامها هستند: مثلا:


  ـ هدف بلند مدت: قبولی در کنکور تجربی دانشگاه سراسری امسال


  ـ هدف کوتاه مدت: مطالعه فلان دروس در این ماه یا در این هفته


  اهداف خود را زمان بندی کنید.


  زمان دقیقی برای هر یک از اهداف کوتاه مدت تعیین کنید. مثلا تعیین کنید که مطالعه چه دروسی را در چه مدت زمانی به اتمام خواهید بود.


  مطالعه دروس را به صورت موازی انجام دهید.


  برخی افراد از شیوه مطالعه تک درسی استفاده میکنند. مثلا یک هفته برای یک درس. این شیوه موجب خستگی ذهنی و کاهش بازده یادگیری در آنها میشود. توصیه میگردد به جای روش تک درسی از شیوه موازی استفاده کنند. به این ترتیب که دو یا سه درس را برای مدت زمان معین انتخاب کنند و مطالعه کنند. به این ترتیب خواهند توانست از خستگی ذهنی جلوگیری کنند. هر چقدر تنوع در زمان بندی مطالعه این دروس بیشتر باشد به همان اندازه از خستگی ذهنی بیشتر جلوگیری خواهد شد. به برنامههای زیر با تنوعهای متفاوت توجه کنید.


  مطالعه درس فیزیک ، شیمی ، ادبیات در یک هفته شامل ? روز اول فیزیک ، ? روز دوم شیمی ، ? روز سوم ادبیات ، مطالعه درس فیزیک ، شیمی ، ادبیات در یک هفته شامل صبح ، فیزیک - ظهر ، شیمی - عصر ، ادبیات توجه کنید که برنامه ریزی دوم از لحاظ تنوع مناسبتر است، چون در یک روز ? درس مورد مطالعه قرار میگیرد، در حالیکه در روش اول هر ? روز یک درس و این احتمال بیشتری دارد که موجب خستگی ذهنی شود.


  تناسب میان دروس را رعایت کنید.


  در برنامه ریزی برای مطالعه دروس خود تناسب ، مسأله مهمی است. به عبارتی تنوع در انتخاب دروس نیز مهم است، انتخاب درسهای فیزیک ، شیمی ، ریاضی در یک مدت زمان مشترک کارآیی خوبی نخواهد داشت. شیوه مطالعه این دروس به یکدیگر نزدیک است و خستگی بیشتری به همراه خواهد داشت. همه آنها با انواع فرمولها سر و کار دارند و این تداخل مطالب را پیش خواهد آورد. بنابراین بهتر است از چنین ترکیبی استفاده کنید: شیمی ، ادبیات ، فیزیک ، یا اگر از شیوه دروسی استفاده میکنید که بهتر نیز هست شیمی و ادبیات - فیزیک و بینش - ریاضی و زیست شناسی.


   استراحت را در برنامه ریزی خود فراموش نکنید.


  در مطالعه تمام وقت خود مثلا زمانیکه برای کنکور یا برای امتحانات برنامه ریزی میکنید علاوه بر استراحتی که هر ?? دقیقه یکبار و به مدت یک ربع برای خود در نظر میگیرند، هر چند ساعت یکبار مدت زمان طولانیتری برای استراحت مثلا نیم ساعت تا ?? دقیقه در نظر بگیرید و استراحت طولانیتری برای پایان هر مقطع زمانی (مثلا یک هفته ، یک ماه) و شروع مقطع در نظر داشته باشید.


  به عنوان مثال دانش آموزی که برای یک هفته خود مطالعه درس شیمی و ادبیات را انتخاب کرده است، بطوری که هر روز صبح شیمی و هر بعد از ظهر به مطالعه ادبیات میپردازد. در فاصله هر ?? دقیقه مطالعه ، یک ربع استراحت میکند و هر ? چهل و پنج دقیقه یک استراحت ?? دقیقهای برای خود دارد. در پایان هفته که بعد از ظهر جمعه را در نظر گرفته است بطور کامل به استراحت می پردازد تا هفته بعد را برای مطالعه فیزیک و زیست شناسی در نظر گرفته است با انرژی بیشتری شروع کند.


   برنامه ریزی برای طول سال تحصیلی


  برنامه ریزی برای طول سال تحصیلی اندک تفاوتهایی با سایر برنامه ریزیهای تحصیلی مثلا آمادگی برای کنکور دارد. به این صورت که اهداف شما با اهداف مدرسه در هم میآمیزد و شما برای برنامه ریزی درسی خود تا حدی از برنامه ریزی مدرسه تبعیت میکنید. با اینحال شما در کنار اهداف برنامه ریزی شده مدارس که برای شما تعیین میکند در چه روزی به مطالعه کدام دروس بپردازید، اهداف خود را در راستای همان دروس تنظیم کنید و سایر اصول برنامه ریزی را نیز رعایت کنید

  + نوشته شده در  دوشنبه بیست و نهم فروردین ۱۳۹۰ساعت ۱۱:۳۵ قبل از ظهر  توسط Ali Agha Heshmati  | 

  خدا بهترین ریاضی دان

  گالیله می گوید: اصول ریاضیات الفبای زبانی است که، خداوند جهان را با آن نوشته است و بدون کمک آنها درک یک کلمه هم غیرممکن است و انسان بیهوده در راهروهای تاریک و پر پیچ و خم سرگردان است.


  ریاضی یعنی: تدبیر در آفرینش و بنا نهادن آن به وسیله اعداد و اعداد یعنی: شمارش تعداد اجزای طبیعت تا بینهایت و بینهایت یعنی: از اول تا آخر و از اول تا آخر یعنی: رسیدن به خدا، و رسیدن به خدا یعنی: عشق و در مجموع، ریاضی مقدمه ای برای رسیدن به خالق هستی  به نظر من هم، خداوند یک ریاضی دان است، ریاضیدانی که برخلاف ما، هر مسئله ای را به آسانی می تواند حل کند و مانند ما انسانها نیاز ندارد از فرمولهای پیچیده استفاده کند، اصلا پایه گذار ریاضی، خدای خالق است و ریاضی واسطه ای است تا بتوانیم به قدرت خالق خود پی ببریم، و بدانیم این جهان بر پایه ارقام و اعداد ریاضی بنا شده است.


  ما موجودات را جفت جفت آفریدیم، که همین کلمه جفت یک مفهوم ریاضی را بیان می کند (زوج مرتب) پس بنیان گزار ریاضی خود خداونداست.


  کپلر ستاره شناس بزرگ می گوید


  «خداوند جهان را به زبان اعداد خلق کرده است»


  این به معنی آن است که هرچه که خداوند آفریده است به زبان ریاضی قابل توضیح و تفسیر است، مثل کره زمین که گرد است


  ریاضی یعنی: رسیدن به خدا (از طریق حل معادلاتی چون اصم، گویا، گنگ، رادیکالی، و...) یافتن علت و علل پیدایش جهان و اثبات آن، یافتن اینکه قلب تنها جایگاه اوست


  ریاضی یعنی: عشق به یک، به واحد، به احد، به خدای یکتا و رسیدن به او از طریق ریشه یابی و تعیین علامت و...


  یعنی: امر به مثبت بودن (قابل قبول)، یعنی: نهی از منفی بودن (غیرقابل قبول)


  ریاضی یعنی: رهایی ذهن از هوی و هوس این تن خاکی و به پرواز درآوردن ذهن در بیکران نعمات او، سخنان او، آیه های زندگی بخش او،... و در نهایت رسیدن به خود او


  ریاضی یعنی، صعودی بودن در تابع درجه دوم ریاضی یعنی: رمز عدد هفت به راستی این رمز چیست؟


  خداوند جهان را در هفت روز آفرید، آسمان هفت طبقه دارد، گناهان اصلی هفت تا است، جهنم هفت طبقه دارد، طواف دور کعبه هفت بار است، هفت عضو بدن هنگام نماز باید روی زمین قرار بگیرد. فرعون در خواب هفت گاو چاق و هفت گاو لاغر را دید و حضرت یوسف گفت: هفت سال فراوانی هفت سال خشکسالی می شود


  وقتی با دقت بیشتری به جهان پیرامون بنگریم حقایقی برایمان آشکار می شود و حس غریبی به ما می گوید: در تمام پدیده های هستی، وجودی غیرقابل انکار از ریاضی وجود دارد.


  توازن اندام ها در تمامی موجودات چه میکروسکوپی و چه عظیم الجثه همه بر مبنای اصول ریاضی بنا شده اند. اگر ذره ای از این قرینه های محاسباتی و ریاضی به هم بخورد، اندام فیزیکی جانداران به هم خورده، مثلا یک اسب چگونه خواهد توانست با یک پای کوتاه و یک پای بلند چهار نعل بتازد و از تمامی پستی و بلندی ها بالا رود. اگر همین حیوان با چشم خود نتواند فواصل محیطی و جغرافیایی را از طریق مغز، محاسبه ریاضی کند چه طور خواهد توانست از موانع متعدد عبور نماید، تمامی این محاسبات به طور اتوماتیک از طریق چشم و سپس نرون های حسی و عصبی به مغز منتقل شده و پس از تجزیه و تحلیل های ریاضی، مغز دستوراتی به اعضا و جوارح حیوان منتقل کرده و عضلات و استخوانها را به واکنش شرطی وامی دارد


  ریاضی یعنی: همه چیز، باور نمی کنی؟ فقط کافی است که به اطرافت نگاه کنی، آن وقت متوجه می شوی که ریاضی در ذره ذره وجودت هست، سلول های بدن ما خیلی کوچک هستند و درون آنها اندامکهای مختلف، و کوچکتر که کار همه آنها از یک قانون ریاضی پیروی می کند


  وقتی می خواهیم وسیله ای را درست کنیم از نسبت ها و عددهای ریاضی استفاده می کنیم که همه دارای اشکال هندسی هستند، حتی موقع غذا درست کردن از عددها و نسبت های ریاضی بهره می گیریم.


  در مجموع زندگی- قوانین ریاضی که انسانها خواسته یا ناخواسته از آن استفاده می کنند ولی بیشتر مردم فکر می کنند ریاضی یعنی: یک معادله سه مجهولی که برای حل کردنش باید مهارت خاصی داشته باشند، اما بیشتر آن ها نمی دانند که در زندگی هایشان چقدر از این نوع معادلات و حتی سخت تر از آن ها را حل کرده اند، پس اگر دقت کنیم و اندکی هم فکر، متوجه می شویم که زندگی را نمی توان از ریاضی جدا کرد، پس دعا کنیم که


  خدایا: حد محبت به خودت و اهل بیتت را در وجودمان به سوی بی نهایت میل بده


  خدایا: کارهای نیکمان را ضرب کن، اعمال زشتمان را کم کن و محبت به دیگرانمان را تقسیم کن


  خدایا: نمودار زندگیمان را همیشه تابع درجه سه ای قرار بده که همواره صعودی باشد


  و خدایا: مرگمان را همچون جمع دو عدد یک، آسان گردان

  + نوشته شده در  دوشنبه بیست و نهم فروردین ۱۳۹۰ساعت ۱۱:۱۹ قبل از ظهر  توسط Ali Agha Heshmati  | 

  مطالب جدیدتر
  مطالب قدیمی‌تر